Okładka wydania

Wiara W Pytaniach I Odpowiedziach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Tytuł Oryginału: Croire. Giuide De La Foi Chretienne
 • Gatunek: Religia
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Marzena Radomska
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120 x 190 mm
 • ISBN: 9788379710331
 • Wydawca: Jedność
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kielce
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiara W Pytaniach I Odpowiedziach | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Ewa Chani Skalec

Doskonałe kompendium wiedzy dotyczącej chrześcijaństwa. Tak właśnie można by w skrócie określić tę pozycję. Dotyka bowiem wielu tematów dotyczących wiary w Jedynego Boga i Jezusa Chrystusa.

 

Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza omawia fundamenty wiary, druga traktuje o życiu chrześcijańskim, trzecia natomiast skupia się na modlitwie i życiu duchowym. Przejrzyście wydana, zawiera liczne cytaty w Pisma Świętego oraz świętych Kościoła. Czytelnik znajdzie w niej zarówno to, co dla praktykujących chrześcijan oczywiste, jak i wiedzę nie tak powszechną.

 

Biblia, jako Święta Księga trzech wielkich religii, tłumaczona na setki czy tysiące języków, wbrew pozorom wcale nie jest tak dobrze znana. Owszem, słyszymy wyjątki z niej w czasie niedzielnych mszy, ewentualnie na liturgii w ciągu tygodnia, ale wiele osób nigdy po nią samodzielnie nie sięga, widząc w niej księgę trudną i napisaną skomplikowanym językiem. Z pewnością całkiem spory odsetek tych, którzy uważają się za wierzących, a nawet praktykujących, nie potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie, ile rzeczywiście ksiąg zawiera Biblia. Zatem kilka słów wyjaśnienia na temat tego, kto ją napisał, w jakim czasie, jak się kształtowała i o czym de facto mówi zdaje się bardzo logicznym rozpoczęciem takiego przewodnika.
Życie chrześcijańskie to jednak nie tylko niedzielna liturgia, od czasu do czasu chrzest, ślub czy pogrzeb, ale znacznie więcej. To codzienność i świadczenie o swej wierze. Czym zatem jest Eucharystia i co z sobą niesie? Co daje człowiekowi chrzest i na jakie problemy mogą napotkać rodzice nowonarodzonego dziecka w czasie poszukiwania odpowiednich rodziców chrzestnych? Kim jest papież i czy zawsze ma rację? W drugiej części przewodnika skupiono się na wielu trudnych pytaniach codziennego życia, próbując dać czytelnikowi wskazówki, gdzie sięgać, gdy pojawiają się pytania, wątpliwości, problemy.

 

W końcu modlitwa. Wbrew pozorom wcale nie taka łatwa i oczywista. Bo klepanie Zdrowasiek to jeszcze nie modlitwa. Czym więc jest, jak się do niej dobrze przygotować? Także o znaczeniu różnych gestów i słów oraz o wielu sposobach indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. Kilka słów o formacji i nowych ruchach we współczesnym Kościele.

 

Czy można chcieć więcej? Można, oczywiście. Jednak nie na poziomie książki, która ma być „jedynie" przewodnikiem, drogowskazem. Gdy jedziemy na wakacje i kupujemy przewodnik to nie liczymy, że z niego dowiemy się wszystkiego. Ma on za zadanie wskazać nam to, co najważniejsze i najciekawsze, ewentualnie najbardziej kontrowersyjne. Dalej musimy szukać sami, poznawać okolicę z bliska, rozmawiać z ludźmi. Tak samo jest z przewodnikiem chrześcijanina. Znajdziecie w nim pewne wskazówki, co i jak, ale jeśli chcecie rzeczywiście poznać wiarę chrześcijan to musicie poszukać głębiej i sięgnąć po bardziej wyczerpujące tę tematykę pozycje.

 

Książka wydana jest bardzo ładnie. Położono duży nacisk na wygodę czytania, na przejrzystość, logiczną kolejność i spis treści, po którym łatwo się poruszać. Znalazłam w tekście dwie literówki, więc też jest dobrze. Mam kilka uwag (chyba trzy)dotyczących pewnych prawd, co do których nie jestem przekonana, że sprawa jest taka prosta, jak ją w książce przedstawiono. Polemizowałabym z przynajmniej dwoma fragmentami, które z tego, co się orientuję, nie do końca odpowiadają kościelnym przepisom i mogą osobę niezorientowaną wprowadzić w błąd, jednak pozostawiam to na razie sobie do doczytania i sprawdzenia.

 

Ogólnie rzecz ujmując, pozycję tę polecam szczególnie osobom, których formacja jest raczej (nie ubliżając nikomu) przeciętna, bądź też są na takim etapie jak ja, czyli czytają wszystko, co wiary dotyczy, by pogłębić swą wiedzę i zrozumieć tajemnice, które dotąd były głęboko ukryte. Jeśli jednak ktoś czytuje papieskie encykliki i zna OWMR to nie będzie z tej pozycji zadowolony.

Lucca

Leży przed nami rodzaj „kodeksu drogowego wiary". Ta niewielka publikacja może okazać się bardzo pomocna dla wszystkich, którzy chcą uzyskać wiedzę o Kościele, sakramentach, życiu nadprzyrodzonym i modlitwie. W syntetyczny i atrakcyjny sposób przedstawia wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wiary, pokazuje, ze są one ze sobą połączone i że jedynie chrześcijaństwo wskazuje drogę do prawdziwego szczęścia.
Stanisław kard. Dziwisz

 

Całkiem niedawno sięgnęłam po książkę- przewodnik Wiara w pytaniach i odpowiedziach. Przewodnik chrześcijanina. Jako osoba wierząca i praktykująca uważałam, że wiem o wierze wszystko, a przede wszystkim ta część, która jest mi najbardziej potrzebna. Jednakże lektura wspomnianego przewodnika pokazała mi coś nowego i w pewien sposób mogłam na różne kwestie spojrzeć z zupełnie innej strony. Dzięki temu otrzymałam kolejną wartościową lekcję w życiu.

 

Co tak wartościowe jest w tej książce, że zasługuje na pochlebną opinię? Już śpieszę z wytłumaczeniem. Otóż książka podchodzi do tematu wiary i symboli z nią związanych w zupełnie inny sposób niż często ma to miejsce na lekcjach religii. Tym samym odpowiada na wiele nurtujących chrześcijanina pytań, których czasami boi lub wstydzi się zadać. Mimo iż książka jest dość niewielkich rozmiarów, czy niepozorna, ale jest skarbnicą wiedzy, która przydać się może na każdym etapie życia chrześcijanina.

 

Przewodnik podzielony jest na trzy części. W pierwszej z nich, zatytułowanej Fundamenty znajdziemy właśnie informacje na temat fundamentów, swoistej podstawy wiary chrześcijańskiej. To tutaj właśnie znajdziemy odpowiedzi na podstawowe pytania typu: kim jest Jezus, Duch Święty, czy Maryja? A nawet, w jaki sposób czytać Ewangelie. Rozdział rozpoczynają swoiste uwagi wstępne odnośnie Biblii, która jest najczęściej czytaną, analizowaną oraz tłumaczoną księgą na całym świecie.

 

Biblia składa się z wielu ksiąg. Jej grecka nazwa „ta biblia" oznacza „księgi" w liczbie mnogiej. Złożona jest z mitycznych, epickich lub historycznych opowiadań, kodeksów, wywodów genealogicznych, poematów, ksiąg mądrościowych, proroctw, wizji, modlitw, hymnów.

 

Natomiast część druga, zatytułowana Życie chrześcijańskie odsłania nam aspekty życia i wiary chrześcijanina. To tutaj znajdziemy potrzebne informacje dotyczące sakramentów świętych, jak chrzest, bierzmowanie, Eucharystia. Dzięki temu odnajdziemy wskazówki na każdym etapie naszego życia chrześcijańskiego. W tej części znalazłam zawartą w niej myśl Tertuliana, że Chrześcijaninem się nie rodzi, chrześcijaninem się zostaje. Według mnie jest to bardzo głęboka myśl, ponieważ w życiu różnie bywa i nie jesteśmy przygotowani zawczasu na to, co jest nam pisane.
I wreszcie trzecia- ostatnia część pod tytułem Modlitwa i życie duchowe, która zawiera nie tylko wskazówki jak sie modlić, ale znaleźć w niej możemy również teksty najpopularniejszych modlitw.

 

Pragnienie modlitwy przychodzi od Boga, który w tajemniczy sposób wzywa niestrudzenie ludzi do spotkania z Nim. A że nie jest to wcale takie oczywiste i proste, świadczy prośba uczniów Jezusa: „Panie, naucz nas się modlić".

 

To, co urzekło mnie w tej książce to również to, że znajdują się w niej przykłady z prawdziwego, rzeczywistego życia. Przywołane są codzienne problemy, bez owijania ich w przysłowiową bawełnę. Według mnie takie rozwiązanie dodaje książce wartości, ponieważ dzięki temu nie odbiega ona od rzeczywistości, jest bardzo bliska człowiekowi.

 

Reasumując swoje powyższe dywagacje, chciałabym podkreślić, że jest to bardzo wartościowa książka, która nie tylko przynosi nam odpowiedzi na nurtujące chrześcijanina pytania, ale przede wszystkim jest przewodnikiem na ścieżce wiary chrześcijańskiej. To dzięki niej można pogłębiać swoją wiarę, by była jeszcze głębsza. To właśnie umożliwia nam ta niepozorna pozycja książkowa. Jestem ogromnie zadowolona, że miałam możliwość przeczytania tej książki, ponieważ odniosłam dzięki niej korzyść w postaci wzbogacającego moją wiarę czasu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial