Pewnej Zimowej Nocy

Autor: Simon Sebag Montefiore

Okładka wydania

Pewnej Zimowej Nocy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Stalinowska Rosja to bez wątpienia jedno z najbardziej przerażających, ale i zarazem fascynujących miejsc w historii świata.. Przerażających swoją szaleńczą atmosferą strachu, niepewności, zagrożenia i wszechobecnej podejrzliwości aparatu władzy.. Fascynujących zaś egzystencją zwykłych ludzi, którzy wbrew wszystkiemu starali się żyć najlepiej jak potrafią.. Nic dziwnego więc, iż kolejni pisarze sięgają po realia tamtej epoki, osadzając w nich akcję swoich dzieł. Takim autorem jest bez wątpienia Simon Sebag Montefiore, który zasłynął już z wielkich i udanych książek o Rosji za panowania Józefa Stalina. I oto kilka dni temu do polskich księgarń trafiła najnowsza powieść tego autora - "Pewnej zimowej nocy", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Magnum. To wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi Rosjanami, o którym to słów kilka opowiem w niniejszej recenzji..

 

Powieść Montefiore przenosi Nas do Rosji roku 1945, a konkretniej dni świętowania zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Otóż podczas wielkiej defilady na Placu Zwycięstwa, na Wielkim Moście Kamiennym ginie od kul dwoje młodych ludzi - uczniów elitarnej szkoły Nr 808. Szkoły, do której to uczęszczają dzieci najbardziej prominentnych działaczy państwa, w tym także samego Stalina. Natychmiast rozpoczyna się zakrojone na szeroką skalę śledztwo, a uczniowie owej szkoły trafiają na Łubiankę. Wśród nich jest także Andriej Kurbski - syn jednego z wywrotowych działaczy politycznych, uznawany powszechnie za "wroga ludu". Czy Andriej ma szansę na sprawiedliwe śledztwo, czy nie zostanie z góry skazany na rolę kozła ofiarnego, i co kryje się za tajemnicą murów szkoły Nr. 808..? Odpowiedzi na te pytanie poznamy wraz z lekturą tej niezwykłej powieści..

 

"Pewnej zimowej nocy" to doskonałe połączenie powieści kryminalnej, thrillera politycznego i dramatycznej historii o zakazanej miłości, którego to rezultatem jest niezwykle intrygująca, poruszająca i klimatyczna opowieść o najczarniejszych czasach w historii Rosji. Opowieść o ludzkich emocjach, które muszą toczyć walkę z bezdusznym systemem władzy i krwawym aparatem bezpieczeństwa. Ponadto jest to także historia o życiu zwykłych i tych "wyjątkowych" Rosjan, których to los stawał się wspólnym, w obliczu osądu przez stalinowski wymiar sprawiedliwości. I przyznam szczerze że dawno już nie spotkałam takiej książki, która w tak mocny i zarazem realny sposób konfrontowała by ze sobą świat młodzieńczych pragnień, ze światem dorosłych praw, zakazów i chorej fascynacji władzą.. Simonowi Sebagowi Montefiore to się udało, i dzięki temu lektura tej pozycja jest tak wstrząsająca, i zarazem prawdziwa..

 

Lektura tej książka to bardzo mroczna, wstrząsają, poruszająca i zarazem emocjonująca wyprawa do powojennej Rosji, w której to chyba nikt z Nas nie chciałby się nigdy znaleźć. To bardzo ciekawe literackie doznanie, które z jednej strony zachwyca swoją kryminalno - sensacyjną historią, z drugiej zaś "poraża" przejmującym i jakże prawdziwym obrazem życia w tym kraju. Autorowi udało się bowiem połączyć w jedną całość literacką fikcję, z jak najbardziej prawdziwą historią, co nie jest zadaniem łatwym i prostym w zrealizowaniu. Simon Sebag Montefiore potrafi jednak w iście mistrzowski sposób "wplatać" losy jednostki w machiny dziejów historycznych całego kraju, tak byśmy byli przekonani o tym, iż to właśnie ta postać jest kluczowym uczestnikiem historii.. I tak też jest w przypadku głównego bohatera tej opowieści - Andrieja, który dla Mnie na tych kilka dni lektury stał się absolutnie centralną i najważniejszą postacią roku 1945 w sowieckiej Rosji..

 

Warstwa fabularna tej historii kryje pod sobą bardzo wiele twarzy, które wraz z kolejnymi rozdziałami są Nam stopniowo odsłanianie. Począwszy od działalności tajemniczego Klubu Niepoprawnych Romantyków, poprzez równie tajemniczą śmierć młodych ludzi, misterny plan na najwyższych szczeblach władzy, i powrót do wydarzeń sprzed lat, których to "plonem" była ów tragedia na Placu Czerwonym.. Z jednej strony zbrodnia, polityka, mnóstwo tajemnic.., z drugiej zaś życie i losy zwykłych ludzi, którzy próbowali za wszelką cenę nie wypaść z obiegu tego reżimowego świata sowieckiej władzy.. I wszystko to splata się w niezwykle inteligentną opowieść, której finał zaskoczy chyba najbardziej przewidującego czytelnika.. Finał ze wszech miar smutny, refleksyjny, dający bardzo wiele do myślenia przez długi czas po zakończeniu czytelniczej przygody z tym dziełem.. Dla Mnie to największe wyróżnienie dla książki, jakie tylko może paść z ust czytelnika..

 

Wielką zasługą tej powieści jest to, iż tak naprawdę jest tona historią o młodych Rosjanach, właściwie wciąż jeszcze dzieciach, oczyma których poznajemy także tę relację.. To świat dziecięcych marzeń i beztroski, skonfrontowany ze strachem, obawą o własne życie jak i również bezpieczeństwo swych najbliższych.. Andriej boi się o swoją ukochaną matkę, o to co będzie jej grozić za każde nieroztropnie wypowiedziane słowo, gest, najmniejszy ślad insynuacji.. Martwi się także o swoich przyjaciół, którym grozi niebezpieczeństwo w zależności od tego, co i jak wiele powie podczas morderczych przesłuchań.. To bardzo mocna relacja o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za innych, która w przypadku tych młodych ludzi, zyskuje jeszcze silniejszy wymiar.. To wreszcie opowieść o bohaterstwie ludzi, którzy po prostu chcieli cieszyć się najzwyklejszym, najnormalniejszym życiem nastolatków..

 

W pewnym sensie książka ta opiera się o groteskę, pastisz, komedię.. Z tym jednak oto wyjątkiem, iż jest to śmiech przez łzy, ból, lęk i niepewność.. Otóż to, co nazwalibyśmy szalonym i niemożliwym, jest tutaj jak najbardziej realne, przerażające, namacalne.. Aresztowania 6 - letniej dziewczynki czy też 10 - letniego chłopca.. , to swoiste "kafkowskie" koszmary, które to jednak w tym przypadku nie były jedynie wytworem surrealistycznej wyobraźni pisarza, ale najzwyklejszą codziennością tego chorego systemu politycznego, w jakim to była przez lata pogrążona Rosja.. To mocne odczucia, wobec których nie można przejść zupełnie obojętnie, i które to siłą rzeczy odcisną swoje piętno także i na Nas - czytelnikach.. W przypadku tej książki musi tak jednak być, gdyż dzięki temu powieść ta jest tak wyjątkowa..

 

"Pewnej zimowej nocy" to pasjonująca książka o okrucieństwie świata, które to w pewnym okresie przybrało wprost niewyobrażalne rozmiary.. Okrucieństwie, będącym wynikiem ludzkiego strachu, bezsilności, ale także i braku odwagi do powiedzenia "nie".. Lektura tej powieści to niezwykłe doświadczenie, które pod szatą sensacji i kryminału z elementami romansu w tle, ukazuje Nam, jakże tragiczny, obraz sowieckiej Rosji, można by rzec swoistego piekła na Ziemi.. Dlatego też z pełnym przekonaniem polecam tę powieść wszystkim tym, którzy pragną poznawać niewiarygodne historie, pisane prawdziwym życiem..

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!