Okładka wydania

Kochanek Śmierci

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kochanek Śmierci | Autor: Borys Akunin

Wybierz opinię:

Pani M

Czasem zdarza mi się, że zamawiając książkę do recenzji, nie sprawdzę, czy nie jest to przez przypadek któraś część jakiegoś cyklu. Taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko, jednak nie mogę powiedzieć, że nie ma w ogóle miejsca. Tak było właśnie w przypadku Kochanka Śmierci. Informacja na okładce o tym, że jest to cykl z Erastem Fandorinem powinna wzbudzić moją czujność. Niestety, tak się nie stało. Mimo wszystko postanowiłam przeczytać tę powieść.

 

Jest rok 1900. Sieńka Skorik, młody ulicznik, chce dostać się do bandy Księcia. Znajomość z ukochaną herszta jest w stanie umożliwić mu spełnienie marzeń. Piękna dziewczyna jest uzależniona od narkotyków. Przywarł do niej niezbyt pochlebny przydomek „Śmierć". Dlaczego? Wisi nad nią bowiem pewne fatum. Wszyscy mężczyźni, którzy znaleźli się w pobliżu niej, ponieśli śmierć w tragicznych okolicznościach. Sieńka odnajduje wkrótce ofiary morderstwa i odkrywa ukryte w podziemiach skarby. Jednym z poszukiwaczy jest niejaki Erast Pietrowicz. Kto wskazał Sieńce drogę do skarbu? Czy i on poniesie śmierć?

 

Mam ogromny problem z ocenieniem tej książki. Jedną z przyczyn poznaliście na początku. Nie znam wcześniejszych powieści z tego cyklu. Nigdy nawet o nich nie czytałam. W Kochanku Śmierci niewiele się moim zdaniem dzieje. O ile jeszcze na początku akcja jakoś się toczyła, o tyle z każdą kolejną kartką zaczynałam nudzić się coraz bardziej. Zdarzało mi się też gubić wątek, co niezmiernie mnie irytowało. Sporym problemem był dla mnie także język powieści. Archaiczny, trudny momentami w odbiorze. Nagimnastykowałam się, żeby dobrnąć do końca.

 

Trudno mi określić jednoznacznie gatunek tej książki. Kryminał? Nie do końca. Powieść łotrzykowska? Też raczej nie. Powieść kryminalna? To coś pomiędzy tymi gatunkami. Jednak potencjał żadnego z nich nie został wykorzystany w pełni. Intryga niby jakaś tu jest, ale wszystko da się przewidzieć, nic nie zaskakuje. Nie lubię czegoś takiego.

 

Trochę drażnił mnie narrator powieści, Sieńka. To taki moskiewski Olivier Twist. Nie ma wykształcenia, mieszka na ulicy. Nie ma potencjału, by zostać kierownikiem gangu, lecz nie należy do osób, które pozwalają sobą pomiatać. Jest na t zbyt cwany. Jego życiowe nieogarnięcie w pewnym momencie zaczęło mi bardzo przeszkadzać. Tacy bohaterowie nie należą do moich ulubieńców.

 

Spodobał mi się jednak klimat tamtejszej Rosji. Moskiewskie uliczki miały w sobie coś niezwykłego, magicznego niemalże. Autor ma dar do tworzenia niesamowitych opisów miejsc. Muszę dowiedzieć się, czy tak samo było w poprzednich częściach cyklu o Eraście Fandorinie. Powinnam jak najszybciej nadrobić zaległości. Poznanie historii od połowy mnie nie satysfakcjonuje. Chcę dowiedzieć się, jak się rozpoczęła.

 

Komu mogę polecić tę książkę? Wszystkim tym czytelnikom, którzy znają Erasta Fandorina z poprzednich części cyklu. Ich jednak pewnie nie trzeba specjalnie do niczego zachęcać. Sami z chęcią sięgną po powieść. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście, podobnie jak ja, o autorze i cyklu, darujcie sobie na pewien czas Kochanka Śmierci. Raczej niewiele wniesie do waszego życia, a możecie też poczuć się zirytowani, że nie wszystkie wątki są dla was jasne. Ze mną właśnie tak było. Kilka razy chciałam odłożyć książkę na półkę. Dokończyłam ją jednak, choć nie było to wcale takie łatwe. Z pewnością wrócę do Moskwy, ale zrobię to z Azazelem. Wtedy to będzie miało większy sens.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial