Literatura Kryminalna Śledztwo W Sprawie Gatunków

Autor: Praca Zbiorowa

Okładka wydania

Literatura Kryminalna Śledztwo W Sprawie Gatunków


Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Pod Redakcją: Anna Gemra
 • Tytuł Oryginału: Literatura Kryminalna Śledztwo W Sprawie Gatunków
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 148 x 210 mm
 • ISBN: 9788363464608
 • Wydawca: EMG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Czytelnik7

Literatura kryminalna cieszy się niegasnącą popularnością, czego przyczyn doszukiwać możemy się na wielu płaszczyznach. Osobiście preferuję te najbardziej subiektywne, takie jak wyjątkowość bezpośredniego kontaktu z przedstawioną rzeczywistością, współgranie i współtworzenie prowadzonych śledztw tudzież poszukiwań, intensywność przeżyć i pojawiających się emocji oraz poczucie zaangażowania w życie bohaterów. "Literatura Kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków" przedstawia to zagadnienie, zahaczając o wiele innych (na przykład o strukturę, historię, rozwój i konstrukcję powieści), w sposób dogłębny, poszerzający świadomość i zdolności literackiej percepcji czytelnika.

 

Na recenzowany tom składają się materiały z sesji naukowej przeprowadzanej podczas X Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. Są to artykuły – rozprawy i eseje – traktujące o literaturze kryminalnej, analizujące między innymi historię tego gatunku, jego rozwój i podział, strukturę, konkretne tytuły oraz poszczególnych bohaterów i autorów. Są to teksty dotyczące wielu zagadnień, stawiające za cel objaśnienie i dojście do jądra badanych problemów, przybliżając tym czytelnikowi istotę literatury kryminalnej, jej fenomen oraz dokonujące się z biegiem czasu zmiany.

 

"Literatura Kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków" to książka opowiadająca poniekąd historię tego gatunku. Mamy więc do czynienia z obrazami przemian, jakie dokonały się na przestrzeni lat, nie abstrahując od tych mających miejsce w Polsce (choćby po roku 1989, kiedy nastała moda na powieści kryminalne), wpływami różnych trendów bądź zjawisk oraz informacjami dotyczącymi źródła tego gatunku, miejsca i czasu jego narodzin (świat: XIX wiek (choć korzeni doszukać się można w odległej przeszłości, na przykład w Biblii – choćby w historii Kaina i Abla), Polska: również XIX wiek, z naciskiem na wiek XX, kiedy miał miejsce największy rozwój tego gatunku). Autorzy rozpraw, by dosadniej zobrazować omawiane tematy, bardzo często odwołują się do autorów i tytułów, uwypuklając rozmaite zjawiska, kanony oraz wzorce. Następuje więc ukazanie twórców kanonicznych postaci, najbardziej popularnych autorów polskiego kryminału, tytułów przełomowych oraz książek, w których realizują się nowe trendy bądź zjawiska.

 

Wizja literatury kryminalnej, która wyłania się z recenzowanej książki, to wizja niezwykle szeroka i naszpikowana wieloma informacjami. Teksty charakteryzują się szerokim spektrum tematycznym, gdyż przedstawiają omawiane problemy z wielu stron, opierając się na różnych zagadnieniach i punktach wyjściowych. Dotyczą między innymi ewolucji i trendów (między innymi na przykładzie powieści sensacyjno-awanturniczej, która pod koniec XIX wieku zaczęła tracić odbiorców na rzecz kryminałów detektywistycznych), funkcji i przesłań literatury kryminalnej, potrzeb społecznych, dzięki którym umacniała się pozycja tego typu powieści (powstania nowej warstwy społecznej – klasy średniej – zastępującej mieszczan, wzrastającego zainteresowanie sensacją od połowy wieku XIX), sposobów gry z czytelnikiem, konwencji i chwytów literackich (wzbudzania w odbiorcy współczucia lub zaciekawienia, mentalnego angażowania go w akcje), synkretyzmu gatunkowego, tendencji rozwojowych (psychologizacji postaci, poruszania aktualnych tematów i zjawisk), poszczególnych odmian kryminałów (feministycznego, historycznego, retro, thrillera), kreacji bohaterów (nadawania im stylu życia, wyglądu, odpowiedniego stroju, elementów epoki) oraz motywów, wokół których zostaje uwikłana akcja.

 

To, co przede wszystkim zachwyca i sprawia niebywałą przyjemność podczas lektury, to nieulatniające wrażenie, że przenika się do jądra kryminału, do jego istoty, najgłębiej skrywanych tajemnic i informacji, którymi autor zarówno nas, czytelników, jak i bohaterów swoich powieści, traktuje. To książka dla wszystkich świadomych miłośników tego gatunku, gdyż rozjaśnia, przejrzyście tłumaczy i wskazuje na wszystkie zabiegi i sposoby, dzięki którym obcowanie z tym typem powieści jest tak satysfakcjonujące. "Literatura Kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków" to pozycja niezwykle interesująca i poszerzająca wiedzę, skupiająca uwagę odbiorcy między innymi na tych elementach kryminału, które niekoniecznie są widoczne na pierwszy rzut oka, a których pożądamy i oczekujemy. To tytuł warty rekomendacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!