Okładka wydania

Dlaczego Piloci Kamikadze Zakładali Hełmy?

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 77.67% - 9 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 6 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 8 votes

Polecam:


Podziel się!

Dlaczego Piloci Kamikadze Zakładali Hełmy? | Autor: Robert H. Frank

Wybierz opinię:

Magda N

Ekonomia może być fajna – z takiego założenia wychodzi Robert Frank, wykładowca uniwersytecki, i założenie to wprowadza w życie. Książka Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic pokazuje, że do zrozumienia ekonomii nie potrzebujemy wiedzy pojęciowej i matematycznej, ale zmysłu obserwacji i uruchomienia procesów logicznego myślenia.

 

Na książkę składają się pytania z zakresu codziennych zjawisk, które przyjmujemy za oczywiste, a przecież niekoniecznie takie są. Wyjaśnieniem i odpowiedzią jest ekonomia. To, dlaczego niektóre działania wyglądają tak, a inne inaczej, jakie są motywy kształtu butelek i opakowań na mleko, dlaczego w Japonii wydaje się więcej na wesela niż w krajach zachodnich, czy dlaczego niektórzy płacą za towary mniej niż inni – to tylko niektóre z omówionych problemów. Dzięki książce Franka czytelnik zaczyna uważniej obserwować otoczenie i szukać takich problemów, a następnie ich rozwiązania – w większości ekonomicznego, ale czasem także historycznego, jak w przypadku damskich koszul zapinanych na lewą stronę.

 

Podłożem do napisania tej książki było zaliczenie, jakie Frank zadał swoim studentom. Wyszukane przez nich pytania i podane odpowiedzi autor zebrał w całość, wielokrotnie przerabiając odpowiedzi, by uniknąć niespójności w książce. Dzięki temu zabiegowi książkę czyta się naprawdę dobrze, a Frank jasno umieścił w niej notatkę o sposobie jej powstania. Każde z pytań jest podpisane nazwiskiem osoby, która je zadała i omówiła. Z tych niekończących się pytań i odpowiedzi powstała książka zabawna, lekka i pobudzająca do myślenia. To, co uznaje się za oczywiste (napoje gazowane są sprzedawane w cylindrycznych pojemnikach) lub niezrozumiałe, ale akceptowane (np. tytułowe hełmy na głowach pilotów kamikadze), ma swoje wytłumaczenie w ekonomicznym bilansie zysków i strat, który prowadzi do optymalnych rozwiązań. Stąd też wynika wysoka cena wody mineralnej w barach (celem baru jest sprzedaż piwa, nie wody) czy system rabatów. Wielu z klientów, którzy korzystają z kuponów, dla zdobycia których podjęli dodatkowy wysiłek, w ogóle nie dokonałoby zakupu po regularnej cenie. Dlatego właśnie kupony rabatowe opłacają się sprzedawcom – skorzystają z nich tylko klienci wrażliwi na cenę, pozostałym nie będzie się chciało podjąć takiego wysiłku.

 

Książka jest świetnym nauczycielem myślenia ekonomicznego i dostrzegania zasad rządzących światem. Rzeczywistość można pojąć logicznie, a niekoniecznie za pomocą matematycznych formuł. O ile matematyka wspomaga ekonomię, o tyle jej istotę stanowi zmysł obserwacji oraz kojarzenie faktów, co fantastycznie pokazuje Frank.

Literanka

Bardzo lubię książki, które dają do myślenia i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, które wydają się tak oczywiste, że nawet ich nie rejestrujemy na co dzień. Taka właśnie okazała się książka znanego ekonomisty Roberta H. Franka „Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic”, dzięki której już inaczej patrzę na światło w lodówce, dawanie napiwków, czy też darmowe orzeszki czy dolewki napojów w barach. Książka ta prezentuje różnego rodzaju pytania natury ekonomicznej, które zadawali sobie studenci autora oraz na nie odpowiadali w ramach zaliczenia. Wyszła z tego całkiem spójna i ciekawa książka, która sprawia, że ekonomia wydaje się bardziej przyziemną, codzienną dziedziną nauki, niż mogłoby się wydawać.

 

Autor podkreśla, że to, co było jego celem, to przybliżenie studentom i czytelnikom jego książki ekonomii naturalnej, czyli silnie powiązanej ze zwykłym życiem. Często ta dziedzina nauki jest postrzegana jako wysoce zmatematyzowana, opierająca się na wzorach i wykresach, co wyklucza istnienie w niej potocznej intuicji. Treść pytań i odpowiedzi zawartych w tym zbiorze całkowicie temu przeczy. W wielu przykładach z codziennego życia wyjaśnia, na czym polega zasada utraconych korzyści, prawo podaży i popytu oraz wiele innych podstawowych zasada ekonomicznych. Sięga również po wyjaśnienie niektórych zachowań za pomocą presji społecznej, choćby tego, dlaczego w niektórych szkołach wymaga się noszenia mundurka lub czemu kobiety chodzą w butach na wysokich obcasach, mimo że z reguły nie są zbyt wygodne, a do tego niezdrowe dla nóg i kręgosłupa.

 

Kiedy zastanawiamy się nad pojęciem własności okazuje się, że nie zawsze wiąże się ona z samymi benefitami, często jest pozorna. Z drugiej strony ludzkość ma tendencję do zaniedbywania tego, co jest wspólne. Wiele miejsca autor poświęca również rozważaniom o różnicach w postrzeganiu niektórych wydatków, na przykład dotyczących ślubów pomiędzy członkami różnych narodów i kultur. Różnice te uwidaczniają się również w innych prawidłowościach, choćby popularności małych silników samochodowych w Europie, a dużych w Stanach Zjednoczonych.

 

Pytania i odpowiedzi zawarte w książce poruszają też tematy z pogranicza ekonomii i psychologii, dotyczą choćby umieszczania w katalogach produktów horrendalnie drogich, których nikt nie kupuje, jednak przyciągają one uwagę mediów, które promują markę. Mamy też okazję poznać sporo powiązań pomiędzy ekonomią a miłością – kwestiami atrakcyjności, małżeństwa i partnerstwa. Ekonomia zatem jest wszędzie.

 

Książka ma tę zaletę, że nie trzeba jej czytać od początku do końca, ani w kolejności. Możemy wybrać dział, który szczególnie nas interesuje albo poszczególne pytania, by nie zrazić się przesytem informacji i analiz. Publikacja przekonuje nas, że warto zadawać pytani nawet o kwestie pozornie oczywiste, bo szukanie odpowiedzi znacznie poszerza naszą wiedzę o świecie. Napisana została w przystępny sposób, przez co jest zrozumiała dla każdego. Być może jej wiarygodność pozostawia trochę do życzenia, jednak nie sposób odmówić jej wartości jako czynnika rozbudzającego ciekawość i prowokującego do zadawania pytań. Niektóre poruszane kwestie wydają się absurdalne, ale dzięki temu książka zyskuje komiczny charakter. Warto do niej zajrzeć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial