Okładka wydania

Pakt Diabłów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Roger Moorhouse
 • Tytuł Oryginału: The Devils' Alliance: Hitler's Pact With Stalin, 1939-1941
 • Gatunek: Historia Powszechna
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Grzegorz Siwek
 • Liczba Stron: 432
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150 x 235 mm
 • ISBN: 9788324030590
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pakt Diabłów | Autor: Roger Moorhouse

Wybierz opinię:

Pani M

Hitler i Stalin. Te dwa nazwiska już zawsze nam, Polakom, będą kojarzyły się z II wojną światową, obozami koncentracyjnymi, śmiercią i cierpieniem. Trudno się temu dziwić. Ci dwaj przywódcy doprowadzili do śmierci milionów ludzi. Mówi wam coś pakt Ribbentrop-Mołotow? Ten akt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznym Republik Radzieckich doprowadził do konfliktu zbrojnego, który wstrząsnął całym światem. My nigdy nie zapomnimy o tym, że doszło do podpisania tych dokumentów. Zachód niekoniecznie o tym pamięta.

 

Uważa się, że Hitler był diabłem wcielonym, najgorszą zarazą, jaka mogła spotkać ludzi. Stalin zaś jest w mniemaniu wielu osób wybawcą, który ochronił przed nazistowskim przywódcą mieszkańców Europy i świata. Był wspaniałym aliantem, który ramię w ramię z Wielką Brytanią eliminował kolejnych Niemców. Fakt, że przyczynił się do wybuchu konfliktu jest mało istotny, a wspomniany już przeze mnie pakt wydaje się tylko nic nieznaczącym przypisem, na który mało ludzi zwróci uwagę.

 

Roger Moorhouse stara się pokazać dlaczego tak właśnie się myśli. Przyczyna jest bardzo prosta. Wygodniej było uznać po wojnie tłumaczenia Kremla, z których wynika, że ten pakt musiał zostać podpisany, bo inaczej doszłoby do jeszcze większej rzezi. W końcu Rzesza napadłaby na ZSRR i kto wtedy miałby pomóc Europejczykom w odzyskaniu wolności? Nikomu nie chciało się negować słów propagandy. Tak było lepiej. To co, że tłumaczenia Rosjan mijają się z faktami.

 

W trakcie nauki w szkole niewiele mówi się uczniom na temat paktu Ribbentrop-Mołotow, nie ma na to zbyt wiele czasu. Gdyby nie to, że mam siostrę historyczkę i związałam się z pasjonatem II wojny światowej, też pewnie miałabym o tym dość mgliste pojęcie. Nieco obawiałam się tego, że Pakt diabłów nie wniesie w moje życie nic nowego, ale na szczęście pomyliłam się.

 

Autor książki sporo miejsca poświęca nie tylko genezie paktu i temu, jakie jego podpisanie przyniosło skutki. Moorhouse opisuje także kwestie ideologiczne. Używa przy tym dość łatwego w odbiorze języka i pokazuje, że do podpisania tych dokumentów wcale nie musiało dojść. Hitler widział w Stalinie nie sojusznika, który pomoże mu zawładnąć światem, lecz zagrożenie. W sumie trudno mu się dziwić. Nie chodzi mi tu tylko o różne podejścia do kwestii żydowskiej, ale o to, że Stalin chciał podbić Rzeszę. Po co więc podpisano ten pakt? Leżało to w interesie tych przywódców. Chwilowe zamydlenie oczu innym ludziom było im potrzebne do zrealizowania swoich długoterminowych planów.

 

Bałam się, że nie zrozumiem tego, co ma mi do przekazania autor. Niepotrzebnie. Posługiwał się on zrozumiałym językiem i obalał kolejne mity, które utworzyły się wokół tego wydarzenia przez lata. Pokazał, jak na losy historii wpłynęło podpisanie tego paktu. Opisał losy narodów znajdujących się pod kontrolą Hitlera i Stalina. Na końcu książki znajduje się pełna treść tego porozumienia wraz z tajnym protokołem. Nigdy wcześniej nie miałam okazji tego przeczytać, więc to była dla mnie pouczająca lekcja historii, którą powinnam odbyć już dawno temu. Całość uzupełniają mapy i zdjęcia. Przypadło mi do gustu podejście Moorhouse'a do sprawy. Nie odczułam tego, żeby żywił typową dla Zachodu sympatię do Stalina. Należy mu się za to duży plus.

 

Myślę, że tę książkę powinni przeczytać historycy. Na pewno trafi ona w ich gusta. Ci, którzy mają dość mgliste pojęcie o tym pakcie, także spokojnie mogą zabrać się za lekturę. Roger Moorhouse wyjaśnia wszystko jak dobry akademicki nauczyciel. Taka lekcja historii przyda się każdemu.

Lucca

Ludzie, ludziom zgotowali ten los, czyli o Pakcie diabłów

 

Bardzo często rozpoczynam czytanie książki od zaznajomienia się ze spisem treści. Robię to z dwóch powodów. Po pierwsze, sprawdzam jaka jest ich liczba, co pozwoli mi łatwiej zaplanować czytanie książki. Po drugie natomiast chcę się dowiedzieć, co tak naprawdę książka zawiera. Często tytuły rozdziałów są tak intrygujące, że dążę do tego, aby je jak najszybciej przeczytać i w końcu odkryć ich zagadkę. W taki właśnie sposób postąpiłam z książką Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina autorstwa Rogera Moorhouse'a. Jak dla mnie tytuły poszczególnych rozdziałów są tak tajemnicze i nic niemówiące, że zachęcają tylko do czytania.

 

Dwudziestego trzeciego sierpnia 1939 roku Stalin wzniósł toast za zdrowie Hitlera. Choć obaj dyktatorzy nigdy się nie spotkali, porozumienie, które zawarli owego dnia, miało zmienić świat. Znane jako „pakt nazistowsko- sowiecki", „pakt Hitler-Stalin" czy też „układ Ribbentrop-Mołotow" obowiązywało niespełna dwa lata- położył mu kres zbrojny atak Hitlera na Związek Sowiecki 22 czerwca 1941 roku- a mimo to zawarcie go było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach drugiej wojny światowej.

 

W mojej opinii książka Pakt diabłów jest swoistą odpowiedzią autora na swoistą niewiedzę mieszkańców Zachodu na temat początków drugiej wojny światowej. Jak sam podkreśla, Zachód nie przywiązuje wielkiej wagi do przyczyn agresji nazistowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku. Dla nich te wydarzenia w pewnym stopniu są nie do końca jasne, ponieważ dużo istotniejsze i bardziej podkreślane są inne wydarzenia, które w większym stopniu ich dotyczą. Pakt Ribbentrop-Mołotow w największym stopniu wywarł wpływ na mieszkańców Polski oraz krajów nadbałtyckich. Warto wspomnieć, że ranga tego paktu jest o tyle istotna, że miał on wpływ na setki tysięcy ludzkich istnień. Według mnie tak szerokie objęcie tego tematu wpłynie nie tylko na przypomnieniu o tym wydarzeniu, ale pokaże również tym, którzy być może go bagatelizują, że niósł on ze sobą krwawe skutki.

 

Dla mnie książka Rogera Moorhouse'a jest niezwykła, nie tylko dlatego, że dotyczy bardzo przełomowego wydarzenia w dziejach ludzkości. Uważam, że niesie także ze sobą przesłanie, żeby nigdy więcej w historii ludzkości nie było takich doświadczeń.

 

Książka Pakt diabłów jest świetną pozycją dla osób, które uwielbiają historię drugiej wojny światowej. Dla mnie była to niezwykła przyjemność móc ją przeczytać. Zresztą kilka czynników miało wpływ na to, iż uważam ją za najlepszą książkę, którą przeczytałam w tym roku. Po pierwsze, podejście autora do tematu. Starał się on bowiem pokazać to, o czym pisze z bardzo różnych punktów widzenia i wyciągał wnioski. Powoduje to, że czytelnik może tym samym posiąść naprawdę ogromną wiedzę. Przy tym nie ma nawet mowy o jakimś znudzeniu. Książkę czyta się momentami, nie jak książkę typowo historyczną, ale jak dobrą powieść. Z jednym wyjątkiem- wydarzenia w niej przedstawione są autentyczne. Jest niezwykle wciągająca, czyta się ją niemal jednym tchem.

 

Kolejną rzeczą, która mnie urzekła w tej książce jest występowanie bardzo licznych przypisów, które odsyłają do różnorodnych publikacji i dokumentów. Co jednocześnie potwierdza niezwykłą autentyczność Paktu diabłów. Do tego zamieszczone mapy, zdjęcia, które rzucają nowe światło na omawiane wydarzenia. Wszystko to sprawia, że cała książka jest niezwykle wartościowa. Dlatego z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu, nie tylko pasjonatom historii. Osobiście jestem nią wręcz zachwycona i przyznaję się szczerze, że pewnie nie raz do niej powrócę. Aby z jednej strony odświeżyć swoją wiedzę, a z drugiej ją troszeczkę poszerzyć.

 

W mojej opinii na rynku wydawniczym brakuje takich książek, jak Pakt diabłów. Być może jest to spowodowane tym, że w pewien sposób marginalizuje się historię, a przecież powinniśmy wyciągać z niej wnioski na co dzień, aby móc bez strachu podążać w przyszłość.

 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina autorstwa Rogera Moorhouse'a bardzo chciałabym podziękować Wydawnictwu Znak HORYZONT.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial