Okładka wydania

W Butach Do Tańca Przez Syberyjskie Śniegi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

W Butach Do Tańca Przez Syberyjskie Śniegi | Autor: Sandra Kalniete

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Ci, którzy mnie znają wiedzą, że po literaturę faktu sięgam często i bez zastanowienia. Wiem, że nie raz są to historie ukazujące wielkie cierpienie, stratę bohaterów. Nieraz przy takich książkach płaczę, nie raz jest tak, że musze odłożyć je na chwilę, gdyż nie potrafię przebrnąć przez jakiś fragment z powodu jego dość mocnego przekazu. Gdy otrzymałam możliwość zapoznania się z lekturą Sandry Kalniete W butach do tańca przez syberyjskie śniegi, zrobiłam to bez z zastanowienia. Jednak lektura musiała odleżeć swoje, aż w końcu się za nią wzięłam. Czy przedstawiona historia zawładnęła mną na tyle, że nie mogłam się od niej oderwać i czy odłożenie jej na później było dobrym pomysłem? Przekonajmy się.

 

O Łotwie wiem niewiele. W żaden sposób jej historia nie ukazała mi się, abym mogła cokolwiek o niej powiedzieć. Dopiero wydarzenia przedstawione przez autorkę spowodowały, że spojrzałam na ten kraj z całkiem innej perspektywy. Wczytując się w historie tego państwa o której w bardzo interesujący opowiada autorka dowiadujemy się, że Łotwa w 1920 roku odzyskała niepodległość, by po zaledwie dwudziestu latach – w 1940 roku – ponownie ją stracić. Rok 1949 to wywózka 2% mieszkańców na Syberię, z której po latach powróciła tylko niewielka liczba.Sandra Kalniete postanawia odkryć przed nami trudną historie swojej rodziny. W historii opiera się na pamiętnikach syberyjskich zesłańców czy historiach naocznych świadków. W bardzo realistyczny sposób opierając się na wielu faktach historycznych i rzetelnych opiniach autorka ukazuje nam terror, aresztowania, głód i cierpienie jakim poddawani są ludzie a w śród nich również dziadkowie i rodzice autorki. Sandra Kalniete wychowywana była przez babcię, która pozwalała jej na wszystko, starając się aby nie spotkała dziewczynki żadna przykrość, pamiętając czasy w których przyszło żyć jej rodzicom.

 

Matce mojej matki, Emiliji Dreifelde, z domu Gãlina. Ojcu mojej matki. Jãnisowi Dreifeldsowi. Ojcu mojego ojca, Aleksandrsowi Kalnietisowi, którzy nigdy nie powrócili.
Matce mojego ojca, Mildzie Kalniete, z domu Kaimina, która przetrwała i wróciła.

 

Tak rozpoczyna się historia – już ten wstęp powoduje, że przeszły mnie ciarki jak tylko rozpoczynałam lekturę książki. W butach do tańca przez syberyjskie śniegi to świadectwo czasów, to historia która każdy powinien poznać by zrozumieć przeszłość, cierpienie ludzi, którzy musieli opuścić rodzinne domy, wspomnienie tych którym udało się wrócić i tym którzy niestety pozostali na ziemiach zimnej Syberii.
W przedstawionej historii dowiadujemy się o wydarzeniach, których nie poznamy w szkole na lekcjach historii, poznamy stereotyp Łotysza – faszysty.

 

W butach do tańca przez syberyjskie śniegi to niesamowita wciągająca historia warta uwagi i skupienia.

 

Sandra Kalniete, absolwentka Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze. W latach 80. była jedną z założycielek Łotewskiego Frontu Ludowego, głównej łotewskiej organizacji opozycyjnej. W roku 1991 objęła stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, od 1993 roku pełniła rolę ambasadora Republiki Łotewskiej przy ONZ (1993-1997), we Francji (1997-2000) oraz przy UNESCO (2000-2002). W 2004 roku została pierwszym komisarzem unijnym pochodzącym z Łotwy. Od 2009 roku zasiada w Parlamencie Europejskim, gdzie przewodniczy grupie Pojednania Europejskich Historii (Reconciliation of European Histories). Sandra Kalniete jest autorką przetłumaczonej na 13 języków książki W butach do tańca przez syberyjskie śniegi (łot. Ar balles kurpēm Sibīrijas sniego) poświęconej historii rodziny Kalniete i czasom zesłania na Syberię.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial