Okładka wydania

Baudolino

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Baudolino | Autor: Umberto Eco

Wybierz opinię:

Magda N

Kłamca, choć obdarzony genialną wyobraźnią, chłopski syn o niezwykłych zdolnościach językowych, genialny narrator i marzyciel. Opowieść skonstruowana przez Eco pokazuje na pierwszym planie przybranego syna Fryderyka Barbarossy, jednak w rzeczywistości jest rysem epoki cesarza.

 

Baudolino to przede wszystkim właśnie opowieść. Sztuka mówienia, choć spisana. Podczas oblężenia Konstantynopola w 1204 roku tytułowy bohater, dzięki znajomości wielu języków, ratuje przed łacinnikami bizantyjskiego historyka, Niketasa. Wspólnie ukrywają się podczas dni plądrowania miasta. Baudolino zabawia w tym czasie swojego przewodnika i gospodarza obszernym opowiadaniem, wypełnionym dziwnymi stworami i wydarzeniami, które zmieniły bieg historii.

 

Północne Włochy, XII wiek. To tu, wśród mgieł, zaczyna się akcja powieści – Baudolino poznaje przyszłego cesarza, Fryderyka, który zabłądził. Władca bierze rezolutnego chłopca pod swoje skrzydła, wielokrotnie podczas wspólnego życia Baudolino będzie mu doradzał trafnymi uwagami. Wspólnie z nim przeżyje wzloty u szczytu władzy, doradzi mu, by jej legitymizację po prostu wymyślił – od Karola Wielkiego, którego wystarczy kanonizować – a później odciąć się od papiestwa.

 

Nad powieścią czuwa duch legendy królestwa księdza Jana. Cudownej krainy, raju na ziemi, gdzieś na wschodzie, do którego główny bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi zmierza krok po kroku przez całe życie. Ponieważ jednak mity nie istnieją po to, by je odnajdywać, ale po to, by do nich zmierzać, wyprawa kończy się niepowodzeniem. Mimo to Baudolino nie rezygnuje, nawet pod koniec życia chce podążać za młodzieńczym marzeniem odnalezienia królestwa, któremu poświęcił większość życia.

 

Umberto Eco pochodzi z Alessandrii, a ta powieść jest rodzajem hołdu oddanego historii tego miasta. Samozwańcze, oddolne powstanie murów miejskich w czasach, gdy osada potrzebowała poświęconej ziemi i opiekuna, oblężenie przez Fryderyka Barbarossę i uratowanie jego mieszkańców od śmierci głodowej przez fortel wymyślony przez Baudolina, a zrealizowany przez jego ojca, Gagliaudo, łączą literacką fikcję z mitami i faktami historycznymi.

 

Dla mnie, osoby, która nie lubi książek historycznych, lektura Baudolino była świetną okazją do sprawdzenia, jak było naprawdę, konfrontacji literackiej narracji blagiera z historią, której Eco jest wierny, choć inaczej umieszcza akcenty i przyczyny wydarzeń. Książka daje odpowiedzi na wiele pytań, między innymi na to, dlaczego w Europie pojawiło się tyle fałszywych relikwii, czym był święty Graal i w jaki sposób została stworzona chęć jego odnalezienia, a wreszcie – dlaczego Fryderyk Barbarossa utonął i co rzeczywiście było przyczyną jego śmierci.

 

Co lubię u Eco najbardziej? Wydaje mi się, że oprócz genialnej konstrukcji powieści, szczególnie warte uwagi są próby przedstawienia ówczesnego stanu wiedzy. Debaty o istnieniu próżni, kształcie Ziemi, opisy najdziwniejszych wynalazków, bezkrytyczna wiara w biblijną wizję świata i rozmaite sposoby interpretacji tych samych pism, a każde przedstawione z pieczołowitą dbałością o szczegół, są rozpoznawalnym znakiem prozy Umberto Eco.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial