Okładka wydania

Korespondent

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Grażyna Jagielska
 • Tytuł Oryginału: Korespondent
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 256
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788328009899
 • Wydawca: W.A.B.
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Korespondent | Autor: Grażyna Jagielska

Wybierz opinię:

Joasia J

„Korespondent" – to ponownie wznowiona, debiutancka książka Grażyny Jagielskiej, żony jednego z najpopularniejszych polskich dziennikarzy. Przedstawiona historia nie posiada jednak wszystkich tych cech, typowych dla literatury faktu. Autorka stworzyła historię, będącą kompilacją fikcji i bogatej wyobraźni autorki oraz prawdziwych, autentycznych reportaży męża, stanowiących wyniki jego pracy, jako korespondenta wojennego.

 

„Korespondent" czasowo osadzony jest w 1996 roku, w stopniowo budzącym i zagrzewającym do walki powstaniu kaszmirskim i wojny afgańskiej. Autorka przedstawia sylwetki dwóch dziennikarzy wojennych: Adama i Caroline Matyasow, nietypowego małżeństwa, które po nieudanej wyprawie do Kaszmiru, trafiają w samo serce Delhi. W niedalekim Afganistanie, wyczuwalne jest widmo zbliżającej się nieuchronnie wojny. Bezwzględni islamiści stopniowo opanowują bowiem tereny Kabulu, które stanowić ma w przyszłości miejsce ich indywidualnej władzy. Redakcja magazynu, dla którego pracują bohaterowie książki, ponagla ich do szybkiego przetransportowania się na tereny bezpośrednio zagrożone wojną, w celu zdobycia cennego materiału.

 

Caroline, głodna kolejnych dziennikarskich wrażeń, które oddać mogą tylko nowe niebezpieczne wyprawy, decyduje się na wyjazd do Afganistanu, gdzie przy okazji, angażuje się w historię tajemniczego zniknięcia korespondenta. Adam zaś, zafascynowany atmosferą Delhi, jej specyficznym spokojem i powolnym tempem życia mieszkańców, postanawia zostać i opisać losy rodziny, u której razem z żoną pomieszkiwał przez wiele lat podczas pobytu w Delhi. Mężczyzna, swoja wycofaną, apatyczną postawą, reprezentuje portret typowego wypalenia zawodowego w pracy dziennikarza, które w nieustannym pościgu za kolejnym atrakcyjnym newsem, jest tylko nieuniknionym skutkiem intensywnej, wymagającej pracy.
„Korespondent" to historia wielowątkowa, która nie tyle prezentuje sylwetki dziennikarzy, co bardziej szerokie zaplecze ich nietypowych, acz bardzo intensywnych i wymagających obowiązków. Autorka rysuje przed czytelnikiem typowy dla środowiska dziennikarzy i mediów wyścig szczurów, nieustanną chęć wybicia się ciekawym, atrakcyjnym dla odbiorcy materiałem. Autorka wplata w całą historię zlepek wydarzeń rozgrywających się raz w przeszłości, raz w teraźniejszości, jako tło dodając również bardzo wiarygodnie oddany, choć miejscami zbyt stateczny, czasami i nudny, obraz codzienności życia w Delhi.

 

Grażyna Jagielska przedstawia kontrast pomiędzy krajami wycofanego, spokojnego Wschodu a terenami rozpędzonego, intensywnego Zachodu. Czytelnik, poznając dzikie i nieujarzmione tereny Delhi, doświadcza niemal na własnej skórze powtarzalności ich czynności życiowych, codziennej rutyny, wyznaczającej rytm pracy mieszkańców. Odnoszę jednak wrażenie, że autorka, zamiast skupić się bezpośrednio na ciekawej i atrakcyjnej pracy korespondentów wojennych, zamiast w pełni przekazać wachlarz kolorystyczny ich codziennych obowiązków, zobowiązań i korzyści wynikających z bezpośrednio wykonywanej pracy, wolała zaprezentować krótkie, pourywane ujęcia z codziennego życia w Indii.
Za dużo w „Korespondencie" chaosu, zlepków kilku opowieści, w końcu nietrafnie wyważonych proporcji w przedstawianiu akcji: fabuła płynie zbyt wolno, zbyt nudno, miejscami po prostu usypiająco. Autorka niepotrzebnie również wplotła w całą historię mało interesujący, przynajmniej dla mnie, szeroki rys przedstawiający ówczesną sytuację polityczną terenów Wschodu. Nie wiem, czy wspomniane wyżej przeze mnie niedociągnięcia, stanowią niefortunny wynik moich literackich oczekiwań i upodobań, ale „Korespondent" niestety mnie wynudził i w konsekwencji tylko potwierdził, że z literaturą faktu nie do końca mi po drodze.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto