Okładka wydania

Wywiad Z Władzą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 7 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wywiad Z Władzą | Autor: Oriana Fallaci

Wybierz opinię:

Dziennikarka23

Wywiady Oriany Fallaci ukazują nam rzeczywistość, która ukrywana jest za sztucznymi uśmiechami, przemówieniami i polityczną propagandą. Rozmawiając z wybitnymi politykami oraz dyktatorami z całego świata, szukała ich słabych punktów, obnażała słabości i ukazywała śmieszność ich poglądów. Ta włoska dziennikarka, demaskując najbardziej wpływowych ludzi na świecie, pozwoliła nam na własne refleksje na temat władzy i wartości moralnych.

 

Książka „Wywiady z władzą" składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest wyjątkowym reportażom o Iranie Chomeiniego oraz Libii Kaddafiego. To właśnie spotkania z tymi potężnymi a także okrutnymi ludźmi, zainspirowały pisarkę do głębokich rozważań na temat władzy, które następnie spisała. Wnioski i przemyślenia Oriany Fallaci poparte są przykładami i anegdotami z jej życia, czerpie je ze swoich doświadczeń, podróży, rozmów ze wpływowymi ludźmi z całego świata, co sprawia, iż są one bardzo wiarygodne i przekonujące. Czytając pierwsze rozdziały, sama zaczęłam snuć rozważania, czy ludzie po uzyskaniu władzy stają się bezlitośni i egoistyczni, czy tendencja jest odwrotna, czyli to ludzie źli i niemoralni poprzez swój upór i ambicje zdobywają władzę i następnie wykorzystują ją do swoich celów. Autorka książki dochodzi do bardzo interesującego wniosku, iż to władza zmienia ludzi, niestety, na gorsze. Opisując Kaddafiego oraz innych dyktatorów, bardzo znaczącym wątkiem jest ich strach przed śmiercią. Ze wszystkich stron otaczają się oni murami, zasiekami i ochroną, która pilnie strzeże do nich dostępu, gotowa użyć przemocy wobec każdego, kto chciałby bez pozwolenia dostać się do najważniejszej osoby w państwie. Lęk jest nierozerwalnie związany z władzą. Ci, którzy mają nieograniczoną władzę i wykorzystują ją przeciwko swojemu narodowi. Bardzo boją się, iż znajdzie się osoba, która zbuntuje społeczeństwo i budowana przez lata dyktatura legnie w gruzach.

 

Podczas czytania „Wywiadów z władzą", najbardziej zapadła mi w pamięć rozmowa dziennikarki z Raszidą Abhedo. Była to nauczycielka, która w 1962 roku wstąpiła do Arabskiego Ruchu Oporu, który później przekształcił się we Front Ludowy. Dziewczyna miała wtedy zaledwie 15 lat, a już wiedziała, że chce walczyć za swoją ojczyznę. Jej cynicznymi i bezdusznymi wyznaniami wstrząśnięta jest nawet Oriana Fallaci. Często z niedowierzaniem dopytuje Raszidę o motywy zbrodni, które popełniła. Abhedo podczas okupacji Palestyny zrozumiała, że żadne inne państwo nie przejmuje się losem jej kraju, więc postanowiła rozpocząć własną walkę. Zwolniła się z pracy i wyjechała do Ammanu, gdzie od razu wstąpiła do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Wraz z innymi młodymi kobietami, przeszła ciężkie szkolenia – zapisała się na kurs o materiałach wybuchowych. Wyspecjalizowała się w robieniu zdjęć z ukrycia i konstruowaniu bomb zegarowych. Instruktorzy liczyli na kobiety jako element zaskoczenia. Wówczas nikt nie spodziewał się takich zdecydowanych działań po arabskich dziewczynach. Raszida w wywiadzie mówi, że podczas podkładania bomb nie czuła strachu, nie bała się też ciemności. Szybko znalazła się w Jerozolimie jako tajny agent. Na świecie znana stała się po zamachu w supermarkecie, była to pierwsza akcja jej autorstwa. Potraktowała go jako odwet za izraelskie bombardowania, w których zginęli jej przyjaciele. Mówi o sobie, że nie jest przestępcą, jednak chwilę pęźniej dodaje, że im więcej izraelskich dzieci zginie, tym lepiej. Chce dać nauczkę syjonistom. Wybrała supermarket na miejsce zamachu, gdyż zawsze przebywa tam dużo ludzi. Przez 10 dni chodziła do tego sklepu, żeby sprawdzić, kiedy jest tam najbardziej tłoczno i znaleźć najlepsze miejsce na podłożenie dwóch bomb. Ustaliła, że najodpowiedniejszą porą na wybuch jest godzina 11. Kupiła dwie pięciokilogramowe puszki dżemu, które opróżniła i włożyła w nie ładunki wybuchowe. Wspomina, że torba z puszkami była bardzo ciężka. Jednak tego słonecznego dnia była spokojna, wręcz szczęśliwa. Ładnie się ubrała, zrobiła staranny makijaż. W sklepie wszystko poszło zgodnie z planem – jedna bomba trafiła w głąb sklepu, druga na regał z butelkami piwa i sokami. Drzwi supermarketu były ze szkła, tak samo jak butelki napojów. W wyniku eksplozji rozprysnęłyby się na kawałki, zwiększając tym samym liczbę rannych. Tak RaszidaAbhedo uzasadnia wybór miejsca na umieszczenie ładunków. Podczas rozmowy z dziennikarką czuje się swobodnie, denerwuje się jednak, że jej rozmówczyni nie podziela jej poglądów. O 11 włączyła radio, aby dowiedzieć się, ile osób zginęło w zamachu. Była bardzo rozczarowana, kiedy dowiedziała się, że 27 osób poniosło śmierć, a 60 zostało rannych. Dla niej to było za mało, nie czuła żadnej skruchy ani litości do zabitych. Raszida wyznaje, że jest niewierząca, jej religią zawsze była ojczyzna. Zjadła cały dżem morelowy, bardzo jej smakował.

 

Przeczytam rozmowę Fallaci z terrorystką i długo nie mogłam uwierzyć w to, że jakikolwiek człowiek może być tak okrutny i zimny. Jednak mimo wszystko było to ważne doświadczenie, ponieważ uświadomiłam sobie, jak wielką wartością jest życie. Nie wolno go nikomu odbierać. Zachęcam do przeczytania tej książki i własnych przemyśleń. Nie możemy dopuścić do tego, aby te tragiczne wydarzenia poszły w zapomnienie. Trzeba o nich mówić, aby uniknąć podobnych w przyszłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial