Okładka wydania

Dlaczego Zachód Rządzi – Na Razie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dlaczego Zachód Rządzi – Na Razie | Autor: Ian Morris

Wybierz opinię:

Pani M

Zachód rządzi, co do tego nie można mieć wątpliwości. Co prawda mamy w swoich domach pamiątki z całego świata wyprodukowane w Chinach, ale to w języku angielskim, nie w chińskim są w stanie porozumieć się miliony osób mieszkających na naszej planecie. Niemalże wszystko jest podporządkowane Zachodowi. Większość sieci sklepów pochodzi z tamtych stron, w kulturze obecne są tamtejsze filmy, muzyka i książki. Nawet kalendarz, którym posługuje się większość ludzi, wywodzi się właśnie z Zachodu. Co takiego stało się, że wysunął się on na prowadzenie? Na to pytanie w swojej obszernej publikacji próbuje odpowiedzieć Ian Morris. Książkę już okrzyknięto hitem. Czy słusznie?

 

Na samym początku Ian Morris definiuje, co rozumie pod pojęciami "Wschód" i "Zachód". Cofa się do czasów epoki lodowcowej, by uzmysłowić czytelnikom zmiany, jakie zachodziły na globie. Na początku Wschód i Zachód niewiele się od siebie nie różniły. Do zmian przyczynił się Żyzny Półksiężyc. Jak sama nazwa wskazuje, plony tego ośrodka cywilizacyjnego były bardziej obfite.
Książka Iana Morrisa bardzo obszernie opisuje zmiany społeczne i takie, które wynikały z natury. Morris zwraca uwagę na to, że siła rozwoju tkwi w wynalazkach. Ludzie chcieli ułatwiać sobie pracę, więc szukali sposobu na to, by zbudować z tego, co mieli, odpowiednie narzędzia.

 

W książce pojawia się sporo ciekawostek. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, kto wymyślił makaron? Ja byłam święcie przekonana, że stoją za tym Włosi. Spaghetti i te sprawy, rozumiecie, o co mi chodzi? A tu niespodzianka. Nie powiem oczywiście kto maczał w tym palce, ale to nie była sprawka Włochów. Kto wymyślił pierwszą maszynę drukarską? Jan Gutenberg? Kolejny raz muszę wyprowadzić was z błędu. Owszem, w Europie był pierwszy, ale ktoś wyprzedził go na świecie.

 

Dlaczego Zachód rządzi - na razie to opasłe tomisko, które stanie się ucztą dla historyków i wszystkich czytelników, którzy interesują się takimi przemianami. Co prawda gdyby Hermiona Granger zobaczyła tę książkę, powiedziałaby, że to coś "lekkiego" do poczytania. Podejrzewam, że tym razem nie byłoby jej tak łatwo rozprawić się z lekturą. Jestem siostrą historyczki, mam w rodzinie ekonomistów i socjologów, więc wiele poruszanych w tej pozycji spraw nie było mi obcych, lecz mimo to miałam kłopoty, by dokończyć tę książkę. Pojawia się tu cała masa tabel, statystyk i wszelakich zestawień danych. Momentami ich natłok mnie męczył i musiałam zrobić sobie przerwę od czytania. Mój mózg zaczynał parować od nadmiaru wiedzy i nie chciał przyswajać nowych wiadomości. Żeby zabrać się za tę pozycję autorstwa Iana Morrisa, trzeba sporo wiedzieć o świecie. Nie każdy podoła tej lekturze. Jest dość trudna, ciekawa, fakt, ale bez samozaparcia ciężko się z nią uporać.

 

Odbyłam wraz z Ianem Morrisem bardzo długą, lecz obfitującą w nowe informacje wyprawę od prehistorii po czasy współczesne. Dowiedziałam się m.in. tego, w jaki sposób powstały rasy psów, które dziś znamy, a także tego, gdzie narodził się feminizm. Cieszę się, że mogłam zapoznać się z tą książką, ale jedno spotkanie z nią w zupełności mi wystarczy. Jeśli jesteście pasjonatami historii - nie macie na co się oglądać. Poszukajcie Dlaczego Zachód rządzi - na razie i oddajcie się lekturze. Tylko zarezerwujcie sobie sporo wolnego czasu. Na pewno wam się przyda.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial