Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Długa Droga Do Domu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Joanna Jax
 • Tytuł Oryginału: Długa Droga Do Domu
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 9788378354062
 • Wydawca: Videograf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Chorzów
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Długa Droga Do Domu | Autor: Joanna Jax

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Ludzkie losy są jak księga, którą możemy poznać w pełni dopiero po dotarciu do kresu życia człowieka, jego ostatniej zapisanej karty.. Odnajdziemy w niej radości i smutki, dramaty, emocje, burzliwe chwile i spokojne dni, lecz przede wszystkim znajdziemy tam piękną historię o życiu.. Takie "księgi" warto poznawać, zapamiętywać, dzielić się nimi.. Nie byłoby to możliwe bez literatury, pisarzy, ich talentu i wyobraźni, dzięki którym to tworzą Oni tak piękne książki o wyjątkowych postaciach, nieważne czy autentycznych czy też fikcyjnych, które po prostu trzeba poznać.. Taką książką jest "Długa droga do domu" autorstwa Joanny Jax, która opowiada o życiu pewnej wyjątkowej kobiety..

 

Najnowsze dzieło Pani Joanny to wielka, barwna i pasjonująca saga rodzinna, w której to poznajemy losy niezwykłej bohaterki - Antoniny Tańskiej i jej rodziny. Kanwą do ukazania tychże losów są pamiętniki głównej bohaterki, które to pewnego razu odnajduje na strychu starego domu młoda kobieta.. Wiedziona ciekawością, ale także i zauroczona zawartymi w nim wspomnieniami, postanawia poznać i wyjaśnić tajemnicę życia Antoniny Tańskiej.. I tym oto sposobem przenosimy się do czasów przedwojennych, w których to młoda Tonia Tańska wraz z bliskimi opuszcza rodzinny Tarasin i przeprowadza się do dalekich Stanów Zjednoczonych. Tam, wbrew zdrowemu rozsądkowi, zakochuje się z wzajemnością w narzeczonym swojej siostry - Emmanuelu. Zachodzi z nim w ciążę, za co zostaje wyklęta z kręgów rodziny i zmuszona do opuszczenia kraju. Oboje trafiają do na Kubę, gdzie jednak nie dane będzie Im szczęśliwe życie. Zdradzana przez męża, przenosi całą swoją miłość na nowo narodzonego synka - Alexa. Niestety i to zostaje odebrane Antosi, gdy oto pewnego dnia w tle kubańskiej rewolucji, Emmanuel i Alex znikają bez śladu.. Antonina rozpoczyna wówczas swoją niezwykłą podróż po świecie, w poszukiwaniu ukochanego dziecka..

 

Powieść Joanny Jax zachwyca na wielu płaszczyznach, które to idealnie się komponują w niezwykle imponującą całość. Przede wszystkim mam tu na myśli rozmach, który zaskakuje i porywa podczas lektury tej książki. Wraz z nią przenosimy się bowiem w czasie i przestrzeni - od okresu sprzed wybuchu drugiej wojny światowej, do czasów niemalże Nam współczesnych. Jednocześnie przemierzamy całą Europę, Stany Zjednoczone, Amerykę Południową, by ostatecznie dotrzeć do rodzinnej Polski. Doświadczamy niezwykłych wydarzeń z życia głównej bohaterki, które barwnie wpisują się w najważniejsze zdarzenia w historii ubiegłego stulecia. Poznajemy nietuzinkowych bohaterów - realnych i fikcyjnych, którzy zachwycają Nas swoją naturalnością, realizmem, szczerością. Wreszcie doświadczamy mnóstwo emocji, z tymi najsilniejszymi na czele, czyli miłością matki do dziecka.. W książce tej dzieje się i występuje tak wiele, iż naprawdę trudno jest to wyrazić za pomocą zwykłych słów.. Myślę, że uczynić mogłaby to jedynie sama Joanna Jax..:)

 

Pod względem gatunkowym mamy tutaj absolutnie wybuchową mieszankę, która zachwyci nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Powieść drogi z przygodą w tle, obyczajowa historia miłosna, wielka epopeja historyczna i wreszcie najprawdziwszy kryminał którego nie powstydziliby się mistrzowie gatunku. Wszystko to sprawia że lektura tej książki jest jak pierwsza wizyta w Naszym nowym domu, podczas której otwieramy drzwi do kolejnych pomieszczeń, nie wiedząc absolutnie tego, co za nimi znajdziemy.. To literatura najwyższego kalibru, nie uznająca żadnych granic, ograniczeń, sztucznych ram, skupiająca się zaś tylko i wyłącznie na tym, by opowiedzieć ciekawą historię.. A lektura tej książki jest niezwykle intrygująca, od pierwszej do ostatniej strony..

 

W książce tej dzieje się bardzo wiele, co rusz każąc Nam otwierać szeroko buzię w geście zachwytu i niedowierzania. Ilość przygód, bardzo emocjonujących, jakie to spotykają główną bohaterkę, spokojnie wystarczyłaby na kilka powieści. Tymczasem tutaj każda strona jest przepełniona akcją, emocjami, "gęstą" treścią, która nie pozwala oderwać się od tej lektury choć na krótką chwilę. Już od samego początku pojawiają się pytania o to, kim jest tajemniczy narrator, jaką tajemnicę skrywają dzienniki odnalezione na strychu i oczywiście co się stało z małym Alexem.., i co ważne odpowiedzi na owe pytania są udzielane Nam tutaj stopniowo, krok po kroku, niespiesznie.., pozwalająca tym samym na snucie własnych przypuszczeń i teorii.. Oczywiście efekt ten nie byłby tak imponujący, gdyby nie niezwykła inteligencja, drobiazgowość i precyzja w toczeniu tej opowieści, w której to każdy szczegół, każde słowo, każda myśl ma swoje uzasadnione i ważne miejsce. To powieść wielkich lotów, w której udało się zawrzeć tak wiele i w tak dobrym stylu, iż momentami wydaje się to wręcz niemożliwym..:)

 

Historia Antoniny Tańskiej to w głównej mierze opowieść o tragicznym życiu kobiety, która na wskutek pewnych złych wyborów, niewłaściwych decyzji i niefortunnych zbiegów okoliczności, doznała niewyobrażalnego dramatu utraty dziecka. Jednocześnie jest to również opowieść o niezwykłej determinacji, sile, poświęceniu i walce o to, by poznać prawdę.. Bardzo szybko polubiłam tę główną bohaterkę, która bynajmniej ma wiele wad i nie zawsze postępuje w pełni rozsądnie, ale za to zawsze kieruje się głosem swojego serca. Antonia to kobieta z krwi i kości, ze wszystkimi ludzkimi słabościami i ograniczeniami, a przy tym tak bardzo wyjątkowa, silna, odważna.. Dzieliłam jej łzy i strach, dopingowałam w dramatycznych chwilach decydujących o życiu i śmierci, cieszyłam się wraz z nią tak bardzo rzadkimi momentami szczęścia.. Innymi słowy postać ta zawładnęła Mną w 100%, co nie zdarza się nazbyt często w przypadku współczesnej literatury. Dlatego też jestem pewna tego, iż postać Antoniny została stworzona i ukazana tutaj w najlepszym z możliwych sposobów..!

 

"Długa droga do domu" to także opowieść o najnowszych dziejach świata, w których to królowały wojna, ból, łzy i niesprawiedliwość. I co ważne, ów dzieje ukazane są tutaj z perspektywy zwykłych ludzi, którzy zostali uwikłani w tryby i mechanizmy tych wydarzeń, oczywiście bez ich zgody.. To spojrzenie na to, jak okrutny był ten miniony wiek i jak bardzo smutne jest to, iż odpowiedzialni za to byliśmy tylko i wyłącznie My sami - ludzie.. Dramat milionów jest tak samo bolesny jak dramat jednostki.., to chyba najsilniejsze przesłanie tej książki, od którego to nie mogę się uwolnić przez bardzo długi czas od zakończenia jej lektury.. Ileż jeszcze żyło takich kobiet jak Antosia Tańska..?

 

Powieść Joanny Jax to przykład literatury popularnej z najwyższej półki, po którą to bez wahania powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy historii o życiu.. Oferuje ona sobą wzruszenia, emocje, przygodę, podróże do najodleglejszych zakątków świata i piękno literackiego języka.. Nieprzekonanych, jeśli tacy jeszcze są, powinna skłonić do tej lektury okładka książki, która po prostu urzeka i budzi do życia maleńką łzę gdzieś w kąciku oka.. Mały chłopiec zmierzający samotnie przed siebie po kolejowych torach, z pękiem baloników w ręku..

Lucca

Oczywiście książce Joanny Jax- Długa droga do domu. Jest to swoisty zapis losów Antoniny Tańskiej, począwszy od jej dzieciństwa w Polsce, czasów młodości w Stanach Zjednoczonych i Kubie. Losy głównej bohaterki nie są łatwe. Można nawet powiedzieć, że są bardzo burzliwe i nieprzewidywalne. Osią całej historii jest jej romans z narzeczonym siostry- Emmanuelem Spencerem oraz konsekwencje tego zdarzenia, czyli zajście Antoniny w ciążę i wybuch wielkiego skandalu. Przez to młodzi ludzie zmuszeni są wziąć ślub i osiedlić się z dala od rodziny- na Kubie. Tam próbują ułożyć sobie życie. Jednakże ich szczęście nie trwa długo. Wszystko przez to, że Kuba znajduje się w przededniu rewolucji. Kiedy rodzina Spencerów postanawia uciec z Kuby, nagle znika Emmanuel wraz z synem. Odtąd przeznaczeniem Tosi jest odnalezienie za wszelką cenę swojego syna. I właśnie w tym momencie rozpoczyna się dramatyczna podróż Tosi. Tonia Spencer angażuje się przy tym w działalność rewolucyjną, ponieważ uważa, że przez to łatwiej przyjdzie jej poznać losy swojego dziecka i szybciej rozwiązać zagadkę jego zniknięcia. Drżąc o losy synka Alexa, Antonina przemierza nie tylko Kubę, ale również Boliwię, by w końcu trafić do Europy- Paryża i Berlina i na koniec osiąść w Polsce.
Autorka w swojej książce zastosowała ciekawe rozwiązanie, ponieważ połączyła niejako wydarzenia, których doświadczyła Tosia z losami młodej rozwódki, która kupiła rodzinny dom Tańskich w Teresinie. To właśnie na strychu domu Joanna znajduje pamiętniki pisane przez Antoninę i po ich lekturze postanawia rozwikłać tajemnice rodziny głównej bohaterki. Według mnie jest to świetne posuniecie autorki, ponieważ doskonale połączyła teraźniejszość z przeszłością. Dzięki temu książka zyskała na wartości. To powoduje, że uzyskujemy niezwykły efekt. Możemy bowiem poznać dalsze losy głównej bohaterki, a nie tylko to, co pozostawiła w swoich pamiętnikach. Ja osobiście jestem wielką fanką poznawania dalszych losów bohaterów czytanej książki. To sprawia, że ma się wrażenie towarzyszenia im przez całej ich życie.

 

Jednakże jest rzecz, do której mogłabym się przyczepić. A jest to fakt że jak dla mnie to Tosia zbyt mało wysiłku poświęciła na poszukiwanie syna. Dla mnie świadomość zniknięcia dziecka oznacza moment intensywnych działań i poszukiwań. Jak dla mnie Tosia ograniczyła się tylko do rozmowy z generałem Duardo i poszukiwania Calderona, dla którego pracował Emmanuel i który mógł mieć najbardziej wiarygodne wiadomości na temat losów jej męża i syna. Zamiast tego wolała poświecić się rewolucji na Kubie, ponieważ z góry założyła, że to rebelianci doprowadzili do zniknięcia członków jej rodziny. W mojej opinii to był błąd, który przypłaciła wieloma latami samotności i tułaczki. Tak naprawdę w jej postępowaniu nie było widać rozpaczy, ani pragnienia jak najszybszego rozwikłania zagadki. Zresztą sama mogła po latach odnaleźć syna, a nie czekać, aż zrobi to osoba nie związana z nią bezpośrednio. Chociaż takie postępowanie nie dyskwalifikuje jej jako matki, jednak widać wyraźnie, że nie starała się wystarczająco.

 

Warto podkreślić, że cała historia Antoniny Tańskiej niesie ze sobą dość wyraźne przesłanie o tym, że losy ludzkie często są skomplikowane. Jak dla mnie jest to także książka o poszukiwaniu własnego siebie, swojego miejsca na ziemi. Długa droga do domu niesie ze sobą swoistą nadzieję na lepsze dni. Pokazuje, że można podnieść się z najgłębszego dołka, że jeżeli czegoś się bardzo pragnie, to nic człowieka nie powstrzyma, aby to osiągnąć.

 

Reasumując, książka jest warta polecenia. Wydaje mi się, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie i z pewnością się nie zawiedzie.
Za możliwość przeczytania książki chciałabym bardzo podziękować Wydawnictwu Videograf.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial