Maria Curie. Biografia

Autor: Ewa Curie

Okładka wydania

Maria Curie. Biografia


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Turquiss

Maria Skłodowska – Curie jest najbardziej znaną na świecie Polką. Jej dokonania w dziedzinie chemii i fizyki stanowią podstawę bardzo wielu założeń współczesnej nauki i medycyny. Opracowała teorię promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkryła nowe pierwiastki rad i polon (ten drugi nazwany na cześć jej Ojczyzny). Dzięki jej działaniom podjęto pierwsze kroki w leczeniu raka za pomocą promieniotwórczości, propagowała również wykorzystanie promieni rentgena. To właśnie ona przyjaźniła się z wielkimi ówczesnego świata (m.in. Einsteinem). Maria słynie jednak przede wszystkim z tego, że dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla (w 1903 i 1911 r.) – jako jedyna kobieta uhonorowana tą nagrodą dwukrotnie i jako jedyny naukowiec, który otrzymał w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

 

Dokonania tej niezwykłej kobiety są powszechnie znane. Nasuwają się jednak pytania o to jak wyglądało jej życia, jaka była oficjalnie, jaka prywatnie. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce „Maria Curie. Biografia" autorstwa jej córki Ewy.

 

Wybór bohatera wydaje się oczywisty – Skłodowska była geniuszem i na biografię zdecydowanie zasługuje Była postacią publiczną, nagradzaną i uhonorowaną wielokrotnie. Biografia opisuje jednak nie tylko jej sukcesy i drogę do ich zdobycia. To dzięki niej poznajemy Marię także z innej strony – jako oddaną siostrę i córkę, biedną i pracowitą studentkę, zakochaną mężatkę, poważną matkę dbająca o córki. Fascynujące wydają się nie tylko jej osiągniecia ale cała życiowa postawa.

 

Autorka umiejętnie wplata w swoją opowieść rodzinne pamiątki – fragmenty korespondencji i zdjęcia. To one potwierdzają każde słowo Ewy, podkreślają jej próby zachowania obiektywizmu. Próby, boksiążka na pewno nie należy do prac obiektywnych. To, że autorką jest córka bohaterki wyraźnie wyklucza taką możliwość. Bardzo wiele w niej uczuć, brakuje dystansu do pewnych spraw. Są jednak i zalety takiej koncepcji. Po pierwsze tylko rodzina ma dostęp do niektórych materiałów – listów, dyplomów, pamiątek, zdjęć. To rodzina była przy niej w najtrudniejszych momentach i to ich relacje pozwalają na najpełniejsze przedstawienie jej dzieciństwa i dorosłości. Po drugie to właśnie relacja dziecka najlepiej odda to, jaką Maria była prywatnie. Ta swoista laurka, którą stanowi biografia jest wyrazem czystego uwielbienia i podziwu jej córki. Wydaje się, że Ewa książka nie powstała po to, żeby cynicznie wykorzystać sławę matki (jak zdarza się współcześnie), ale by oddać jej zasłużony hołd.

 

Wyraźnie zauważalną wadą książki jest unikanie kwestii trudnych – o skandalu jakim był romans Skłodowskiej z Paulem Langevine'm Ewa zaledwie wspomina nie siląc się na szerszy komentarz. Wydaje się, że szczegółowe opisanie wydarzenia mogłoby podważyć pomnikową wręcz postawę Marii. Autorka nie potrafi rozdzielić również postaci Marii i Piotra. W trakcie przedstawienia ich małżeństwa Ewa zgubiła perspektywę i główna bohaterka niknie przy swoim mężu.

 

Powyższe kwestie nie obniżają jednak wartości samej lektury. Życie Marii Skłodowskiej- Curie, jej dokonania i osiągnięcia, a także jej doświadczenia wystarczyłyby do wypełnienia kilku żyć. Jej postawa – skromność, pracowitość (a nawet pracoholizm), oddanie rodzinie, pasjom, ale przede wszystkim innym ludziom godna jest naśladowania.

 

Książka jest bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa pięknie prezentuje się na półce, a zamieszczone zdjęcia doskonale uzupełniają tekst biografii. Zarówno papier jak i czcionka sprawią, że pozycja tę czyta się bardzo przyjemnie. Jedynym zauważanym minusem jest odczuwalna momentami archaiczność tekstu. Pierwszy raz tę biografię wydano w Polsce w 1938 roku i w obecnym tłumaczeniu jest to nadal zauważalne. Mimo to książkę czyta się lekko i bardzo przyjemnie.

 

Maria Curie-Skłodowska za życia weszła do legend. Jej postać do dziś fascynuje nie tylko naukowców. Biografia ta część ciekawości wynikającej z powyższej fascynacji zaspokaja. Z drugiej strony wskazuje na niesamowite podejście do świata i postawębohaterki tej książki. Publikacja propaguje wartości w dzisiejszym świecie często zapomniane, ale bardzo ważne. Dlatego też książkę serdecznie polecam.

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego bardzo dziękuję Oficynie wydawniczej RYTM.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!