Siła Dobra

Autor: Daniel Goleman

Okładka wydania

Siła Dobra


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Daniel Goleman autor bestselerowej Inteligencji emocjonalnej, która weszła do kanonu uczelnianych lektur studentów pedagogiki i filologii, powraca z niespodziewaną książką. Znany badacz w bardzo przystępny sposób przekazuje czytelnikowi główne założenia filozofii Dalajlamy.

 

Już od kilkudziesięciu lat funkcję duchowego przywódcy pełni Tenzin Gjaco, który jest już XIV Dalajlamą. Za zaangażowanie w zaprowadzenie pokoju na świecie (głównie w Tybecie i Chinach) został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w 1989 roku. Mimo osiemdziesięciu lat Dalajlama nadal zwiedza cały świat, by głosić idee empatii i pomocy najbardziej potrzebującym.

 

Goleman przedstawia historię swojej znajomości z Dalajlamą, która rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. Autor książki korzystając z doświadczeń własnych i zasłyszanych historii stara się przybliżyć sylwetkę tego niezwykłego człowieka postulującego czynienie dobra.

 

Miejscami miałam wrażenie, że Goleman pała do Dalajlamy uwielbieniem, graniczącym niemalże ze ślepym uzależnieniem, charakterystycznym dla wyznawców sekt religijnych. Pojawiają się bowiem momenty (szczególnie w dwóch początkowych rozdziałach książki), w których autor sypie jak z rękawa sloganami, które mogą się negatywnie kojarzyć. Wynika to zapewne z szacunku, jakim darzy autor Dalajlamę. Niestety niektórzy czytelnicy mogą to opacznie zrozumieć.

 

Dalajlama jest fascynującym człowiekiem, niemalże fenomenem na skalę światową. To mędrzec, który jest autorytetem dla wielu ludzi bez względu na ich wyznanie. Nauki duchownego oparte są na uniwersalnych prawdach zawartych w filozofiach różnych narodów. Dalajlama jest przekonany, ze każdy człowiek ma szansę na zmianę swojego życia- bez względu na wiek, płeć, pozycję społeczną i zbrodnie, których się dopuścił. Naucza, że najważniejsze zmiany należy zacząć od siebie, a dopiero potem można zacząć naprawiać świat. Jego zdaniem ludzie doskonale wykształceni powinni wykorzystywać swoją wiedzę do czynienia dobra.

 

W dalszych rozdziałach dokładniej poznajemy przekaz przywódcy duchowego Tybetańczyków, który głosi słowa ważne dla każdego mieszkańca świata. Dalajlama zdaje sobie sprawę z problemów współczesnego człowieka, kryzysem wiary i stara się temu przeciwdziałać. Postulowane przez siebie duchowe i metafizyczne przekazy stara się łączyć z osiągnięciami naukowymi w zakresie nowoczesnych technologii, idei kulturoznawczych, socjologicznych i psychologicznych. Jego zdaniem dopiero takie połączenie nauki i ducha daje możliwość pozytywnych zmian świata i losów wielu ludzi. Aby rozwinąć te myśli Goleman przedstawia naukowców, którzy zajęli się określonymi przez Dalajlamę problemami. Badacze i teoretycy z różnych dziedzin połączyli siły, by móc potwierdzić jego założenia. Badaniom podlegały m.in. wpływy okazywanej dziecku miłości na jego późniejsze życie. Okazało się, że nauczanie dziecka cierpliwości wpływa znacząco na jego zdolności planowania i konkretyzowania celów w dorosłym życiu.

 

Interesującym zabiegiem zastosowanym przez autora książki jest ukazywanie ludzkich historii w formie współczesnych przypowieści. Ich bohaterami są osoby zaprzyjaźnione z mędrcem oraz ludzie, których historie kiedyś usłyszał i powtarza w formie nauk.

 

Dzięki książce Siła dobra czytelnik może dokładniej poznać jednego z najbardziej szanowanych przywódców religijnych. Świat oczami Dalajlamy jest pełen wartościowych ludzi, którzy potrzebują jedynie zachęty, by zaangażować się w pomoc bliźnim. W swoich książkach Jego Świątobliwość Dalajlama wskazywał na ogromną rolę współczucia w życiu ludzkim. Nauczał dążenia do doskonalenia życia wewnętrznego poprzez afirmację przyrody i modlitwę, które wzbogacają ludzką egzystencję i są pokarmem dla duszy.

 

Jak wskazuje w zakończeniu książki Goleman wykonał swoją pracę pro bono. Wszystkie zyski ze sprzedaży książki zamierza przekazać organizacjom porządku publicznego, w tym Mind and Life Institute i Dalai Lama Trust.

 

Bardzo podobała mi się ta książka, czytałam ją z niesłabnącym zainteresowaniem. Cieszę się, że powstała publikacja, która w prosty i przystępny sposób ukazuje Dalajlamę i przybliża jego nauki. Szczególnie pozytywnie zaskoczyło mnie odwołanie autora do wielu publikacji naukowych, które podane zostały w formie licznych przypisów. Polecam książkę każdemu, kto szuka pozytywnych reakcji w obliczu zalewającej nas fali przemocy. Książka Golemana daje nadzieję, że ludzie nadal będą czynić dobro i starać się zmieniać świat na lepszy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!