Moje Córki Krowy

Autor: Kinga Dębska

Okładka wydania

Moje Córki Krowy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Kinga Dębska jest uznaną reżyserką i autorką scenariuszy. Od 15 stycznia 2016 roku na ekranach kin można zobaczyć jej najnowszy film Moje córki krowy, który zrealizowała na postawie swojej debiutanckiej powieści. Film zdobył Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Na ogromne pochwały zasługiwały występujące w rolach głównych bohaterek Agata Kulesza i Gabriela Muskała.

 

Okładka rodem z albumu rodzinnego przedstawiająca uśmiechniętych członków rodziny – ojca i dwie córki, i nieco dziwny tytuł nieoddaną w pełni wymowy utworu oraz jego niezwykłości książki.

 

Marta i Kasia to dwie siostry, kobiety po czterdziestce zmagające się z własnymi problemami. Pierwsza z nich jest aktorką odgrywającą główną rolę w tasiemcowatym serialu. Druga jest powoli wypalającą się zawodowo nauczycielką, która zmaga się ze zbuntowanym nastoletnim synem. Siostry muszą stawić czoła piętrzącym się problemom. Ich ukochana matka umiera po długiej walce z chorobą, a ojciec zaczyna się dziwnie zachowywać. W czasie prowadzonej przez siostry dwugłosowej narracji czytelnik odkrywa wieloletnie animozje między nimi. Marta z racji pierworództwa odczuwała większą presję ze strony rodziców i musiała szybciej dorosnąć. Niemająca czasu na nic poza pracą często zaniedbuje dorastającą córkę. Siostra uważa ją za rozkapryszoną wielką gwiazdę, która zadziera nosa. Z kolei Kasia trwa w raczej nieudanym małżeństwie i stale zazdrości siostrze pracy. Te i inne problemy próbuje zakryć za wyzywającymi bazarowymi ubraniami w krzykliwych kolorach i dzięki kolejnym kieliszkom alkoholu.

 

Zwaśnione siostry zmuszone są połączyć siły w obliczu żałoby po matce i postępującej choroby ojca. Organizują pogrzeb, stypę i wspólny wyjazd do Spa, który obfituje w nieoczekiwane zdarzenia.

 

Powieść Dębskiej to realistyczny obraz przeciętnej polskiej rodziny, który daleki jest od ideału prezentowanego w masowych mediach. Z pozoru szczęśliwa rodzina ukrywa wewnętrzne spory, nieszczęścia i pretensje. Niewypowiedziane na głos niesnaski powodują coraz większy rozpad rodziny i waśnie między siostrami. Wzajemna niechęć powoli przeradzająca się w nienawiść w końcu znajduje ujście, ale to jak potoczą się dalsze losy sióstr nie zdradzę.

 

Naprawdę warto sięgnąć po debiutancką powieść Kingi Dębskiej. To opowieść mądra ukazująca małe rodzinne tajemnice. Relacje panujące między Martą i Kasią są doskonałym przykładem powiedzenia, że z rodziną to się najlepiej wychodzi na zdjęciu. Coś w tym jest. Członkowie tej rodziny ciągle mają pod górkę, stale przytrafia się im nieszczęście i muszą podejmować trudne decyzje.

 

Moje córki krowy to także ukazanie blasków i ceni sławy oraz traktowania aktorek w polskim show biznesie. Grozą napawa również pozbawiona empatii służba zdrowia. Ta książka to kalejdoskop doznań- od zabawnych i podszytych ironią komentarzy Marty po użalającą się nad własnym losem Kasię. Książka miejscami smuci, często bawi i skłania ku refleksji nad własną rodziną.

 

Moim zdaniem to książka wartościowa, która zyskała moje uznanie i trafia na półkę wraz z pozycjami, do których co jakiś czas wracam. Polecam książkę Kingi Dębskiej, bo to kawałek naprawdę porządnej literatury, której się tak szybko nie zapomina. To perełka w gąszczu podobnych do siebie powieści obyczajowych. Autorka z bezwzględną szczerością piętnuje współczesne społeczeństwo, które woli oglądać marzenia i żyć pięknym życiem bohaterów seriali, którzy są zawsze idealni, a tych bezgranicznie dobrych czeka nagroda za przezwyciężenie przeciwności losu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: