Wojna Zimowa Białe Piekło Sowietów

Autor: Bair Irincheev

Okładka wydania

Wojna Zimowa Białe Piekło Sowietów


Dodatkowe informacje

 • Autor: Bair Irincheev
 • Tytuł Oryginału: The Mannerheim Line 1920-39: Finnish Fortifications Of The Winter War
 • Seria: Sekrety Historii
 • Gatunek: HistoriaLiteratura Faktu
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 278
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 158 x 210 mm
 • ISBN: 978-83-7773-297-7
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Lucca

Czy książka może ukazywać wydarzenia historyczne w zupełnie inny sposób?
Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że pisana jest rzetelnie. Tak, jak ta, którą mam przyjemność recenzować. Ale wszystko po kolei.
Nowa, niezwykle pochłaniająca opowieść o wojnie zimowej- konflikcie zbrojnym toczonym w latach 1939-1940 pomiędzy Finlandią a Związkiem Radzieckim.
Historia zweryfikowana na podstawie relacji świadków, pamiętników wojennych, raportów wojskowych i innych materiałów dokumentalnych z rosyjskich i fińskich archiwów.

 

Na lekcjach historii, gdzie jest tak bardzo przeładowany plan i treści do przerobienia, często wręcz brakuje czasu, aby dokładnie przyjrzeć się zagadnieniom dotyczącym właśnie drugiej wojny światowej. Dla mnie jest to okres w dziejach, który odcisnął swoje piętno na jeżeli nie wszystkich, to z pewnością na większości narodów świata.

 

Dlatego ucieszyła mnie niezmiernie możliwość przeczytania i zrecenzowania książki Baira Irincheeva- Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów. Jest to ciekawa publikacja na temat konfliktu zbrojnego pomiędzy Finlandią a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Powszechnie znana jest pod nazwą wojna zimowa. Zresztą te informacje możecie uzyskać, zapoznając się nawet z opisem książki. Ja chciałabym skupić się na czymś zupełnie innym.

 

Książka Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów nie ukazuje wyłącznie przyczyn, wydarzeń, skutków samego konfliktu. Wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że konfrontuje ona w pewien sposób informacje pochodzące ze strony fińskiej z tymi pochodzącymi ze strony rosyjskiej. Jak podkreśla autor, po drugiej wojnie światowej radzieccy historycy przykładali niewielką uwagę do tematu wojny, którą ZSRR prowadziło z Finlandią. Inna sytuacja miała miejsce w Finlandii. Bowiem tam wydarzenia te badano bardzo starannie na podstawie przede wszystkim dokumentów fińskich. Spowodowane to faktem, że wówczas archiwa radzieckie były niedostępne dla badaczy. To wszystko spowodowało, iż uznano wojnę zimową za najsłabiej przeanalizowane wydarzenie z całego okresu drugiej wojny światowej.

 

Książki publikowane w językach rosyjskim, fińskim i angielskim są pełne mitów i nieprawdziwych informacji. Przez osiem lat uczyłem się fińskiego, aby móc prowadzić samodzielne badania w fińskich archiwach wojskowych. Obecnie również archiwa rosyjskie stoją otworem przed naukowcami z całego świata. Jednak nieznajomość języka i odległość nadal stanowią poważną przeszkodę. Wszystko to przyczyniło się do ukształtowania na Zachodzie jednostronnego spojrzenia na wojnę zimową. Celem niniejszej publikacji jest skorygowanie tego spojrzenia przynajmniej w pewnym stopniu. Książka prezentuje poglądy obu stron konfliktu; co ważne, dopuszcza do głosu nie tylko oficerów, lecz także zwykłych oficerów.

 

Można powiedzieć, że autor tym samym sam ukazał swoim czytelnikom o wartości tej książki. Jak dla mnie nic dodać, nic ująć. Jeżeli dodam, że publikację wzbogacają liczne zdjęcia i mapy, to już będzie cała charakterystyka tej książki, podana niemal na tacy.

 

Należy podkreślić, że książka jest wyjątkowa. Jest to bowiem niezwykła cegiełka ku lepszemu poznaniu niektórych wydarzeń i faktów z historii. Często są ukazywane w zupełnie innym świetle. Czasem pisane są na piechotę, a niektórych informacji po prostu się nie sprawdza. Na szczęście nie jest tak z książką Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów. Jak dla mnie autor odwalił kawał dobrej roboty.

 

Jedyną rzeczą, która razi mnie w tej książce są nazwy niektórych miejscowości w języku fińskim, ponieważ są bardzo trudne do zapamiętania. Lecz może nie jest to minus książki, ale moja ułomność jeżeli chodzi o język fiński.

 

Na koniec chciałabym podziękować Wydawnictwu RM, ponieważ bez nich nie miałabym możliwości przeczytania i zrecenzowania tak wartościowej książki. Bardzo dziękuję.

TomG

Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów Bair Irincheeva jest publikacją historyczną, jednak na swój sposób dość charakterystyczną, ponieważ jej treść obejmuje zaledwie sto pięć dni zmagań konfliktu zbrojnego między ZSRR a Finlandią. Konflikt ten w zachodnich źródłach określany jest po prostu „wojną zimową", a w krajach poradzieckich „wojną fińską" lub też „wojną radziecko-fińską".

 

Wojna zimowa miała miejsce w początkowych latach II wojny światowej, a konkretnie w 1939-1940 roku. Po jej zakończeniu oba zaangażowane w nią państwa odbierały ją zupełnie inaczej: radzieccy historycy przykładali bardzo niewielką wagę do wojny radziecko-fińskiej, natomiast w Finlandii wydarzenia te badano starannie na podstawie dokumentów fińskich (archiwa radzieckie nie były w tamtym czasie dla nikogo dostępne). Jak podaje autor, prawdopodobnie nawet dzisiaj jest to najsłabiej przeanalizowana kampania II wojny światowej. Dla Finlandii miała jednak duże znaczenie, gdyż kraj ten cierpiał wtedy z powodu niezabliźnionych ran po wojnie domowej, a wojna zimowa zjednoczyła fińskie społeczeństwo.

 

W swojej publikacji Bair Irincheev skupia się przede wszystkim na walkach toczonych na lądzie, kładąc na nie szczególny nacisk. Podkreśla także, że czas wszystkich wydarzeń podaje zgodnie z czasem moskiewskim, co jest niezwykle istotne i pozwala uniknąć zbędnego zamieszania.

 

Oczywistą rzeczą jest, że nie sposób przedstawić wyczerpujących opisów każdej bitwy lądowej, jaka rozegrała się w tamtym czasie na froncie o długości ponad 1300 km. Z tego też względu Bair Irincheev jedne walki przedstawia czytelnikowi tylko skrótowo, ogólnikowo, a inne analizuje z możliwie największą szczegółowością. Treść publikacji została także uzupełniona o wspomnienia weteranów.

 

Jak Bair Irincheev podaje we wstępie do Wojny zimowej, jego intencją przy opracowywaniu publikacji było wyjaśnienie działań Armii Czerwonej i dostrzeżenie przyczyn jej niepowodzeń – wszyscy dzisiaj wiedzą, że inwazja radziecka nie powiodła się, lecz tylko nieliczni zdają sobie sprawę z jakiego powodu stało się tak, a nie inaczej.

 

Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów jest publikacją bardzo interesującą, odkrywającą przed czytelnikiem zainteresowanym historią i okresem II wojny światowej fakty, z których mógł nie zdawać sobie sprawy. Bair Irincheev w jej opracowanie włożył naprawdę wiele trudu, starając się oddać prawdziwość wydarzeń tamtych starć. Jak twierdzi, książki historyczne na temat wojny zimowej publikowane w językach rosyjskim, fińskim i angielskim pełne są mitów i nieprawdziwych informacji. Przez osiem lat uczył się języka fińskiego, aby móc prowadzić samodzielne badania w fińskich archiwach wojskowych.

 

Bair Irincheev pisze, że wiele rzeczy przyczyniło się do ukształtowania na Zachodzie jednostronnego spojrzenia na wojnę zimową. Celem jego publikacji jest skorygowanie w pewnym stopniu tego utartego spojrzenia, dlatego Wojna zimowa. Białe piekło Sowietów prezentuje poglądy obu stron konfliktu, a co ważne, nie dopuszcza do głosu tylko oficerów, lecz także najzwyklejszych szeregowych.

 

Każda publikacja historyczna powinna zostać uzupełniona o odpowiednie fotografie, mapy i wszystkie inne przybliżające czytelnikowi treść materiały. Tak jest i w publikacji Baira Irincheeva – czytelnik zobaczy mnóstwo czarno-białych zdjęć, zagłębi się w mapy opatrzone strzałkami oznaczającymi kierunki ofensywy wojsk, porówna odpowiednie tabele i zestawienia. Wyraźnie więc widać, że autor włożył bardzo wiele wysiłku w powstanie swojej publikacji i efekt końcowy jego pracy można uznać za w pełni zadowalający. Jedynym mankamentem Wojny zimowej są niezbyt wyraźne ilustracje, ale zważywszy na panującą w tamtym miejscu, okresie i czasie pogodę, nie ma się co dziwić, że brakuje im ostrości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!