Pewnej Zimowej Nocy

Autor: Simon Sebag Montefiore

Okładka wydania

Pewnej Zimowej Nocy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Stalinowska Rosja to bez wątpienia jedno z najbardziej przerażających, ale i zarazem fascynujących miejsc w historii świata.. Przerażających swoją szaleńczą atmosferą strachu, niepewności, zagrożenia i wszechobecnej podejrzliwości aparatu władzy.. Fascynujących zaś egzystencją zwykłych ludzi, którzy wbrew wszystkiemu starali się żyć najlepiej jak potrafią.. Nic dziwnego więc, iż kolejni pisarze sięgają po realia tamtej epoki, osadzając w nich akcję swoich dzieł. Takim autorem jest bez wątpienia Simon Sebag Montefiore, który zasłynął już z wielkich i udanych książek o Rosji za panowania Józefa Stalina. I oto kilka dni temu do polskich księgarń trafiła najnowsza powieść tego autora - "Pewnej zimowej nocy", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Magnum. To wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi Rosjanami, o którym to słów kilka opowiem w niniejszej recenzji..

 

Powieść Montefiore przenosi Nas do Rosji roku 1945, a konkretniej dni świętowania zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Otóż podczas wielkiej defilady na Placu Zwycięstwa, na Wielkim Moście Kamiennym ginie od kul dwoje młodych ludzi - uczniów elitarnej szkoły Nr 808. Szkoły, do której to uczęszczają dzieci najbardziej prominentnych działaczy państwa, w tym także samego Stalina. Natychmiast rozpoczyna się zakrojone na szeroką skalę śledztwo, a uczniowie owej szkoły trafiają na Łubiankę. Wśród nich jest także Andriej Kurbski - syn jednego z wywrotowych działaczy politycznych, uznawany powszechnie za "wroga ludu". Czy Andriej ma szansę na sprawiedliwe śledztwo, czy nie zostanie z góry skazany na rolę kozła ofiarnego, i co kryje się za tajemnicą murów szkoły Nr. 808..? Odpowiedzi na te pytanie poznamy wraz z lekturą tej niezwykłej powieści..

 

"Pewnej zimowej nocy" to doskonałe połączenie powieści kryminalnej, thrillera politycznego i dramatycznej historii o zakazanej miłości, którego to rezultatem jest niezwykle intrygująca, poruszająca i klimatyczna opowieść o najczarniejszych czasach w historii Rosji. Opowieść o ludzkich emocjach, które muszą toczyć walkę z bezdusznym systemem władzy i krwawym aparatem bezpieczeństwa. Ponadto jest to także historia o życiu zwykłych i tych "wyjątkowych" Rosjan, których to los stawał się wspólnym, w obliczu osądu przez stalinowski wymiar sprawiedliwości. I przyznam szczerze że dawno już nie spotkałam takiej książki, która w tak mocny i zarazem realny sposób konfrontowała by ze sobą świat młodzieńczych pragnień, ze światem dorosłych praw, zakazów i chorej fascynacji władzą.. Simonowi Sebagowi Montefiore to się udało, i dzięki temu lektura tej pozycja jest tak wstrząsająca, i zarazem prawdziwa..

 

Lektura tej książka to bardzo mroczna, wstrząsają, poruszająca i zarazem emocjonująca wyprawa do powojennej Rosji, w której to chyba nikt z Nas nie chciałby się nigdy znaleźć. To bardzo ciekawe literackie doznanie, które z jednej strony zachwyca swoją kryminalno - sensacyjną historią, z drugiej zaś "poraża" przejmującym i jakże prawdziwym obrazem życia w tym kraju. Autorowi udało się bowiem połączyć w jedną całość literacką fikcję, z jak najbardziej prawdziwą historią, co nie jest zadaniem łatwym i prostym w zrealizowaniu. Simon Sebag Montefiore potrafi jednak w iście mistrzowski sposób "wplatać" losy jednostki w machiny dziejów historycznych całego kraju, tak byśmy byli przekonani o tym, iż to właśnie ta postać jest kluczowym uczestnikiem historii.. I tak też jest w przypadku głównego bohatera tej opowieści - Andrieja, który dla Mnie na tych kilka dni lektury stał się absolutnie centralną i najważniejszą postacią roku 1945 w sowieckiej Rosji..

 

Warstwa fabularna tej historii kryje pod sobą bardzo wiele twarzy, które wraz z kolejnymi rozdziałami są Nam stopniowo odsłanianie. Począwszy od działalności tajemniczego Klubu Niepoprawnych Romantyków, poprzez równie tajemniczą śmierć młodych ludzi, misterny plan na najwyższych szczeblach władzy, i powrót do wydarzeń sprzed lat, których to "plonem" była ów tragedia na Placu Czerwonym.. Z jednej strony zbrodnia, polityka, mnóstwo tajemnic.., z drugiej zaś życie i losy zwykłych ludzi, którzy próbowali za wszelką cenę nie wypaść z obiegu tego reżimowego świata sowieckiej władzy.. I wszystko to splata się w niezwykle inteligentną opowieść, której finał zaskoczy chyba najbardziej przewidującego czytelnika.. Finał ze wszech miar smutny, refleksyjny, dający bardzo wiele do myślenia przez długi czas po zakończeniu czytelniczej przygody z tym dziełem.. Dla Mnie to największe wyróżnienie dla książki, jakie tylko może paść z ust czytelnika..

 

Wielką zasługą tej powieści jest to, iż tak naprawdę jest tona historią o młodych Rosjanach, właściwie wciąż jeszcze dzieciach, oczyma których poznajemy także tę relację.. To świat dziecięcych marzeń i beztroski, skonfrontowany ze strachem, obawą o własne życie jak i również bezpieczeństwo swych najbliższych.. Andriej boi się o swoją ukochaną matkę, o to co będzie jej grozić za każde nieroztropnie wypowiedziane słowo, gest, najmniejszy ślad insynuacji.. Martwi się także o swoich przyjaciół, którym grozi niebezpieczeństwo w zależności od tego, co i jak wiele powie podczas morderczych przesłuchań.. To bardzo mocna relacja o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za innych, która w przypadku tych młodych ludzi, zyskuje jeszcze silniejszy wymiar.. To wreszcie opowieść o bohaterstwie ludzi, którzy po prostu chcieli cieszyć się najzwyklejszym, najnormalniejszym życiem nastolatków..

 

W pewnym sensie książka ta opiera się o groteskę, pastisz, komedię.. Z tym jednak oto wyjątkiem, iż jest to śmiech przez łzy, ból, lęk i niepewność.. Otóż to, co nazwalibyśmy szalonym i niemożliwym, jest tutaj jak najbardziej realne, przerażające, namacalne.. Aresztowania 6 - letniej dziewczynki czy też 10 - letniego chłopca.. , to swoiste "kafkowskie" koszmary, które to jednak w tym przypadku nie były jedynie wytworem surrealistycznej wyobraźni pisarza, ale najzwyklejszą codziennością tego chorego systemu politycznego, w jakim to była przez lata pogrążona Rosja.. To mocne odczucia, wobec których nie można przejść zupełnie obojętnie, i które to siłą rzeczy odcisną swoje piętno także i na Nas - czytelnikach.. W przypadku tej książki musi tak jednak być, gdyż dzięki temu powieść ta jest tak wyjątkowa..

 

"Pewnej zimowej nocy" to pasjonująca książka o okrucieństwie świata, które to w pewnym okresie przybrało wprost niewyobrażalne rozmiary.. Okrucieństwie, będącym wynikiem ludzkiego strachu, bezsilności, ale także i braku odwagi do powiedzenia "nie".. Lektura tej powieści to niezwykłe doświadczenie, które pod szatą sensacji i kryminału z elementami romansu w tle, ukazuje Nam, jakże tragiczny, obraz sowieckiej Rosji, można by rzec swoistego piekła na Ziemi.. Dlatego też z pełnym przekonaniem polecam tę powieść wszystkim tym, którzy pragną poznawać niewiarygodne historie, pisane prawdziwym życiem..

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.