Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sekret

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Charlotte Brontë
 • Tytuł Oryginału: The Secret
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Paulina Braiter
 • Liczba Stron: 176
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788377792131
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sekret | Autor: Charlotte Brontë

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Z twórczością Charlotte Bronte spotkałam się po raz pierwszy. Nigdy wcześniej również nie zdecydowałam się na przeczytanie opowiadań- ta forma zwyczajnie mnie nie przekonywała. Tym razem zaryzykowałam i nie żałuję. Wręcz przeciwnie- cieszę się, że w końcu miałam możliwość poznać utwór jednej z tych słynnych sióstr.

 

Na samym początku zauroczyła mnie okładka. Intensywnie zielone barwy kojarzyły mi się z naturą i magią. To był wspaniały początek niezwykłej przygody. „Sekret" to zbiór 5 krótkich opowiadań, których akcję osadzono w fikcyjnym afrykańskim Verdopolis, w XIX wieku. Każda historia przedstawia odrębne wydarzenia, Opowiadania bardzo dobrze sprawdzają się zarówno, jako całość, jak i pojedyncze utwory, niczego w ten sposób nie tracąc.

 

Najbardziej podobała mi się historia zatytułowana „Albion i Marina". Bronte zawarła w niej przepiękną miłosną historię, przypominającą mi nieco historię kopciuszka. Bohaterka opowiadania również znalazła swojego księcia, jednak tym razem nie otrzymaliśmy szczęśliwego zakończenia. Ciężko uwierzyć, że na kilka stronach można w tak ciekawy sposób zrealizować i wyczerpać tematykę zauroczenia i wszystkich związanych z nim emocji. Autorka wspaniale oddała klimat tamtej epoki i zwyczaje obowiązujące wśród książąt i arystokracji oraz sytuację kobiet, którym w XIX wieku żyło się ciężej, niż dzisiaj.

 

Czasami brakuje spójności między poszczególnymi historiami, autorka igra z realizmem, w przedziwny sposób łącząc logikę i zdrowy rozsądek ze światem fantazji i zjawisk nadprzyrodzonych. Ale dzięki temu utwory zyskują oryginalny i niepowtarzalny charakter, zupełnie różny od współczesnej literatury. Duże wrażenie zrobił na mnie fakt, że te historie nie były początkowo przeznaczone do druku- to pierwsze świadectwa ukazujące wyobraźnię i pasję Bronte.

 

Wszystkie opowiadania zostały oparte na miłości łączącej mężczyznę i kobietę. Nie ma tutaj jednak miejsca na banalne i schematyczne historie. Autorka pokazuje trudne relacje łączące ludzi z różnych sfer, przypominając nam, że w XIX wieku pochodzenie wybranki miało istotne znaczenie. Bronte pozostawia jednak czytelnikowi nadzieję, że pieniądze i pozycja społeczna nie są najważniejsze w obliczu prawdziwego uczucia. W opowiadaniach nie brakuje ponadto intryg i oszustw, które dodają smaczku przedstawionym historiom.

 

W poszczególnych historiach pojawia się także motyw kobiety grającej na harfie i nucącej piosenki. Umieszczenie tych tekstów w interesujący sposób urozmaiciło tę książkę. A piosenki były naprawdę piękne.

 

Każdy żałobny dzień był mi szlochaniem,
W głowie korzenie rozpacz zapuściła,
Czas wlókł się smętnym zegara tykaniem,
Długa tęsknota nadzieję zniszczyła,
Strawiła serce.

 

Czytanie opowiadań Bronte to prawdziwa przyjemność. Dzięki nim miałam możliwość cofnięcia się w przeszłość i nieco lepszego zrozumienia czasów, których nigdy niedane było mi poznać. Autorka w mistrzowski sposób pokazała realia poprzedniej epoki, wprowadzając nas w nieco magiczny i baśniowy, ale przy tym bardzo realistyczny świat. Pragnęła pokazać siłę miłości, ale nie zapomniała przy tym, że miłość nie zawsze oznacza szczęście i spełnienie. Czasami rzeczy przyjmują zupełnie niespodziewany obrót, a konsekwencje ciężko przewidzieć. O nich zazwyczaj po prostu się nie pamięta.

Korcia

Wydawnictwo MG od pewnego czasu zachęca czytelników do sięgnięcia po dzieła sióstr Brontë. Zdradzę Wam, że ich twórczość była mi dotychczas nieznana, co nie jest aż tak dziwne, bo większość z tych książek dopiero teraz doczekała się polskiego wydania i to nie byle jakiego. Od niedawna utwory sióstr Brontë stały się bardzo popularne w blogosferze i muszę przyznać, że z zazdrością patrzyłam na te zdobycze moich koleżanek - blogerek, bo nie dość, że zachwycały się ich treścią, to już na pierwszy rzut oka widać, że wydanie tych książek jest bardzo ładne. Myślę, że cała kolekcja wyglądałaby pięknie na mojej półce. Jednak póki co muszę się zadowolić zbiorem opowiadań Charlotte Brontë zatytułowanym "Sekret".

 

Na tę antologię składa się pięć opowiadań: "Sekret", "Lili Hart", "Albion i Marina", "Ślub" i "Spojrzenie w album", których akcja toczy się głównie w fikcyjnym afrykańskim Verdopolis. Każde z nich opowiada inną historię, ale wszystkie one łączą się ze sobą i uzupełniają, chociaż nie zawsze są one spójne. Można się doszukać między poszczególnymi tekstami pewnych nieścisłości, jeżeli chcielibyśmy je traktować jako jedną całość.

 

Zacznijmy od "Sekretu". Arthur, markiz Douro, ma utalentowaną i piękną żonę, Marian. Są kochającym i zgodnym małżeństwem, ale gdy markiz opowiada żonie o dzisiejszym spotkaniu z dawną guwernantką Marian, panną Foxley, nie potrafi pohamować złości, którą wywołała w nim tamta kobieta. Rozgniewany zakazuje wpuszczać ją kiedykolwiek pod dach jego domu. Chwilę później markiza dostaje tajemniczą wiadomość, po jej przeczytaniu bieleje z przerażenia... Aby wyjaśnić treść listu, musi w tajemnicy przed mężem w środku nocy udać się do nadawcy wiadomości, jej dawnej guwernantki...

 

W kolejnym opowiadaniu, zatytułowanym "Lily Hart", dowiadujemy się jak wdowa, pani Hart, i jej córka Lily wieczorem w dniu Wybuchu Wielkiej Insurekcji znajdują w swoim ogrodzie ciężko rannego mężczyznę. Chwilę później zjawia się inny człowiek, który przedstawia się jako pułkownik Percival, przyjaciel rannego, który koniecznie chce mu udzielić pomocy. Pod opieką dwóch kobiet i bacznym okiem przyjaciela, pan Seymour szybko dochodzi do siebie, ale ciężko jest mu zrezygnować z miłego damskiego towarzystwa. W końcu jednak, gdy jego przyjaciel zaczyna kpić z tego, iż może panna Lily rzuciła na niego czar, mężczyzna natychmiast opuszcza dom dwóch kobiet. Kolejny rok jest dla Lily ciężki. Umiera jej mama, a nieostrożność bankiera sprawia, że dziewczyna traci cały majątek i musi się przenieść z rodzinnego domu do malutkiego mieszkania. Aby się utrzymać, wytwarza i sprzedaje parawany i stojaki. Pewnego razu w trakcie przechadzki widzi w oknie pana Seymoura, z czego dziewczyna bardzo się cieszy, ale kiedy kolejny raz patrzy w okno, mężczyzny już tam nie ma. Smutna udaje się na grób matki...

 

Świat stworzony przez Charlotte Brontë jest bardzo ciekawy, nieco magiczny, sen miesza się tu z jawą, a wiersz z prozą. Autorka eksperymentuje z treścią i formą, co daje bardzo ciekawy efekt. Tematem przewodnim tych opowiadań jest miłość, często łącząca ludzi z różnych sfer, której nie wszyscy sprzyjają. Nie brakuje tu też oszustw i intryg.

 

Niektóre opowiadania są zachwycające, inne nieco gorsze. Część z nich jest też niekompletna, bo fragmenty rękopisu autorki zaginęły lub były nieczytelne. Ogólnie oceniam ten zbiorek pozytywnie, chociaż nie spełnił on do końca moich oczekiwań. Z recenzji innych blogerów wnioskuję, że dłuższe formy sióstr Brontë są bardziej zachwycające. "Sekret" jest bardzo dobry, ale czuję, że inne utwory będą jeszcze lepsze i oczywiście zamierzam to sprawdzić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial