Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pod Wędrownym Aniołem

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Joanna M. Chmielewska
 • Tytuł Oryginału: Pod Wędrownym Aniołem
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788377793565
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pod Wędrownym Aniołem | Autor: Joanna M. Chmielewska

Wybierz opinię:

Pani M

Trochę wstyd mi się do tego przyznać, ale nigdy wcześniej nie słyszałam o Joannie Marii Chmielewskiej. Być może jej nazwisko przewinęło się gdzieś w mojej studenckiej karierze, najprawdopodobniej na piątym roku studiów, lecz wiecie, jak to wtedy jest. Wiele rzeczy wpada jednym uchem, a wypada drugim. Postanowiłam jednak skusić się na lekturę jej powieści Pod Wędrownym Aniołem.

 

Na okładce czytamy: „Nie wygrałam w totolotka. Nie dostałam spadku po bogatej ciotce. Porzuciłam codzienność znaną, bezpieczną, choć niekoniecznie satysfakcjonującą. Zaryzykowałam. Razem z mężem i dziećmi wyruszyłam w drogę, nie wiedząc, co kryje się za kolejnym zakrętem. Szklarska Poręba. Nowe miejsca, nowi ludzie, nowe ścieżki. Przeszkody i fascynacje. Perypetie remontowe, wędrówki śladami artystów, odkrywanie ludzkich losów zaplątanych w wielką historię. Poezja i proza życia. Bywa różnie. Czasami bardzo trudno. Ale nie zamieniłabym tej mojej ścieżki na żadną inną. I o tym właśnie mówi ta opowieść." Nie napiszę więcej o fabule, by nie zdradzić czegoś, czego nie powinnam.

 

Czytając Pod Wędrownym Aniołem, czułam się tak, jakbym podglądała autorkę przez dziurkę od klucza. To bardzo intymna powieść. Opowiada o zwykłym życiu. Przeprowadzkach, kredytach i próbie odnalezienia siebie w nowym miejscu. Wielu z nas coś takiego przeżywało. Ja mam na swoim koncie już kilka takich epizodów. Za każdym razem trudno mi przyzwyczaić się do nowego miejsca.

 

Autorka wydała mi się bardzo serdeczną osobą. Z przyjemnością czytałam napisane przez nią słowa. Czułam się tak, jakbym siedziała obok niej i słuchała jej opowieści. Wiele oddałabym, by móc ją poznać osobiście i podziękować za napisanie tej powieści.

 

Książka ma niezwykły klimat. Nie ma tu nagłych zwrotów akcji, lecz mimo to, historia przypadła mi do gustu. Nie byłam w stanie się od niej oderwać. Zarwałam przez nią noc, ale nie żałuję ani jednej poświęconej jej chwili. Powiem więcej, chętnie kiedyś do niej powrócę.

 

Zżyłam się z rodziną autorki. Najbardziej urzekła mnie mała Julka, córeczka Chmielewskiej, urocze dziecko. Polubiłam także męża pisarki. Było mi go trochę żal. Sympatyczny, choć nieco zagubiony w nowej rzeczywistości człowiek. Reszta familii także jest warta poznania. Miło spędziłam z nimi czas. Sympatyczni byli także ludzie, którzy mieszkali w Szklarskiej Porębie. Chciałoby się mieć takich sąsiadów.

 

Nie znam okolic Szklarskiej Poręby. Nigdy w życiu nie odwiedziłam tego miejsca, jednak dzięki autorce poczułam się tak, jakbym się tam znalazła. Umieszczone w powieści zdjęcia jeszcze bardziej umocniły mnie w tym przekonaniu. Bez nich Pod Wędrownym Aniołem wiele by straciło.

 

Komu mogę polecić tę książkę? Wszystkim fanom twórczości Joanny Marii Chmielewskiej, to rzecz jasna. Po powieść mogą spokojnie sięgnąć wszyscy czytelnicy, którzy lubią klimatyczne publikacje, przenoszące ich do zupełnie innego świata. Jestem bezapelacyjnie oczarowana najnowszą książką autorki. Nie żałuję, że zdecydowałam się na lekturę. Będę musiała nadrobić zaległości w twórczości Chmielewskiej. Mam nadzieję, że wszystkie jej publikacje są równie dobre jak ta.

 

Zachęcam do lektury wszystkich, bez wyjątku. Poznajcie autorkę. Wysłuchajcie tego, co ma wam do powiedzenia. Pozwólcie, by była waszym przewodnikiem po miejscu, do którego się przeniosła. Dajcie ponieść się magii. Spędźcie miło czas z rodziną Chmielewskich. Na pewno ich polubicie. Gwarantuję, że nie pożałujecie ani chwili, którą z nimi spędzicie.

