Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Losy Dobrego Żołnierza Szwejka Czasu Wojny Światowej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Losy Dobrego Żołnierza Szwejka Czasu Wojny Światowej | Autor: Jaroslav Hašek

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.

 

Wiele dobrego słyszałam o Szwejku, jednak do tej pory nie po drodze mi było, aby zapoznać się z losami tegoż bohatera. Gdy tylko nadarzyła się taka okazja po lekturę sięgnęłam bez zastanowienia i z wielką niewiadomą, czy mi się spodoba.

 

Jaroslav Hašek Czeski pisarz i dziennikarz. Rodowity prażanin. Zanim zaczął pisać imał się różnych zajęć. Pracował w banku, sprzedawał psy (co później odbiło się w zajęciu wojaka Szwejka, który sprzedawał "rasowe" pieski). Dużo też podróżował.
Publikował m.in. w takich tytułach prasowych jak; "Ženský obzor", "Svět zvířat" czy "České slovo".
W czasie I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska austryjackiego, gdzie pełnił rozmaite funkcje. Przeżycia te także znalazły odzwierciedlenie w późniejszym największym dziele autora - "Przygodach dobrego wojaka Szwejka". Pierwszy raz Szwejk pojawił się już w 1911 roku, ale na cały zbiór "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války" trzeba było czekać jeszcze 10 lat. W 1920 roku Hašek wstępując po raz drugi w związek małżeński nie miał rozwodu z poprzedniego małżeństwa. Pisarz zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 39 lat.
Posłusznie melduję, panie oberlejtnant, że wszystko jest w porządku, tylko kot jest gałgan i zeżarł kanarka.

 

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej to chyba będzie jedna z niewielu książek, które przeczytałam, a o których opowiem nie przybliżając tak naprawdę fabuły a skupiając się szczególnie na samym bohaterze. Książkę tę uznaję bezsprzecznie za arcydzieło wszechczasów. Naprawdę niewiele jest w literaturze tak świetnie skonstruowanych fabuł, w których absurd i obnażanie idiotyzmów jednej z monarchii, która powoduje niekończące się salwy śmiechu od początku do samego końca lektury, są tak dosadnie opisane. A czytelnikowi pozostaje niesmak, że to już koniec pomimo, że książka do „cienkich" nie należy.

 

Losy dobrego żołnierza Szwejka.. to niesamowita satyra na ludzką głupotę. Sam Szwejk już samym swoim wyglądem wzbudza sympatię, a do tego jeszcze jego przygody, które dla zwykłego zjadacza chleba wydają się normalne, jednak dla Szwejka już takie nie są, u niego zawsze coś się dzieje.

 

Szwejk jest jedyny w swoim rodzaju i ze świecą szukać podobnego bohatera w literaturze. Losy tego poczciwego żołnierza, które miałam okazję poznać już po lekturze, nadal wzbudzają uśmiech na twarzy przy każdym ich wspomnieniu. A już najbardziej mnie rozbawił moment wyrzucenia Szwejka z domu wariatów, gdzie to on twierdził, że jest symulantem

 

Ja nie jestem żaden symulant, ja jestem prawdziwy idiota (...) Ja jestem idiota z urzędu.

 

Jaroslav Hašek stworzył niesamowitą powieść z bohaterem z krwi i kości. Świetnie odwzorowując klimat miejsc, w których bohater się znajdował.

 

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej czyta się niesamowicie lekko. Język, fabuła, bohaterzy, a szczególnie ten główny tworzą niesamowicie spójną całość.

 

Nie miałam okazji poznać wcześniejszych wydań książki, dlatego też nie mam porównania. Jednak wydaje mi się, że wznowienie tej powieści przez wydawnictwo Znak było dobrym pomysłem szczególnie, gdy przekładem zajął się Antoni Kroh, który to pokusił się o odświeżenie przekładu z lat 30 XX wieku Pawła Hulki-Laskowskiego. Zaletą tegoż wydania jest mnóstwo przypisów, które niesamowicie plastycznie wprowadzają w życie głównego bohatera.

 

Jeśli nie mieliście dotąd okazji poznać przygód Wojaka Szwejka, polecam serdecznie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial