Co Za Szycie. Poradnik Szyciowy Dla Początkujących

Autor: Anna Maksymiuk Szymańska

Okładka wydania

Co Za Szycie. Poradnik Szyciowy Dla Początkujących


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Maksymiuk Szymańska
 • Tytuł Oryginału: Co Za Szycie. Poradnik Szyciowy Dla Początkujących
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 240 + DVD
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 200x230mm
 • ISBN: 978-83-283-1020-9
 • Wydawca: SeptemHelion
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scoto

Można zauważyć w ostatnim czasie większe zainteresowanie produktami handmade. Kto tylko ma czas i odrobinę zdolności zabiera się za produkcję najróżniejszych ozdób, zabawek czy ubrań. Druty, szydełka i maszyny do szycia to taki musthave bo w końcu jak inaczej stworzyć niepowtarzalne cudo? Samymi „gołymi rękami" jednak ciężko. Przyznaję się, że i mnie ta moda nie ominęła, choć na swoje usprawiedliwienie muszę zaznaczyć, że już w nastoletnich latach przyjaźniłam się z igłą. Kilka miesięcy temu wreszcie udało mi się spełnić marzenie i kupiłam maszynę do szycia. Dzisiaj żałujętylko jednego – że w swoich szyciowych początkach nie miałam pod rękąksiążki Co za szycie!

 

Anna Maksymiuk-Szymańska od dawien dawna jest jedną z osób w szyciowym światku, na której dzieła zerkam. Stworzyła nie tylko vlog o szyciu, modową telewizję internetowa Babskie TV, ale i swoją własną markę odzieżową em em szop. Zawsze mówiłam, że pokazywać swoje twory i opowiadać o nich każdy może, ale społeczeństwo niekoniecznie musi chcieć je kupować. Skoro jednak chce –to znaczy, że talent i dobre wykonanie jest... Zatem można brać przykład z ich wykonawczyni.

 

Co za szycie! Poradnik szyciowy dla początkujący jest zbiorem podstawowych informacji o szyciu zawartych w ośmiu obszernych rozdziałach:Mój sposób na...szycie!, Wybieramy maszynę do szycia, Obsługa maszyny do szycia, Akcesoria do szycia, Podstawowe szwy i ściegi, Materiały, Wykroje, Inspiracje oraz Słowniczek. Do książki dołączono dodatkowo płytę DVD uzupełniającą treść zawartą w książce.

 

W poradniku – jak widać po samych rozdziałach, znajdziemy zarówno teorię, jak i praktykę, myślę, że z powodzeniem każdy znajdzie odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Pierwsze rozdziały dotyczą wyboru maszyny do pisania. Dużo by pisać jak długo sama szukałam informacji o określonych markach i modelach, ile się zastanawiałam co jest potrzebne na początku szyciowej drogi a co zbędne i jak pomstowałam, że nikt nie zawarł konkretnych wskazówek w jednym dokumencie! Autorka Co za szycie! nie zapomniała o tych pierwszych dylematach i opisała wszystko jasno i przejrzyście. Naprawdę żałuję, że ta książka nie wyszła kilka miesięcy wcześniej. Muszę przyznać, że niektóre rzeczy nie były mi znane i pewnie niejedna osoba, która dopiero zaczyna szyć, skorzysta na lekturze tego rozdziału. I tak możemy, w czterech pierwszych rozdziałach, dowiedzieć się nie tylko o różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami, ale również przeczytamy o budowie maszyny do szycia i zasadach jej działania, o akcesoriach do szycia, igłach czy nawet rodzajach nici. Jednym słowem – wszystko, co początkująca szyjąca osoba powinna wiedzieć.

 

Kolejny rozdział omawia rodzaje tkanin. Przyznam, że nawet szyjąc już jakiś czas przeczytałam go z zainteresowaniem. Jest to świetny zbiór informacji na temat rodzajów tkanin, ich zastosowań i sposobu obliczania zapotrzebowania na konkretną rzecz. Z praktyki pozwolę sobie zauważyć, że często w różnego rodzaju gazetach wydawca zawyża zapotrzebowanie przy części wykrojów. Lepiej sobie samemu obliczyć odpowiednią ilość tkaniny i zaoszczędzić na tym pieniądze. Oprócz teorii Anna Maksymiuk-Szymańska podała również listę sklepów internetowych, które poleca. Dla mnie nie ma nic lepszego niż praktyczne wskazówki od kogoś, kto sam korzysta z pewnych rzeczy. Nie lubię błądzić po omacku i szukać miejsc, gdzie można kupić porządne rzeczy. Cenię sobie natomiast porady doświadczonych osób i chętnie z nich korzystam, w tym przypadku pewnie nie będzie inaczej i nie raz sięgnę do listy autorki.

 

Wykroje, zwłaszcza te samodzielne a nie przerysowywane, mogą stanowić piętę achillesową niejednej początkującej, a nawet już zaprawionej!, w szyciu osoby. Autorka przybliżyła nam pokrótce w jaki sposób powinniśmy się mierzyć, następnie podała tabele wymiarów (wiecie, że są 4 typy sylwetek?) dla kobiet oraz ilustracje, w jakich miejscach dokładnie dokonuje się pomiarów. Myślę, że instrukcja bardzo przyda się każdej osobie. Teoria teorią, pomiary pomiarami, przejdźmy jednak do konkretów! Po około stu stronach Anna Maksymiuk-Szymańska wreszciepokazuje jak szyć. W przejrzysty sposób z pomocą ilustracji (oraz dodatkowej pomocy zawartej na płycie DVD) uczymy się, krok po kroku, jak stworzyć własny t-shirt, bluzę, sukienkę, dwa rodzaje spódnic, getry, spodnie oraz torbę. Poradnik bardzo mi się podoba, z pewnością sama z niego skorzystam, jedyne zastrzeżenie jakie mam to brak propozycji dla mężczyzn. Najwyraźniej autorka doszła do wniosku, że z jej publikacji będą korzystały jedynie kobiety.

 

Ostatni rozdział omawia różnego rodzaju źródła inspiracji. Akurat ta część nie jest czymś co mnie szczególnie zainteresowało, jednak jest to związane z godzinami własnych poszukiwań ciekawych stron internetowych, książek, czasopism, blogów oraz vlogów. Niemniej jednak, dla osoby kompletnie się w tym nie orientującej, jest to ciekawy dodatek. Na samym końcu poradnika znajdziemy słowniczek terminów stosowanych w szyciowym światku.

 

Co za szycie! Poradnik szyciowy dla początkujących to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która ma chęć spróbować swoich sił w szyciu. Przypuszczam, że niejednej osobie otworzy oczy, część zachęci a innych być może nawet zniechęci do nowego hobby, ale przynajmniej pomoże w podjęciu decyzji czy w ogóle warto zrobić pierwszy krok na szyciowej drodze. Ze swojej strony bardzo polecam pozycję!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.