Okładka wydania

Beltane. Rytuały, Przepisy I Zaklęcia Na Święto Kwiatów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 8 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Beltane. Rytuały, Przepisy I Zaklęcia Na Święto Kwiatów | Autor: Melanie Marquis

Wybierz opinię:

Bnioff

Beltane to kolejna książeczka z liczącej osiem tomów serii „Sabaty", która zgłębia wiedzę na temat tradycyjnych i współczesnych sposobów świętowania sezonowych rytuałów, będących podstawami kalendarza wszystkich chcących żyć zgodnie z Kołem Roku. Autorka tego wydawnictwa, co trzeba podkreślić, przez całe swoje życie praktykuje magię i jest założycielką światowego konwentu Zjednoczonych Czarownic. Brzmi groźnie, być może nieco groteskowo? Nic bardziej mylnego, o czy przekonałem się sięgając po to wydawnictwo z czystej ciekawości. „Wiedza zawarta w tej niewielkiej książce – czytamy we wstępie - sprawi, że będziesz mógł uczcić rozpoczęcie lata i święto kwiatów jak prawdziwy mag. Poznasz także zabiegi magiczne, zaklęcia, inwokacje i wróżby, które zapewniają pomyślność i bogactwo plonów, dostatek i płodność."

 

Tradycja tego święta sięga mroków dziejów, jej korzeni możemy szukać nie tylko wierzeniach pogan, na których tworzyła się kultura celtycka, ale także w starożytnym Rzymie. Jeśli porównanym cały arsenał wierzeń i obrzędów, znajdziemy silne związki z kultem bogini Flory, odpowiedzialnej za przyrodę, zwłaszcza tę wiosenną, budzącą się do życia, dziką i zmysłową.

 

„Sabat Bełtane – pisze autorka – to czas urodzaju, zjednoczenia, spełnienia i miłości. To doskonały okres na odprawianie rytuałów wypełnionych radością, wdzięcznością, twórczością i pasją." Niniejsza publikacja, prócz wiedzy historycznej, zawiera sporo szczegółowo opisanych rytuałów dedykowanych nowoczesnym poganom. Czerpią oni inspirację z wielu przedchrześcijańskich tradycji. Jednym z nich był Gerald Gardnem, który w latach 1940-50 stworzył nową religię wicca, sięgając do różnorodnych kultur i tradycji oraz dostosowując do niej praktyki obrzędowe z wierzeń przedchrześcijańskich i animistycznych, ludowej magii oraz szamańskiej dyscypliny i zakonów ezoterycznych. Połączył ze sobą wielokulturowe tradycje równonocy i przesilenia z celtyckimi świętami o charakterze rolniczym i sielankowym. Dla osoby, która bądź to z uwagi na wyznawaną przez siebie religię, a która zazwyczaj nie dopuszcza żadnych wyznaniowych przysłowiowych „skoków w bok", bądź trzeźwo myślącej, której obce są wszelkie gusła i mistycyzm, najciekawsze będą dwa pierwsze rozdziały niniejszej publikacji. Przedstawione zostały w nich właśnie owe stare praktyki w sposób dogłębny i wyczerpujący. Rozdziały poświęcone zaklęciom, wróżbom, modlitwą i wezwaniom może sobie z powodzeniem odpuścić. Owszem, są one na swój sposób interesujące, lektura ich może być jednak nieco męcząca dla osoby, która nie zamierz po nie sięgać w przysłowiowym praniu. Przyznam, że sięgnąłem po tę pozycję skuszony opisami na okładce, a także chęcią zanurzenia się w lekturę, która mogłaby w jakiś konkretny sposób nawiązać do majowego czasu działkowania i grillowania jakiemu miałem zamiar się oddawać. Okazało się, że Beltane to był strzał w dziesiątkę. Nie rzuciłem się co prawda w wir magicznych zaklęć, ale wieczorne nasiadówki na działeczce pod miastem przy ogniu, z wyskokowymi napojami, w roztańczonym i rozbawionym towarzystwie idealnie konweniowały z opisami celebrowania święta kwiatów opisanych przez Melanie Marquis. Prócz wiedzy historycznej, której solidną dawkę dostaliśmy w części pierwszej książki, ciekawe są także przepisy kulinarne związanie z tym świętem i fantastycznie nadające się do przyrządzenia na majowym grillu. Będzie to więc przepis na wegetariańskie burgery z pieczarek, szparagi pieczone na czosnku z rozmarynem (ten prosty przepis – pisze autorka – pomoże ci poczuć się silną, zmysłową, pewną siebie, seksowną i gotową na romans), ciasteczka naładowane słońcem, czy wreszcie magiczne wino majowe – także w wersji bezalkoholowej.

 

Jeśli komuś mało i chciałby w sposób pełniejszy oddać się świętowaniu tego czasu -jak pisze autorka jednego z najradośniejszych świąt wiccańskich – dostaje w tej publikacji dokładne instrukcje, jak owo świętowanie powinno przebiegać. Znajdzie prócz przepisów także gotowe modlitwy i cały system zachowań i rekwizytów, które też można dzięki zawartym w książce instrukcjom wykonać samodzielnie. Nie jest więc to publikacja dla każdego, każdy jednak, kto ciekaw tematów niecodziennych, ezoterycznych, coś interesującego w niej może znaleźć, nawet gdyby miał być to jedynie przepis na szparagi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial