Okładka wydania

Edukacja Otwarta Na Języki. Różnojęzyczność W Teorii I Praktyce

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Edukacja Otwarta Na Języki. Różnojęzyczność W Teorii I Praktyce | Autor: Marta Kotarba Kańczugowska

Wybierz opinię:

Dama Karo

Muszę przyznać, że książka mnie bardzo zaintrygowała. Nigdy wcześniej nie zwracałam bowiem uwagi na problem różnojęzyczności! Marta Kotarba-Kańczugowska nie popełniła jednak tego błędu co ja i zauważyła, że w dzisiejszym świecie dynamicznych zmian trzeba pamiętać o niesamowitej wielokulturowości. W dzisiejszych czasach nie ma zupełnie żadnego problemu, aby znaleźć się w zupełnie innym i nowym dla nas świecie. Wystarczy, że pojedziemy na lotnisko, wykupimy bilet i za parę godzin już będziemy na przykład w Grecji, Francji, czy nawet poza Europą – w Egipcie czy Turcji.

 

Każdy kraj jest inny pod względem kultury, języka, sposobów wychowywania dzieci i pod względem wielu innych aspektów. Różnice kulturowo-językowe zdarzają się jednak przecież nawet na terenie jednego kraju! Wystarczy spojrzeć na Ślązaków czy Górali, którzy (mimo, że są Polakami z krwi i kości) wyraźnie się wyróżniają... Mają bowiem swoją własną gwarę i wiele tradycji, które dla pozostałej części kraju mogą być dziwne czy zaskakujące. Ważne jest zatem, aby łączyć kultury i zamiast krytykować inność – umieć ją docenić.

 

Autorka rzetelnie i wyczerpująco opowiada o różnego rodzaju kompetencjach, które są niezbędne w dzisiejszym życiu. Możemy zatem rozszerzyć swoją wiedzę na temat kompetencji: językowych, komunikacyjnych i kulturowych. Dodatkowo dowiadujemy się, czym jest świadomość językowa i dlaczego jest ona taka ważna.

 

Koncepcję różnojęzyczności opisuje się (...) jako zdolności jednostki do komunikatywnego używania języka/języków lub też regionalnych odmian języka do różnych celów.

 

Dzięki tej książce dowiedziałam się, czym jest edukacja różnojęzyczna i czym ona się różni od wielojęzyczności. Różnojęzyczność ma na celu przede wszystkim wzrost szacunku i zrozumienia dla innych kultur. Dzięki temu – obie kultury, które się sobą spotykają – odnoszą liczne korzyści. W ten sposób polskie dzieci mogą się nauczyć np. tureckiego tańca. Dzięki temu zmniejsza się niepotrzebny dystans, a najmłodsi uczą się szacunku do inności! To jest właśnie w dzieciach najwspanialsze – one nie oceniają, nie krytykują, nie zwracają uwagi na religię czy kolor skóry. Inność jest dla nich interesująca, ale nie sprawia, że kogoś odrzucają czy krytykują.

 

Dużym atutem książki są także przykłady! Cały podrozdział autorka poświęciła edukacji różnojęzycznej w praktyce. Dzięki temu możemy nie tylko zrozumieć, na czym polega edukacja różnojęzyczna, ale również jakie niesie korzyści. Poza tym książka będzie przydatna dla pedagogów, wychowawców czy po prostu szkolnych nauczycieli. Będą oni mogli zrozumieć w jaki sposób można wykorzystać edukację różnojęzyczną.

 

Dodatkowo na ostatnich stronach znajdziemy również ilustracje, które są przyjemnym dodatkiem do książki i wyczerpującej części teoretycznej. Możemy bowiem zobaczyć, jak wspaniale mogą się bawić ze sobą dzieci z zupełnie różnych rodzin – o różnej kulturze, wierze, kolorze skóry. Takie połączenie różnych światów pozwala dzieciom na naukę tolerancji, która w dzisiejszym świecie wojen i przemocy jest moim zdaniem niezmiernie potrzebna.

 

Po tytule spodziewałam się raczej sposobów nauczania w dwóch językach jednocześnie... Jednak zupełnie nie o to chodzi! W Polskich szkołach obserwujemy teraz nieustannie rosnącą wielokulturowość, a tym samym wielojęzyczność. Książka Marty Kotarby-Kańczugowskiej uczy nas, jak tę sytuację wykorzystać. Trzeba bowiem uczyć tolerancji i wzajemnego szacunku. Może dzięki temu zmienimy nie tylko najmłodsze pokolenie, ale również dorosłych, którzy boją się zmian i mają wiele uprzedzeń do innych kultur? Mam nadzieję, że tak się stanie.

 

Książkę polecam przede wszystkim pedagogom i nauczycielom, gdyż książka jest napisana typowo naukowym językiem i poparta sporą bibliografią. Dla „normalnego czytelnika" może być zatem nieco trudna w odbiorze.

 

Za możliwość zrecenzowania tej książki serdecznie dziękuję Portalowi SZTUKATER.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial