Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przygody W Legii Cudzoziemskiej Tom 1

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przygody W Legii Cudzoziemskiej Tom 1 | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Turquiss

W 1935 roku Wydawnictwo „Lektura" wydało kilkanaście zeszytów zawierających opowiadania nieznanego autora. Wszystkie były poświęcone historii Polaków służących w oddziałach francuskiej Legii Cudzoziemskiej w Afryce. Obecnie historie te, w nowej oprawie, poprawioną pisownią i uwspółcześnionym językiem wydała Oficyna Wydawnicza RYTM.

 

Po książkę „Przygody w Legii Cudzoziemskiej" tom 1 sięgnęłam zarówno z zainteresowaniem jak i pewną obawą. Jako historyka interesują mnie wszelkiego rodzaju wspomnienia i pamiętniki – także sfabularyzowane. Historia polskich legionistów, którzy porzucili kraj, rodzinę i w Legii Cudzoziemskiej próbowali przeżyć przygodę albo zdobyć bogactwo wydała mi się bardzo intrygująca. Fascynująca wydała mi się też perspektywa w jakiej w latach 30 ubiegłego wieku przedstawiano mieszkańców kolonii, jak ich traktowano. Zachęcający wydał się ponadto opis samej książki.

 

Poniższe omówienie dotyczy wyłącznie 1 tomu. Publikacja składa się z 8 rozdziałów. Każdy z nich ma innych bohaterów, przedstawia inną, zamkniętą historię. Całość wpisuje się w serię dotyczą Legii Cudzoziemskiej, w której skład wchodzą ponadto książki autorstwa Józefa Białoskórskiego.

 

Sama książka, moim zdaniem, do bardzo fascynujących nie należy. Mimo podziału na podrozdziały narracja się rwie, urywa i zamiast porwać czytelnika momentami go gubi. Inny główny bohater w każdej części sprawia, że ciężko jest się „wciągnąć", ciężko jest śledzić losy takiej postaci z zapartym tchem. Jednocześnie taka forma ułatwia podział lektury na kawałki, dozowanie sobie przyjemności bez obawy, że zgubi się wątek. Ponieważ w książce najważniejsza wydaje się akcja nie znajdziemy rozbudowanych opisów psychologicznych. Z jednej strony przyspiesza to akcję, z drugiej „spłyca" nam bohaterów, sprawia, że stają się bardziej dwuwymiarowi. Należy jednak pamiętać, że była to wówczas powszechna technika.

 

Sama treść opowiadań jest bardzo ciekawa. Opisywany sposób prowadzenia walk, rozwiązywania konfliktów, relacje między poszczególnymi bohaterami opowiadań – ze szczególnym uwzględnieniem relacji legionistów i rdzennych mieszkańców okupowanych przez Francję terenów oraz oficerów francuskich – jest naprawdę poruszający. Najbardziej uderzył mnie sposób, w jaki traktowano legionistów i wszechobecna brutalność. To jak bardzo nie liczono się wówczas z ludzkim życiem, jak poważnie traktowano wówczas kwestie dyscypliny narzuca zupełnie inny sposób postrzegania lat 20 i 30 XX wieku. Przejmujący wydaje się także chłód z jakim opisywane są sytuacje drastyczne i brutalne (a takie znajdziemy już na samym początku). Wszystkie „normalne" wydarzenia, które sprawiają że czytelnik może (chociaż w niewielkim stopniu) utożsamiać się z bohaterami) są błyskawicznie skontrowane zdarzeniem dramatycznym (jak piesek panny Dorotte, który zaraz zostaje otruty albo Borsuk puszczający płyty, który trafia do więzienia).

 

Spotkałam się z opinią, że jest to książka przeznaczona dla młodych fanów literatury przygodowej. Nie zgadzam się z tą opinią. Od samego początku książka przesiąknięta jest brutalnością, która, przynajmniej dla mnie, powinna wskazywać na starszego czytelnika.

 

Książka wydana jest ładnie, w twardej oprawie, z czytelnym układem tekstu. Jedynym aspektem zniechęcającym czytelnika jest obraz na okładce – nieudany fotomontaż. Wydaje mi się, że jeżeli wydawnictwu książka nie podoba się na tyle, żeby zadbać o okładkę przyciągającą wzrok czytelnika nie należy się po książce spodziewać zbyt wiele.

 

W mojej opinii książka jest poruszająca i ciekawa (przemawia przeze mnie jednak bardziej historyk niż zwykły czytelnik). Osobom, które są zafascynowane dawnymi czasami książkę polecam, tym którzy szukają w niej tylko literatury przygodowej niekoniecznie.

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego bardzo dziękuję Oficynie Wydawniczej RYTM.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Comments  

0 # Dragon14/88 Katowice 2018-07-25 21:19
Proszę o zamieszczenie jednej fotki strony ze środka.
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator
0 # Sztukater.pl 2018-07-25 21:48
Nie ma takiej możliwości technicznej aby w tym miejscu tego dokonać.
Pozdrawiam
Przemysław Janic
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial