Stres W Pracy Zawodowej Nauczyciela

Autor: Stanisław Korczyński

Okładka wydania

Stres W Pracy Zawodowej Nauczyciela


Dodatkowe informacje

 • Autor: Stanisław Korczyński
 • Tytuł Oryginału: Stres W Pracy Zawodowej Nauczyciela
 • Gatunek: Metodyka
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 168
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 978-83-7850-688-1
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dama Karo

Stres – to słowo niestety jest dobrze znane każdemu z nas! Wszyscy bowiem się stresujemy i to z najróżniejszych, czasem nawet absurdalnych powodów... Najpierw stresujemy się w szkole – głównie ocenami, następnie w pracy, a później już wszędzie – nawet podczas wakacji!

 

Możecie uznać, że przesadzam... Ale po lekturze tej książki wiem, że Polacy są narodem bardzo zestresowanym. Ma na to wpływ przede wszystkim pośpiech, w jakim musimy żyć – ciągłe zmiany, brak czasu, wiele obowiązków, nowe wyzwania.... Nasze życie jest pełne niespodzianek, ryzyka i właśnie stresu! Autor dokładnie wyszczególnia, jakie wydarzenia w życiu sprawiają, że jesteśmy zestresowani oraz pokazuje, jak należy ze stresem walczyć.

 

Dodatkowo książka opowiada o tym, że stres może powodować znaczące zmiany w psychice człowieka, a nawet prowadzić do chorób psychicznych. Wpływa on również na funkcjonowanie naszych organizmów i może sprawiać, że nagle zaczniemy chorować! Każdy z nas na pewno pamięta jak przed egzaminem bolał go brzuch czy głowa, a ręce się trzęsły i pociły! Wypadanie włosów, osłabione paznokcie czy blada skóra również mogą być spowodowane długotrwałym stresem. Warto również zauważyć, że stresujące są także te pozytywne wydarzenia z życia człowieka, takie jak wyjazd na wakacje, nowa praca czy małżeństwo! Autor prezentuje nam pewnego rodzaju skalę – wiele wydarzeń, które mogą mieć miejsce w życiu człowieka (śmierć kogoś bliskiego, rozwód, wakacje, małżeństwo itp.) zostały tutaj opisane i przyporządkowane do liczby, która ma wskazywać na natężenie stresu. Osoba (starsza), która zbierze ponad 300 punktów może być narażona na chorobę psychiczną! Wśród młodszych osób duże natężenie stresu jest normalne... Ich życie jest bowiem pełne zmian (szkoły, pracy, miejsca zamieszkania), a każdej zmianie towarzyszy stres. Jego duże i długotrwałe natężenie również prowadzą do powstawania wielu niekorzystnych zmian w organizmie, które zostały tutaj dokładnie opisane.

 

Książka Stanisława Korczyńskiego opowiada jednak przede wszystkim o stresie w pracy zawodowej nauczyciela! Autor pokazuje nam tutaj świat pedagogów i uświadamia, jak wiele stresu spotyka ich na drodze zawodowej. Warto tutaj zauważyć, że autor przeprowadził bardzo wnikliwe badania na ów temat! Informacje o stresie nauczycieli nie są zatem „wyssane z palca", tylko poparte dokładnymi liczbami. Cieszę się, że książka jest przepełniona danymi i wykresami – dzięki temu znacznie łatwiej zinterpretować wyniki badań i odnieść je do własnego życia zawodowego. Bardzo wyraźnie widać, że autor włożył w badania wiele czasu, energii i przede wszystkim serca!

 

Autora trzeba tutaj pochwalić za wiele rzeczy – przede wszystkim za spostrzegawczość, wnikliwość i brak patetyzmu. Stanisław Korczyński uczy nas najpierw czym jest stres, cierpliwie tłumaczy jakie są jego źródła, następstwa i rodzaje, a później nawet sugeruje, jak powinniśmy sobie z owym stresem radzić. Wszystkie te informacje są zaczerpnięte z badań innych pedagogów i psychologów.

 

Autor porusza również trudny temat wypalenia zawodowego... W pracy nauczyciela jest to niestety bardzo częste zjawisko! Dzięki tej pozycji możemy się bronić przed wypaleniem zawodowym i szukać takiej drogi, która zawsze będzie nam dawać satysfakcję.

 

Jestem bardzo zadowolona z tej lektury i wiem, że zawarte w niej informacje na pewno mi się przydadzą! Warto być świadomym tego, że żyjemy w czasach pełnych stresu, napięcia i pośpiechu... Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak sobie należy z nim radzić.

 

Za możliwość zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi Sztukater!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!