Opowiem O Niej

Autor: Jolanta Guse

Okładka wydania

Opowiem O Niej


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Babcia, córka i wnuczka. Trzy kobiety, których los nie oszczędził. Każda z nich przeżyła własną tragiczną historię na tle Polski rozdartej przez różnorodne polityczno-społeczne wydarzenia. Czasami o lepsze jutro walczyły wspólnie, czasami mierzyły się z nim samotnie. Co im z tego przyszło? Ilu wyborów żałowały? Czy powinny postępować inaczej?

 

Nie jestem pewna dlaczego, ale na początku podchodziłam do tej książki trochę nieufnie i z pewnym dystansem. Nie od razu wczułam się w tę historię i nie od razu zrozumiałam powody, dzięki którym książka zyskała tak dużą sympatię czytelników. Nie powiem, żeby czytało mi się źle czy powoli, ale też jak to mówią: szału nie było. I nagle, zupełnie nie wiem kiedy, okazało się, że połowa już za mną. Jeszcze chwila i koniec również był bliski.

 

Autorka opowiada nam o trzech kobietach, pochodzących z jednej rodziny. Poznajemy ich skomplikowane relacje, a z czasem przekonujemy się, co do nich doprowadziło. Dosyć szybko wyrobiłam sobie opinię na ich temat. Jedne polubiłam bardziej, inne mniej. Wobec żadnej natomiast nie pozostałam obojętna. Te kobiety różnią się między sobą wszystkim- marzeniami, podejściem do życia, charakterem. Momentami ciężko było mi uwierzyć, że wszystkie stanowią fragmenty tej samej rodziny.

 

Ten rodzinny dramat to bardzo mocny punkt tej książki. Wydaje mi się, że wybierając aż trzy bohaterki, wszystkie tak naprawdę pierwszoplanowe, autorka postawiła się w bardzo trudnej sytuacji. Moim zdaniem jednak sprostała temu wyzwaniu, pokazując w niezwykle interesujący sposób ich dramaty i rozterki. Podążałam za nimi zastanawiając się, co ja zrobiłabym na ich miejscu i oceniając ich decyzje, choć może nie powinnam tego robić. Ciężko wyobrazić sobie, co czuje człowiek, na którego miejscu się nie znaleźliśmy.

 

Dwie ważne kwestie przykuły moją uwagę w tej powieści- konieczność zrezygnowania z siebie dla dziecka oraz podążanie za marzeniami za wszelką cenę. Tematy te przeplatają się wzajemnie przez całą książkę, stanowiąc nierozłączne emocjonalne tornado, które niszczy wszystko na swojej drodze. Nie jestem matką, ale w jakiś bliżej nieokreślony sposób tematy macierzyństwa są mi bardzo bliskie, a temat ten poruszany w książkach od jakiegoś czasu mocno fascynuje. Tym razem mamy do czynienia z matką szczególną, taką, która nie porzuca od razu dla dziecka całego swojego życia, taką, która się waha, zastanawia, nie ma pewności. Bo w tym wszystkim chodzi o nią. Jej plany, marzenia i przeszkody w drodze do ich realizacji. Pierwsze myśli czytelnika w stosunku do jej osoby z pewnością będą negatywne, ale czy słusznie?

 

No właśnie, ta słuszność decyzji przez cały czas kołacze się w naszej głowie. Mówi się, że mamy tylko jedno życie i nikt za nas go nie przeżyje. Czy w związku z tym mamy prawo myśleć tylko o sobie? Czy to daje nam możliwość zapomnienia o tych, którzy powinni nam być najbliżsi? Ta książka pięknie pokazuje, jak mocno niektóre decyzje wpływają na nasze życie, a przy tym podkreśla, że niezależnie od tego, co mówią i myślą o nas inni, na końcu będziemy zmuszeni się rozliczyć... z samym sobą.

 

Jak już wspomniałam, książkowe wydarzeniami mają miejsce w czasie szczególnym dla Polski. Nasz kraj zmienia się i ewoluuje wraz z bohaterkami. Lekkie nawiązania do rodzimej historii są interesujące i stanowią ciekawy przerywnik. Czasami wydawało mi się, że tych nawiązań powinno być więcej, a wątki z nimi związane nieco pogłębione. Z drugiej strony- przecież to nie książka historyczna, tylko powieść obyczajowa.

 

Podobała mi się i nie żałuję czasu, który z nią spędziłam. To cenna i mądra powieść o życiu i o nas samych, o ludzkich błędach i pomyłkach. W całej tej nostalgii i melancholii nie zabrakło jednak radości z codziennych drobiazgów i nadziei na lepsze jutro.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!