Okładka wydania

Bajecznie Bogaci Azjaci

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kevin Kwan
 • Tytuł Oryginału: Crazy Rich Asians
 • Gatunek: Literatura Podróżnicza
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Gralak
 • Liczba Stron: 496
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324027262
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4,5/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bajecznie Bogaci Azjaci | Autor: Kevin Kwan

Wybierz opinię:

Anena

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście byli ogromnie bogaci? Co zrobilibyście tymi z milionami? Zapewne każdy z nas ma w myślach zapisaną listę rzeczy, którą zrobiłby będąc milionerem oraz luksusowych przedmiotów, które kupiłby. Znamy historie o ogromnych bogactwach Amerykanów, Rosjan, czy arabskich szejków. Ale czy wiedzieliśmy, jak wygląda życie azjatyckich krezusów? Na pewno nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Ich świat stara się przybliżyć czytelnikowi Kevin Kwan.

 

Życie Azjatyckich bogaczy wydaje się pasmem sukcesów. Swój status podkreślają luksusowymi przedmiotami, których przepych zakrawa o fanaberie. Ich bogactwo jest zauważalne na każdym kroku, szczególnie dzięki zamiłowaniu pań do biżuterii i strojów najlepszych światowych projektantów. Takie są pozory. Jednakże miliarderzy również mają swoje problemy. Zmuszeni stale dbać o prywatność i sprawdzać każdego kogo poznają. Jest bowiem wielu nieuczciwych ludzi, którzy pod płaszczykiem przyjaźni, chcą dobrać się ich do fortuny. Z tego powodu każda z rodzin jest ogromnie konserwatywna i rzadko dopuszcza znajomości, nie mówiąc o związku, z osobami z poza kręgu miliarderów. Jest to również przyczyną dumy, pychy i snobizmu przedstawicieli poszczególnych rodzin, którzy przekonani są o własnej wyjątkowości uwarunkowanej stanem posiadania.

 

Na kartach powieści przedstawione zostały losy trzech rodów: Youngów, T'sienów i Shangów. Oś, opowiedzianej z kilku perspektyw, zdarzeń tworzy podróż Rachel i Nicka do jego rodziców. Dzięki zastosowaniu wielogłosowości możliwe jest poznanie bohaterów z perspektywy członków tych rodzin.

 

Akcja powieści rozpoczyna się krótkim prologiem- obrazkiem z życia o ironicznej wymowie. W 1986 roku do jednego z najlepszych londyńskich hoteli przybywają rodzina Youngów i Leongów. Niestety zostają źle potraktowani przez ksenofobicznego kierownika. Panie zawiadamiają o całym zajściu mężów. Konflikt kończy się wykupieniem całego hotelu przez Leonga i pozbawieniem pracy nieuprzejmego kierownika. Morał tej historii jest prosty: nigdy nie zadzierajcie z bogatymi Azjatami!

 

Następnie poznajemy kolejnych członków znamienitych Azjatyckich rodzin. Nie ukrywam, że rozeznanie się w koligacjach rodzinnych jest trudne, dlatego należą się podziękowania za krótkie drzewo genealogiczne umieszczone na pierwszych stronach książki. Zdarzenia przedstawione w powieści dotyczą przede wszystkim reakcji rodziny Nicka na jego przyjazd. Radość rodziców i krewnych miesza się z uprzedzeniami dotyczącymi jego dziewczyny. Rachel Chu nie jest bowiem przedstawicielką żadnej znamienitej rodziny, a tym bardziej dziedziczką fortuny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej chłopak jest przedstawicielem jednej z najbogatszych rodzin Azji. Kobieta, która do tej pory była dumna z własnych osiągnięć zawodowych, musi zmierzyć się z niechęcią rodziny ukochanego. Pozostawiona z gnieździe os musi udowodnić własną wartość i przekonać, że jest dobrą kandydatką na jego przyszłą żoną. Niestety konkurencja nie śpi, gdyż wiele kobiet jest gotowych na wszystko, by usidlić młodego Younga. Jak zakończy się wizyta zakochanych w domu Youngów w Singapurze? Musicie to koniecznie przeczytać J
Powieść Kevina Kwana jest doskonałym źródłem informacji o splendorze bajecznego życia azjatyckich miliarderów. To również ironiczne spojrzenie na krezusów zamkniętych w ścisłym kręgu samouwielbienia i epatowania bogactwem. Niemniej zmagają się oni z problemami, które jednakże ludziom o niższym statusie majątkowym, wydają się wyolbrzymione i spowodowane nadmiarem pieniędzy. Przekorny sposób ukazania krezusów jest doskonałym spojrzeniem na współczesny świat konsumpcjonizmu, który nakazuje oceny człowieka z perspektywy tego, co posiada.

 

,,Bajecznie bogaci Azjaci" dają czytelnikowi wgląd w życie azjatyckich miliarderów, którzy pragną żyć lepiej, piękniej i wspanialej. Niemniej pod warstwą bajkowości kryją się poważne dylematy. Zastanawia mnie, czy takie przesadne epatowanie bogactwem nie jest próbą pokazania światu, że Azjaci również się liczą? Może oni nadal, mimo upływu czasu, czują się gorsi pod względem rasowym? Może chcą w taki sposób udowodnić swoją wartość jako człowieka?
Polecam powieść Kwana z uwagi na doskonałe przedstawienie luksusowego świata bogaczy, o którym Nam się nie śniło. To książka zajmująca, którą czyta się z zapartym tchem. Jest to również wartościowa pozycja do głębszych rozważań.

Turquiss

„Nie jesteś miliarderem, dopóki nie wydarz miliarda". Takie motto przyświeca najbogatszym azjatyckim rodzinom. Wszystkie są ze sobą powiązane i wszystkie mają jednakowe podejście do świata – a nie jest to podejście miłe, łatwe i przyjemne. Rachel Chu nie ma pojęcia na co się pisze, kiedy zgadza się spędzić lato w Azji razem ze swoim chłopakiem i jego rodziną. A jego rodzina to odpowiednik brytyjskiej rodziny królewskiej, tylko że znacznie bogatsza. Tak jak u Windsorów na czele rodziny stoi silna kobieta i tak Windosorowie nie mogą sobie pozwolić na najmniejsze choćby uchybienia. A związek z ABC (American-born Chinese), czyli mezalians należy do uchybień gigantycznych. Dlatego też cała rodzina stanie na głowie, żeby Nick rozstał się z Rachel i znalazł sobie żonę ze swojej klasy społecznej.

 

Tak mniej więcej przedstawia się fabuła książki „Bajecznie Bogaci Azjaci" Kevina Kwan. Do powyższego opisu dodajcie duże pieniądze, przepych i orientalny klimat. I dużą dawkę złośliwego humoru.
Co w tej książce uderza najbardziej to kontrasty. Autor doskonale zestawia ze sobą przeciwieństwa: „zwykłą" Rachel i „wyjątkowego" Nicka, nowoczesny Singapur i konserwatywne rody, absurd pewnych sytuacji z ich wyjątkową powagą. We wszystko to wplata losy bohaterów ukazując mechanizmy kształtujące tą wyjątkową społeczność. A bohaterów mamy tu tak wielu, że na początku łatwo się zgubić. W orientacji pomagają załączone drzewa genealogiczne najważniejszych rodzin, ale dla mnie nie była to pomoc wystarczająca. Na początku książki co chwilę musiałam się do nich odwoływać, żeby wiedzieć co czytam tracąc jednocześnie całą przyjemność. Dopiero ok. 100 strony całość stała się dla mnie bardziej przejrzysta i od tej pory czytanie było czystą przyjemnością.

 

Dużym plusem całej opowieści są bohaterowie – bardzo różni, świetnie skonstruowani. Ich aspekt psychologiczny jest rozbudowany na tyle, że pozwala czytelnikowi na samodzielną ocenę ich decyzji. Bardzo przekonująco opisane są także ich systemy wartości – często tak różne od naszych. Dzięki różnym narratorom i przedstawienia wydarzeń z kilku różnych perspektyw autor doskonale kształtuje swoich bohaterów. W tym wszystkim najciekawszą postacią wydaje się Nick, który próbuje połączyć dwa światy i odnaleźć w tym wszystkim swoją drogę.
Niesamowicie przedstawiony został świat, w którym toczy się akcja książki – już samo miejsce przyciąga czytelnika. Orientalna Azja w tej książce zyskała dodatkowy koloryt, czyli przepych. To wszystko sprawia, że czytelnik ma okazję poznać zupełnie inny świat – prawie fantastyczny, a jednak prawdziwi. Bardzo chciałabym mieć okazję zweryfikowania przedstawionych opisów.

 

Sama treść, chociaż niezbyt odkrywcza, może poruszyć czytelnika. Stanowi bowiem doskonały przegląd ludzkich portretów, skorumpowanego świata, gdzie pieniądze i władza są prawie zawsze na pierwszym miejscu. Daje też nadzieję, że i w tym świecie znajdzie się miejsce dla uczuć.
Kevin Kwan stworzył świetną powieść, którą czyta się z ogromną przyjemnością.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial