Okładka wydania

Byliśmy Łgarzami

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: E. Lockhart
 • Tytuł Oryginału: We Were Liars
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Janusz Maćczak
 • Liczba Stron: 240
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 202 mm
 • ISBN: 978-83-280-2005-4
 • Wydawca: YA!
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Byliśmy Łgarzami | Autor: E. Lockhart

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Człowiek ma kłamstwo we krwi, w swoim DNA, w ludzkiej naturze.. Zgadzacie się z Tym odważnym stwierdzaniem? Ja, po początkowym oburzeniu, ochłonięciu i przemyśleniu sprawy.., przyznałam mu rację.. Otóż obiektywnie rzecz biorąc, każdy z Nas kłamał, kłamie lub będzie kłamał w swoim życiu, kierowany czasami słusznymi, a innym razem błędnymi pobudkami.. Niemniej, wszyscy jesteśmy łgarzami, gdyż chyba inaczej nie dałoby się współistnieć wśród innych ludzi, takich samych kłamców jak i My.. I właśnie owej "kłamliwej" ludzkiej naturze poświęcona jest niezwykle pasjonująca powieść pt. "Byliśmy łgarzami", autorstwa E. Lockhart, która ukazała się nakładem Wydawnictwa "YA".

 

Główną bohaterką opowieści jest młoda dziewczyna - Cadence, która należy do niezwykle bogatej i wpływowej rodziny Sinclair. Każdego lata czworo najmłodszych członków tej familii spędza wakacje na prywatnej wyspie u wybrzeży stanu Masaachusetts. Łgarze - bo tak nazywają siebie młodzi Sinclairowie, korzystają z zabawy, przyjemności i radości beztroskich wakacji.. Wszystko to jednak przerywa pewno dramatyczne wydarzenie.. Mijają dwa lata. Cadence ulega groźnemu wypadkowi, zapada w śpiączkę, a następnie próbuje odnaleźć wspomnienie o tym, co wydarzyło się na tej rodzinnej wyspie przed dwoma laty, gdyż wspomnienie to nie daje jej spokoju.. Wraz z grupą oddanych przyjaciół i najbliższych członków rodziny stara się odkryć prawdę o swojej przeszłości i grzechach rodziny Sinclair, wśród których to wszyscy są łgarzami, bez wyjątku..

 

Książka E. Lockhart to niezwykle klimatyczna, tajemnicza, momentami wręcz poetyka opowieść o ludzkich namiętnościach, wśród których to prym wiodą zazdrość, chciwość i pożądanie. Opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach, pełnych intryg, kłamstw, skomplikowanej gry.. To wkroczenie w świat wyższych sfer, znanych z telewizji i okładek czasopism, których to prawdziwe oblicze jest zgoła inne.. Wreszcie jest to także historia o tajemnicy i skrywaniu rodzinnych sekretów, które zawsze i za wszelką cenę muszą pozostać w kręgu członków tej familii.. To piękna, wciągająca i zarazem przerażająca swoim realizmem opowieść, której nie zapomnę przez bardzo długi czas..

 

Lektura tej książki już od pierwszych stron była dla Mnie wielkim zaskoczeniem, oczywiście jak najbardziej pozytywnym. Początek to pewien chaos, zagubienie i mnóstwo pytań, które wraz z każdą kolejną stroną zostają zaspakajane odpowiedziami. Mamy piękną i skomplikowaną bohaterkę, która z jednej strony należy do rodziny "łgarzy", z drugiej zaś stara się uciec od niej jak najdalej.. Pojawia się cała gama intrygujących postaci, namiętności, gra pozorów i półprawd, pragnienie poznania tajemnicy sprzed lat.. Całość zaś wieńczy niezwykle zaskakujący i spektakularny finał. I wszystko to ukazane zostało tutaj w bardzo inteligentny, przemyślany, uzasadniony i dopracowany w każdym szczególe, sposób. Każda scena, każde wypowiedziane zdanie i każde słowo mają tutaj znaczenie, o czym dobitnie przekonujemy się sami w jej końcowych rozdziałach. Jak dla Mnie - REWELACJA:)!

 

Książkę tę z pewnością nie można zaliczyć do grona łatwych i przyjemnych, gdyż wymaga ona od Nas dużego zaangażowania jak i również sporej koncentracji, by nie przegapić tych wszystkich drobnych smaczków i śladów, które później okazują się kluczowe. Bardzo podobał Mi się charakter prowadzenia tej opowieści, a ściślej rzecz biorąc styl narracji. Otóż otrzymujemy tutaj opowieść głównej bohaterki, pełną luk, powrotów do przeszłości, urywanych wątków i myśli.., czyli dokładnie taką, jaką powinna ona być w przypadku osoby, która stara się rozwiązać zagadkę swojej utraconej pamięci.. Być może co poniektórych czytelników mogło to lekko zirytować, zmęczyć, znudzić.., jednak w moim przypadku była to doskonała, intelektualna zabawa, której poddałam się z wielką radością.

 

Wielkim atutem tej powieści jest to, że sięga ona wielu interesujących i ważnych zagadnień. Historia ta nie skupia się bowiem jedynie na rodzinnej tajemnicy, ale porusza również takie kwestie jak międzypokoleniowe relacje rodzinne, rywalizacja pomiędzy najmłodszymi członkami familii, wpływ perspektywy władzy i pieniędzy na kształtowanie się charakterów młodych ludzi, stosunek tychże względem osób spoza ich statusowego kręgu.. Dla Mnie jest to przede wszystkim opowieść o bogactwie i próżności z nim związanej, w wyniku której to człowiek przestaje zachowywać się i postępować w sposób racjonalny i najzwyczajniej ludzki, a zaczyna funkcjonować w sposób jak najbardziej odrealniony od normalnego życia.. To świat ludzi bogatych, który jest przerażający, okropny, niesmaczny..

 

Z pewnością książka ta nie byłaby tak interesująca, gdyby nie jej bohaterowie. Na pierwszy plan wysnuwa się oczywiście Cadence, której siłą rzeczy poświęcono najwięcej uwagi. Jest to bez wątpienia najbardziej pozytywna, zwyczajna i sympatyczna postać tej historii. Cechuje ją inteligencja, ciekawość, zmysł obserwacji i dobre serce, dzięki czemu od razu lubimy tę bohaterkę i bardzo szybko uznajemy ją za "swoją":) Absolutnym przeciwieństwem tej postaci są jej kuzyni - Johhny, Mirren i Gat, którzy są bardzo zadufani w sobie, egoistyczni, zakłamani, niesympatyczni. Od początku tej opowieści ich nie lubiłam i nie potrafiłam się do nich przekonać, co zresztą okazało się bardzo trafnym odczuciem, uwzględniając zakończenie tej historii. Niemniej dzięki tak różnej palecie postaci i ich charakterów, lektura tej książki jest tak zajmująca, zaskakująca i bardzo złożona.. Co oczywiście ucieszy każdego czytelnika:)

 

Powieść E. Lockhart czyta się bardzo szybko, mimo jej przecież nie łatwego charakteru, co tylko potwierdza jej wysoki poziom. Liczne zwroty akcji, zaskoczenia i nieprzewidywalność rozwoju opowieści, sprawiają że chcemy wiedzieć wciąż więcej i więcej, dzięki czemu nie ma tutaj mowy choćby o krótkiej chwili nudy. Z pewnością pozycja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla młodego czytelnika, ale również i nieco starsi odbiorcy powinni czuć się bardzo dobrze w tym "łgarskim" świecie rodziny Sinclair. Całości smaku dodaje także bardzo charakterystyczne poczucie humoru autorki, którego nie sposób nie polubić..:)

 

"Byliśmy łgarzami" to powieść, która powinna zadowolić i zainteresować każdego miłośnika literatury obyczajowej, jak i również tej z pogranicza sensacji i thrillera. Skomplikowana intryga, fascynujące postacie i nieprzewidywalna fabuła - czyż można oczekiwać czegoś więcej:)? Polecam i życzę udanej zabawy przy lekturze powieści E. Lockhart.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto