Okładka wydania

Porwanie Heinekena

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Porwanie Heinekena | Autor: Peter R. de Vries

Wybierz opinię:

Pani M

Co zrobić, żeby żyć na odpowiednio wysokiej stopie?
a) znaleźć dobry pomysł na biznes, wprowadzić go w życie i na tym zarabiać
b) zatrudnić się w dobrej, międzynarodowej firmie
c) znaleźć bogatego współmałżonka i żyć na jego koszt
d) porwać kogoś bogatego i zażądać za niego okup
Na ostatnie właśnie rozwiązanie zdecydowali się porywacze Alfreda Heinekena, właściciela znanego na całym świecie browaru. Cor van Hout, mężczyzna, który wpadł na ten pomysł, od samego początku wiedział, że nie zarobi na godne życie jako uczciwy obywatel. Wiedział, że musi porwać kogoś znanego i zażądać pieniędzy za jego uwolnienie. Przenieśmy się zatem do 1986 roku.

 

Grupka napastników porywa wracającego z pracy Alfreda Heinekena wraz z jego kierowcą. Od tej chwili cała Holandia żyje tą sprawą. Porywaczom wydaje się, że dopięli plan na ostatni guzik. Mają wrażenie, że są nietykalni. Byli pewni swojej bezkarności, bo porwany mężczyzna obiecał, że nie wniesie przeciwko nim oskarżenia. W końcu traktowali go dobrze i nie chcieli mu zrobić krzywdy. Coś jednak poszło nie tak. Wyszły na jaw personalia osób zamieszanych w tę sprawę, wydano za nimi listy gończe, a ich rodziny zaczęły być śledzone. Sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. A miało być tak pięknie. 35 milionów guldenów miało być rozdzielone pomiędzy konta przestępców. Oni zaś mieli żyć bezkarnie jak królowie. Niestety, nie do końca im to wyszło. Zostali schwytani, osądzeni i umieszczeni w więzieniach.

 

Książka Porwanie Heinekena dość szczegółowo opowiada o tych wydarzeniach. To relacja Cora van Houta spisana przez dziennikarza Petera R. de Vriesa. Czyta się ją jak sensacyjną powieść. Ja nie mogłam się od niej oderwać i zarwałam przez nią noc. Uderzyła mnie głupota porywaczy. Wydawało im się, że mają GENIALNY plan. Popełnią zbrodnię, obłowią się w kasę i wyjdą z tego bez szwanku. Nie liczyli się z tym, że mają do czynienia z przebiegłą osobą. Trzeźwy osąd zasłoniła im żądza pieniądza.

 

Najbardziej było mi żal rodzin porywaczy, które nic w tej sprawie nie zawiniły, a ucierpiały. Miałam ochotę wejść do książki i potrząsnąć tymi przestępcami. Jak można być takimi egoistami? Cor martwił się o małą córeczkę, która została narażona na stres. Jakoś mu nie współczułam. Sam był temu wszystkiemu winien. Mógł pójść normalnie do pracy i zarobić na rodzinę, ale nie, jemu się zachciało porywać piwnego magnata. Dostał za swoje, należało mu się.

 

Spodobało mi się to, w jaki sposób książka została napisana. To bardzo przemyślana kompozycja, która opisuje wszystko po kolei: od planu porwania, po jego realizację, przekazanie okupu, na konsekwencjach czynu skończywszy. Czytało się ją naprawdę bardzo szybko. Wiem, że na podstawie tych wydarzeń nakręcono 2 filmy. Nie oglądałam jednak ani jednego. Słyszałam o nich dość niepochlebne opinie i jakoś nie mam motywacji do przekonania się o tym, jakie wrażenie zrobią na mnie.

 

Nie trzeba się interesować biografią Heinekena (ja sama niespecjalnie wiele o nim wiem), żeby sięgnąć po tę książkę. To kawał dobrej sensacyjnej historii opartej na faktach. Jeśli ktoś lubi czytać o porwaniach i o tym, jak do tego podchodzą przestępcy, może śmiało sięgnąć po Porwanie Heinekena. Nie zawiedzie się na tej pozycji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto