Aleksander Żabczyński. ''Jak Drogie Są Wspomnienia"

Autor: Ryszard Wolański

Okładka wydania

Aleksander Żabczyński. ''Jak Drogie Są Wspomnienia"


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ryszard Wolański
 • Tytuł Oryginału: Aleksander Żabczyński. ''Jak Drogie Są Wspomnienia"
 • Gatunek: Biografie I Autobiografie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 496
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x225 mm
 • ISBN: 978-83-7818-539-0
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Od pewnego czasu coraz częściej sięgam po biografie. Przez parę lat starałam się tego unikać. Na studiach sporo naczytałam się tego typu książek i miałam ich przesyt. Musiałam więc trochę od nich odpocząć. W końcu doszłam do wniosku, że czas na nowo zaprzyjaźnić się z tym gatunkiem. Oto wynik mojego spotkania z książką Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia autorstwa Ryszarda Wolańskiego.

 

Aleksander Żabczyński (1900-1958) był obok Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo jednym z najbardziej znanych aktorów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Znam go przede wszystkim z roli w Ada! To nie wypada! i Niezapomnianej melodii. Zdarza mi się czasem nucić jego najbardziej znaną piosenkę, czyli Całuję twoją dłoń, madame, którą w dzieciństwie śpiewali mi często moi rodzice. Autor książki bardzo szczegółowo opisuje dorobek aktorski Żabczyńskiego. Nawet nie byłam świadoma tego, że miał na swoim koncie aż tyle ról. Wielenia aktora zostały skrupulatnie opisane. Umieszczono także zdjęcia z poszczególnych występów i filmów, by czytelnik mógł zobaczyć charakteryzację Żabczyńskiego. Na niektórych fotografiach pojawia się także żona mężczyzny, aktorka Maria Żabczyńska, która czasem występowała u boku męża na scenie.

 

Ryszard Wolański opisuje życie aktora od dzieciństwa, przez I wojnę światową, międzywojnie, II wojnę światową, aż do okresu powojennego. Po lekturze doszłam do wniosku, że moja wiedza na temat tego gwiazdora była wręcz mikroskopijna, dlatego ucieszyłam się, że mogłam ją poszerzyć. Z taką kopalnią informacji na jego temat jeszcze się nie spotkałam. Całość uzupełniona jest zdjęciami dokumentów, w których Żabczyńskiego oskarżono o niegodziwe postępowanie w czasie II wojny światowej. Czytelnicy mają także okazję zobaczyć, jak wyglądały dawniej afisze teatralne i plakaty filmowe.

 

Autor książki zwrócił uwagę nie tylko na dorobek aktorski Żabczyńskiego, ale także na przebieg jego służby wojskowej. Niewiele osób wie o tym, że ten aktor brał udział w kampanii wrześniowej, był w obozie dla internowanych, uciekł do Francji i wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Żabczyńskiego nie ominął nawet udział w kampanii włoskiej, gdzie walczył pod Monte Cassino. Po wojnie pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu. Nigdy już nie zagrał w filmie. Czasem zdarzyło mu się wystąpić w jakimś spektaklu. Zmarł nagle na serce w 1958 roku.

 

Muszę przyznać, że choć dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o Aleksandrze Żabczyńskim, przeczytanie jego biografii stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. Nie potrafiłam przekonać się do stylu Ryszarda Wolińskiego. Zdarzało się, że czasem po kilka razy czytałam jedno zdanie, by zrozumieć, o co w nim chodzi. Czegoś takiego bardzo nie lubię. To mnie rozprasza i nie potrafię potem na nowo wczuć się w narrację. Nieco drażnił mnie także brak przypisów do cytatów. Lubię wiedzieć skąd dane słowa pochodzą, bo czasem chcę dotrzeć do źródłowego tekstu, a nie zawsze udaje mi się go odnaleźć.

 

Ta biografia to gratka zarówno dla wielbicieli gatunku, jak i dla fanów Aleksandra Żabczyńskiego. Choć jak już wspomniałam, jest nieco trudna w odbiorze, zawiera wiele interesujących faktów. Ja wspomniałam zaledwie o garstce z nich. Nie chcę psuć niespodzianki osobom, które lekturę mają jeszcze przed sobą. Wszyscy ci, którzy interesują się międzywojennymi aktorami, na pewno nie będą zawiedzeni po przeczytaniu tej książki, która doskonale oddaje klimat tamtych lat.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!