Perska Miłość

Autor: Laila Shukri

Okładka wydania

Perska Miłość


Dodatkowe informacje

 • Autor: Laila Shukri
 • Tytuł Oryginału: Perska Miłość
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 528
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 978-83-7961-063-1
 • Wydawca: Prószyński i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 22 votes
Akcja: 100% - 17 votes
Wątki: 100% - 15 votes
Postacie: 100% - 11 votes
Styl: 100% - 27 votes
Klimat: 100% - 25 votes
Okładka: 100% - 26 votes
Polecam: 100% - 16 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joasia J

Czy związek dwojga, pochodzących z zupełnie odmiennych kultur, ludzi, może zakończyć się bajkowym love story o niekończącym się uczuciu i namiętności? Czy miłość, ograniczona przez żelazny mur tradycji i obyczajów, ma w ogóle prawo bytu?

 

Laila Shukri jest ukrywającą się pod pseudonimem polską pisarką, która na co dzień podróżuje i mieszka w krajach arabskich, zgłębiając tajemnice kultury i tradycji jej mieszkańców. Recenzowana „Perska miłość" to jej debiut literacki. Cała opowieść, choć na pierwszy rzut oka przywodzić może na myśl historię zbyt oczywistą i banalną, to po głębszym zanurzeniu się w treść książki, czytelnik dostrzeże obraz konfliktu kulturowego, szeroko popularyzowanego ostatnio w czasopismach i telewizji.

 

Dwudziestokilkuletnia Lidka to pochodząca z cichej prowincji młoda dziewczyna, która żyjąc z dnia na dzień w zabitej dechami wiosce, musi nie tylko dzielnie zmierzyć się z niespodziewaną śmiercią ojca, ale także z zaglądającą w progi mieszkania biedą. Ambitna dziewczyna, mimo trudnej sytuacji materialnej, wyjeżdża do stolicy, w celu rozpoczęcia nauki na jednym z miejscowych uniwersytetów. Mimo trudności, Lidka w końcu kończy studia, otrzymuje tytuł licencjata i z nadzieją zaczyna rozglądać się za pracą. Niespodziewana propozycja wyjazdu na stypendium do egzotycznego Kuwejtu, wraz z możliwością pobierania nauki języka arabskiego, to dla dziewczyny długo wyczekiwana szansa od losu, który do tej pory próżnował w sferze obdarowywania dziewczyny szczęściem i pomyślnością.

 

Lidka porzuca dom i wiernego narzeczonego i wyjeżdża do dalekiego, nieznanego świata, który czaruje bogactwem smaków i zapachów oraz obcą i egzotyczną kulturą, wyrwaną jakby wprost z bajkowych, trochę nierealnych opowieści. Dziewczyna zachwycona atmosferą Orientu, szybko poddaje się również urokowi miejscowemu dżentelmenowi – Hassanowi. Pochodzący z Damaszku przystojny mężczyzna, szybko proponuje zakochanej Polce małżeństwo, wypełnione obietnicą gorącego uczucia i wzajemnej wierności. Szczęśliwa i przesłodzona historia o miłości bezwzględnie zostaje jednak naznaczona piętnem odmiennych tradycji i kultywowanych zwyczajów. Lidka, w obliczu niespodziewanej zmiany męża w bezlitosnego i nieczułego tyrana, ma dwie możliwości: godzić się na poniżającą rzeczywistość u boku nieczułego, bezwzględnego małżonka, albo wbrew prawu, odważnie uciec za granicę i uwolnić się z spod dyktatury chorych zwyczajów i istniejących w muzułmańskich domach tradycji.

 

Debiutancka powieść Laily Shukri to bardzo przekonujący obraz egzotycznego, trochę dzikiego Orientu, w którym autorka przemyca najważniejsze szczegóły ze świata zdominowanego przez religię muzułmanów. Posługując się prostym, lekkim językiem, Laila Shukri niepostrzeżenie wprowadza czytelnika w surową i bezlitosną rzeczywistość, w której panują żelazne zasady w kwestii praw i obowiązków kobiet. Przez pryzmat naiwności i nieprzemyślanego zachowania głównej bohaterki, podyktowanego głosem zakochanego serca, autorka przedstawia konsekwencje niewiedzy dotyczącej kultury Orientu. Czytelnik ma niepowtarzalną okazję, niemal na własnej skórze, dostrzec dysproporcje w przedstawianiu sylwetki kobiety w kulturze muzułmańskiej i katolickiej.

 

Cała historia, choć momentami zbyt przerysowana, przedstawiająca czarno-białe sylwetki bohaterów, w ogólnym rozrachunku stanowi niezwykle cenną lekcję: nie tylko w samym obszarze trudnych do pogodzenia kulturowych różnic, ale przede wszystkim jako autentycznie zarysowany obraz arabskiego świata, w którym rządzą się surowe i żelazne prawa, podyktowane głosem wszechobecnej w życiu muzułmańskiej społeczności religii. Historia pochodząca spod pióra Laily Shukri to bez wątpienia wzruszająca, emocjonująca książka, która uchyla kurtynę milczenia, z powszechnie ignorowanego przez współczesnych, tematu poniżającego traktowania kobiet w islamskim świecie. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!