Anena

Autorka powieści obyczajowych i książeczek dla dzieci Joanna Maria Chmielewska ukazuje swoje drugie oblicze. Tym razem zachwyca czytelnika malowniczą i sentymentalną opowieścią biograficzną. Odkrywa przed czytelnikiem wnętrze swej duszy i wyjawia szczegóły z życia prywatnego. Opowiada o wspaniałym mężu i fajnych dzieciach oraz o miłości do Szklarskiej Poręby.

 

Pod Wędrownym Aniołem jest zapisem jej pierwszych sukcesów pisarskich i marzeniu o wyjątkowym domu, w którym gościłaby turystów. Spełnia się ono dzięki determinacji męża pisarki, który decyduje się na kupno domku w Szklarskiej Porębie i przygotowanie go do przyjmowania gości. Jednakże nikt z rodziny nie przewidział związanych z tym problemów: z uzyskiwaniem zezwoleń oraz remontem, który staje przedłużał się i ostatecznie trwał aż 5 lat!

 

Autorka opisuje swoją fascynację Szklarską Porębą, która jest dla niej miejscem magicznym, melancholijnym i pięknym z racji położenia geograficznego. Z niesłabnącym zapałem opisuje swoje stopniowe odkrywanie urokliwych górskich krajobrazów oraz atrakcji, o których większość turystów nie miała pojęcia.

 

Interesujące wydawały mi się anegdoty z życia osobistego pani Chmielewskiej oraz jej początkowe trudności w znalezieniu pracy i sprostaniu ambicjom początkującej pisarki. Szczególnie zabawne były wydarzenia związane z promocją jej pierwszych powieści, gdyż większość czytelników uznawała ją za Joannę Chmielewską- autorkę ironicznych powieści kryminalnych. Każdego z fanów twórczości niedawno zmarłej pisarki zastanawiało to, że mimo 70 lat wygląda bardzo młodo! Również proces pisania powieści obfitował w nieoczekiwane sytuacje. Najbardziej urzekła mnie rozmowa pisarki z mężem, podczas której przygotowywała się do opisywania napraw domu jednej z bohaterek. Szczerze mówiąc nie znałam żadnych z technicznych opisów prezentowanych przez męża autorki.

 

Pod Wędrownym Aniołem urzekła mnie lekkością pisarskiego stylu autorki połączonych ze słodko-gorzkimi perypetiami. Bohaterką poboczną opowiedzianych historii dania codziennego jest Szklarska Poręba. Malownicza górska miejscowość skrywa wiele tajemnic i nie powinna być kojarzona z jarmarkowymi i kiczowatymi gadżetami made in China.

 

Joanna M. Chmielewska wspólnie z czytelnikiem odkrywa piękno turystycznego miasteczka i jego znaczenia, o którym niewiele osób pamięta. Wspomina piękne i nieznane wielu atrakcje, tj. Chata Izerska, Hala Baśni, Wlastimilówka. Opowieść o świetności Szklarskiej Poręby, gdy była kolebką artystów, głównie malarzy, jest zapierająca dech w piersiach i ukazuje niewiedzę Polaków dotyczącą piękna regionu.

 

Pod Wędrownym Aniołem to opowieść o spełnianiu marzeń i odkrywaniu samego siebie. Autorka porzuciła satysfakcjonującą pracę, by móc spełnić marzenie o własnym domku – oazie spokoju, w którym gościłaby pasjonatów górskich widoków. W tym miejscu powstawały jej pierwsze powieści obyczajowe, które część tej magii zawdzięczają zapewne pięknemu krajobrazowi Szklarskiej Poręby. Uważam, ze to warta uwagi opowieść o zawieraniu przyjaźni i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, w którym można czuć się szczęśliwym i żyć pełnią życia.

 

Bardzo podobała mi się opowieść o realizowaniu marzenia o domku wczasowym. Pani Chmielewska z rodziną stworzyli nie tylko bazę noclegową dla turystów, ale także miejsce, w którym można zawrzeć znajomości i mile pospędzać czas. Przy grzanym winie i chlebie domowego wypieku męża toczą się swobodne rozmowy o życiu. To miejsce wydaje się zarazem takie swojskie i nierealne. Czytając o nim miało się wrażenie, że jest miejscem z jakichś marzeń. Szczerze mówiąc jestem ciekawa wędrownego anioła i chyba wkrótce wybiorę się na wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Kto wie, może uda mi się porozmawiać z autorką i jej przyjaciółkami?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial