Koncentracja. Skuteczny Trening Skupiania Uwagi

Autor: Agnieszka Forzpańczyk

Okładka wydania

Koncentracja. Skuteczny Trening Skupiania Uwagi


Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Forzpańczyk
 • Tytuł Oryginału: Koncentracja. Skuteczny Trening Skupiania Uwagi
 • Gatunek: PsychologiaPoradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 256
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 978-83-7788-526-0
 • Wydawca: Samo Sedno
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Agraaafka

W dzisiejszych czasach tak bardzo zabieganych, ciężko jest człowiekowi skupić się na kilku zadaniach równocześnie, czas gna nieubłaganie a szef z niecierpliwością oczekuje na Twój raport. Ty jesteś jeszcze w połowie analizy tekstu. Co tu począć. Jest wiele sytuacji stresowych, pełnych napięć. Występujących codziennie. W tej nagonce tak łatwo się rozstrajamy, tracimy równowagę emocjonalną i umysłową. Nasz mózg próbuje usystematyzować ten harmider, ale jest to trudne. Nasza czujność oraz uwaga spadają. Często poddajemy się, zalegamy z wykonaniem zadania, ponieważ nasza koncentracja jest bliska zeru. Dlatego też Agnieszka Forzpańczyk – specjalistka ds. szkoleń, trener rozwoju osobistego, doradca metodyczny podjęła się wyzwania i przygotowała poradnik skutecznego skupiania się.

 

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów poświęconych różnej tematyce, choć tak naprawdę wiele kwestii między sobą się przeplata.
Na początku Czytelnik dowiaduje się, czym tak naprawdę jest koncentracja uwagi, jakie występują czynniki ją zaburzające, a także jak sami możemy rozpoznać pierwsze symptomy, kiedy nasza koncentracja jest w stanie chwiejnym, malejącym. Czytelnik w tym rozdziale poznaje rodzaje tych zaburzeń oraz autorka zachęca, abyśmy popracowali nad swoją nadpobudliwością – im lepsze poznanie siebie i więcej włożymy w nie wysiłku, tym łatwiej i skuteczniej będzie nam wdrożyć odpowiednie techniki działania i usprawniania naszego myślenia oraz skupiania się nad danym zadaniem.

 

Kolejne rozdziały są rozważaniem nad występującymi metodami wspomagającymi koncentrację. Ponadto autorka proponuje różne gry i zabawy oddziałujące mniej lub bardziej na poszczególne zmysły. Bowiem warto je rozwijać; usprawnić szczególnie ten, którym posługujemy się najczęściej, a jakiego też sprawności nie jesteśmy do końca świadomi i pewni. Pani Forzpańczyk przytacza nieco wiedzy psychologicznej, z dziedziny medycyny, kiedy to przedstawia każdy ze zmysłów; jak wykorzystywać je do procesów uczenia się i zapamiętywania oraz pozostawia zestaw ćwiczeń, jakie mogą być dla nas istotne oraz przydatne. Przy okazji tego rozdziału, Czytelnik chociażby dowiaduje się o odpowiedniej diecie, jaką powinien stosować; zbiera również informacje odnośnie właściwości olejków eterycznych działających na zmysł węchu.

 

Ciekawymi odstępstwami od stricte wiedzy naukowej, są propozycje ćwiczeń, gier, zabaw – własnego autorstwa oraz inspirując się sprawdzonymi przez innych specjalistów, szkoleniowców i trenerów w podobnych dziedzinach. Autorka pozostawia więc do wyboru Czytelnikowi przykłady gier zręcznościowych (set, Halli Galli, Speed Cups, Jungle Speed, Duuuszki, Dobble, Bierki, Pchełki, Studnia Jakuba, Jenga, Kombinator); gier logicznych (IQ Fit, IQ Twist, IQ Link, Memory, 4 w linii, Kot i mysz, rebusy, analogie, anagramy, sudoku, kakuro, hitori) oraz innych gier i zabaw, które nie tylko usprawniają i rozwijają koncentrację oraz spostrzegawczość, ale również zwiększają refleks, synchronizują półkule mózgowe, są świetnym sposobem na nudę, są proste i szybkie, nie wymagają długotrwałych analiz ani strategii, dają wiele radości i satysfakcji, są przeznaczone dla każdego (dowolna płeć oraz wiek), pozytywnie wpływają na emocje, integrują ze sobą graczy, nadają spotkaniu dynamikę i energię, kształtują wiele potrzebnych umiejętności (analiza przestrzenna, precyzja ruchów); usprawniają logiczne myślenie i uczą współpracy.

 

Oprócz przywołania wielu interesujących i kształtujących słów odnośnie systematycznej, a także przyjemnej i rozwijającej nasz umysł wiedzy, pani Agnieszka wychodzi z wyjaśnieniem oraz propozycją dotyczącą wykorzystania naszego ciała do pracy nad sobą. Przedstawia szereg ćwiczeń rozciągających, relaksujących, zachęca nas do pływania, skakania, wspinania się, grania w golfa, biegania, kolarstwa, chodzenia, nordic walking'u. Ponadto zachęca nas do relaksacji poprzez ćwiczenia oddechowe – pozostawia podstawowy zestaw ćwiczeń oraz w zakresie rozszerzonym. Niezawodną i skuteczną metodą odpoczynku, zregenerowania wewnętrznych sił, ale też usystematyzowania informacji, wydarzeń dnia jest zdrowy sen.

 

Ostatnim rozdziałem na pewno przydatnym dla każdego ucznia, pracującego, ale nie tylko, jest świadomość tego, jaką szczególnie posługujemy się pamięcią (jak bardzo jest ona u nas rozwinięta) i w jaki sposób warto ją sprawnie i skutecznie wykorzystywać na co dzień. Dzięki wiedzy na temat własnej osoby, możemy stosować odpowiednie techniki oraz ćwiczenia, jakie chociażby umożliwiające nam szybkie, ale ze zrozumieniem czytanie a także notowanie – poprzez wykresy, obrazki, mapy myśli. Autorka w ten sposób nie tylko poszerza naszą wiedzę w tym zakresie, ale również zależy jej na tym, abyśmy ułatwiali swoje życie a nie utrudniali poprzez popełnianie podstawowych, banalnych błędów, na które nie chcemy i nie zwracamy uwagi.

 

W dzisiejszym świecie, tak trudno o wyciszenie, zatrzymanie się na chwilę. Wszyscy bardzo tego potrzebują, ale większość ludzi nie wie, jak mogłoby się za to zabrać. Ta książka to zbiór zagadnień, technik, metod, propozycji gier, ćwiczeń oraz zabaw związanych z koncentracją, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Poradnik może stać się swoistą inspiracją oraz swoistym przewodnikiem na drodze codzienności. Po poradnik może sięgnąć każdy. Nie tylko profesjonaliści – nauczyciele, terapeuci, trenerzy, mentorzy, ale też inni, dla których te treści są obce, a dzięki zapoznaniu się z nimi, naprawdę możemy sobie pomóc, ułatwić wiele błahych spraw, jakie do tej pory były dla nas trudnością czy były przysłowiową piętą Achillesową.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: