Okładka wydania

Moriarty

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Moriarty | Autor: Anthony Horowitz

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Sherlock Holmes i James Moriarty to godni siebie przeciwnicy- inteligentni, pomysłowi, a co najważniejsze, w tym świecie nie ma miejsca dla nich dwóch. Starcie pod wodospadem Reichenbach wydaje się oczywistym, choć nienajlepszym rozwiązaniem tego problemu. Tylko czy faktycznie Holmes i Moriarty pożegnali się z życiem?

 

O Sherlocku słyszeli wszyscy. Jedni cenią go bardziej, inni mniej, jednak twórcy tej postaci- sir Arthur'owi Conan'owi Doyle'owi nie można odmówić zasług. Nie bez powodu przez lata tylu pisarzy i reżyserów inspirowało się tą postacią. Genialny detektyw wpłynął także na Anthony'ego Horowitza, który stworzył swoją wariację na temat walki dobra ze złem. Jego najnowsza powieść jest tym ciekawsza, że nie spotkamy tu naszego ulubionego detektywa, przynajmniej nie w tej postaci. Autor na jego miejscu stawia inspektora Athelneya Jonesa- gorliwego naśladowcę Holmesa. Czytelnicy szybko mają możliwość przekonania się, że znawca niepowtarzalnych holmesowskich technik niewiele ustępuje fantastycznemu pierwowzorowi.

 

Horowitz stworzył świetną, detektywistyczną powieść, której akcja toczy się zaraz po zniknięciu Sherlocka ze sceny. Tym razem zło odgrywa rolę pierwszoplanową, całkowicie determinując fabułę powieści. Bardzo spodobał mi się klimat książki, tak bardzo odbiegający od współczesnych kryminałów i thrillerów. Akcja osadzona została pod koniec XIX wieku, kiedy to funkcjonariusze i detektywi nie mieli takich możliwości, jak dziś. Nieco dziwnie, ale przez to niemniej przyjemnie czytało się o tym zupełnie dla mnie nowym świecie- o realiach bez telefonów, służbowych samochodów czy nowoczesnych technik badania miejsc zbrodni. Nie znaczy to oczywiście, że prowadzone przez funkcjonariuszy śledztwa były mniej interesujące albo, że brakowało tu emocji. Łamanie szyfrów, śledzenie podejrzanych przy pomocy powozów oraz oczywista, dla tego typu powieści, dawka okropności i okrucieństwa w pełni mnie usatysfakcjonowały.

 

Duże wrażenie zrobiły na mnie także wykreowani bohaterzy. Siły dobra w postaci detektywów ze Scotland Yardu bardzo dobrze kontrastowały ze świetnie zorganizowanym światem przestępczości. Okazuje się, że bandytom działającym w poprzedniej epoce również nie brakowało sprytu i pomysłowości, wręcz przeciwnie- przestępcy prześcigali się w knuciu i realizacji kolejnych intryg. Horowitz wprowadził na scenę nowych, intrygujących bohaterów- gang Clarence'a Davereux. Przebiegłość, brutalność, dążenie po trupach do celu to tylko kilka spośród ich cech charakterystycznych. Czym jeszcze zaskoczą czytelnika? I do czego jest zdolny funkcjonariusz Scotland Yardu- Athelney Jones? Czy metody pracy godne samego Sherlocka doprowadzą do aresztowania groźnych bandytów?

 

Po przeczytaniu powieści jestem mocno nią oczarowana. Autor spróbował stworzyć zupełnie nową kreację znanych już nampostaci, ciężko jednak tego dokonać, kiedy w pamięci mamy już tak wiele wspaniałych wcieleń Holmesa i Moriarty'ego. Czy mu się udało? Myślę, że tak. W powieści nie zabrakło żadnego elementu, niezbędnego do zbudowania porządnej kryminalnej fabuły. Ciekawy wstęp, atrakcyjni bohaterowie, interesujący pościg za przestępcami, igranie z czytelnikiem, a także przyjemne, rozwiewające wszystkie wątpliwości, zakończenie to coś, czego ostatnio bardzo mi brakowało.

 

Jak widać, nie potrzeba nowoczesnego laboratorium kryminalnego i całej ekipy śledczych, żeby stworzyć zajmującą, dobrze napisaną książkę. Fabuła powieści skupia się na walce dobra ze złem, jednak nie jest to zwyczajny, tradycyjny konflikt między tymi wartościami. Horowitz postarał się trochę go urozmaicić i oszczędzić nam banałów. Pierwszym i ostatnim elementem, któremu poświęciłam więcej uwagi była okładka- przepiękna, nieco bajkowa i magiczna, zostająca w pamięci nie krócej niż sama fabuła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto