Zapach Tytoniu

Autor: Marta Wiktoria Kaszubowska

Okładka wydania

Zapach Tytoniu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Zapach tytoniu jest debiutancką powieścią autorstwa Marty Wiktorii Kaszubowskiej. Sięgnęłam po nią, by przekonać się, z kim związany będzie tytułowy zapach tytoniu. Podejrzewałam, że nie chodzi o zachęcanie do palenia, więc poczułam się zaintrygowana.

 

Główną bohaterką jest zamknięta w sobie Zuza. Bibliotekarka, która próbuje napisać własną książkę, lecz cierpi na niemoc twórczą. Od kilku lat jest szczęśliwa z Filipem, a przynajmniej tak jej się wydaje. W końcu kobieta zaczyna się zastanawiać, dlaczego właściwie spotyka się z mężczyzną. Dochodzi do wniosku, że jest z nim, bo nie może mu złamać serca. Filip wiele w życiu wycierpiał. Wcześnie stracił matkę i jego ukochana nie ma prawa dołożyć mu zmartwień. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia Zuza poznaje kogoś, z kim już zawsze będzie jej się kojarzył zapach tytoniu.

 

Nie czytałam żadnej opinii na temat tej książki, zanim po nią sięgnęłam. Postanowiłam dać szansę polskiej debiutantce. Przyznam szczerze, że nie jestem do końca zadowolona z naszego spotkania. Rzadko zdarza się, żebym nie znalazła w powieści choć jednej postaci, do której poczułabym choć odrobinę sympatii. Niestety, tutaj tak się stało. Neutralny stosunek miałam jedynie do Igora, ojca Filipa. Nie rozumiałam toku myślenia Zuzy, nie chciałabym mieć takiej przyjaciółki jak ona. Drażnił mnie też Filip.

 

Autorka wykorzystała dość utarty schemat w swojej powieści. Liczyłam na to, że może mnie mile rozczaruje i pójdzie inną drogą, ale praktycznie od początku do końca wiedziałam co będzie się działo. Nie lubię takich książek. Można je odłożyć na półkę w trakcie czytania, a i tak będzie się wiedziało, jakie było zakończenie.

 

Spotykamy się tu z trójkątem miłosnym. Takie historie mnie raczej nie pociągają, unikam ich. Tutaj ogromnym mankamentem jest to, że między bohaterami praktycznie nie ma żadnych emocji. Wszystko jest na zasadzie fajnie, że jesteś, ale jak cię nie będzie to wielkiej tragedii z tego nie będzie. Powinno być tu sporo emocji, a ten motyw potraktowano po macoszemu. Momentami wypada na tle całej książki bardzo infantylnie. Kilka razy odkładałam Zapach tytoniu na półkę, by już do niego nie wrócić, ale zebrałam się w sobie i dotrwałam do końca. Łatwo nie było i więcej nie spotkam się z tymi bohaterami.

 

Ta książka miała spory potencjał, którego autorka niestety nie wykorzystała. Wiem, że to jej literacki debiut i mam nadzieję, że z czasem jej pióro nabierze lekkości i odda w ręce czytelników dobrą książkę, w której emocje będą kipieć, a ludzie z rumieńcami na twarzy będą śledzić losy bohaterów. Tu brakowało praktycznie wszystkiego. Obawiam się, że za tydzień już nie będę nawet pamiętać o tej lekturze i tylko spojrzenie na półkę mi o niej przypomni, choć wątpię, że przypomnę sobie, o czym była.

 

Jestem ogromnie zawiedziona. Zapowiadała się całkiem niezła lektura, ale nic z tego nie wyszło. Szkoda, wielka szkoda. Nie lubię krytykować autorów, bo sama pewnie nie lepiej bym to napisała, ale pani Marcie Wiktorii Kaszubowskiej zostało jeszcze wiele lekcji do odrobienia. Bohaterom brakuje emocji, są bezbarwni, niczym nie wyróżniają się z tłumu. Ta autorka ma potencjał. Potrzebuje tylko czasu, by móc rozwinąć skrzydła. Wierzę w to, że z czasem jej się to uda. Tego jej życzę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!