Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Gwiazdy Ligi Polskiej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Przemysław BatorJakub Radomski
 • Tytuł Oryginału: Gwiazdy Ligi Polskiej
 • Gatunek: SportBiografie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 176
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165 x 235 mm
 • ISBN: 9788377733080
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gwiazdy Ligi Polskiej | Autor: Przemysław BatorJakub Radomski

Wybierz opinię:

Na Widelcu

Polska piłka nożna to fenomen na skalę światową. Mimo osiągania miernych wyników, wciąż przyciąga tłumy wiernych kibiców gotowych zapamiętać każdą statystykę, wspominać chociażby jedno zwycięstwo i zapominać liczne klęski. Dla tych, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o aktorach tego igrzyska, powstała książka „Gwiazdy ligi polskiej".

 

Pozycja, którą trzymam teraz w rękach, wydana została w miękkiej oprawie. Na okładce dynamiczne, kolorowe zdjęcie rodem z gazety. Cała książka jest niczym magazyn, a konkretnie jego rubryka sportowa. Duże zdjęcia (każdy piłkarz ma jedną stronę ze swoim wizerunkiem), wytłuszczone tytuły i najważniejsze cytaty. To wszystko sprawia, że książkę nie tylko dobrze się czyta, ale też ogląda.

 

Jak już zasygnalizowałam, całość prezentuje sylwetki poszczególnych piłkarzy, uszeregowanych klubami. Za każdym razem tekst zaczyna się od imienia i nazwiska oraz kilku słów najlepiej oddających jego osobę (niejednokrotnie bardzo pomysłowo). Na końcu zaś mamy mini tabelkę z podsumowaniem m.in. dotychczasowej kariery.

 

Teksty, które czytamy to coś więcej niż noty biograficzne i zdecydowanie mniej niż biografie. Są to bardziej artykuły, które ciekawym, publicystycznym językiem prezentują kto tak dzielnie biega za piłką. Skupiają się na pokazaniu zawodników jako ludzi, nie szczędzą wspominania zasług, ale nie brakuje też krytyki. Jest to dużą zaleta niniejszej pozycji. Zdecydowanie lepiej czyta się obiektywne informacje. Muszę przyznać, że jest to jeden z wielu czynników sprawiających, że po ten tytuł naprawdę warto sięgnąć. Styl, którym jest napisana, to dziennikarstwo najwyższych lotów. Zaczyna się za każdym razem niebanalnie, od jakiegoś przełomowego wydarzenia lub ciekawostki. Bez obawy, nie znajdziecie tutaj wprowadzeń w stylu „urodził się..." Niektóre rozdziały są wręcz niczym audycje sportowe, informują nas co na boisku i goooooool! A wszystko napisane jest tak lekko i przystępnie, że aż chce się czytać dalej.

 

Zastanawiać się można czemu autorzy zdecydowali się wybrać tych konkretnych zawodników do swojej książki. Otóż „gwiazdy" to dla nich pojęcie bardzo subiektywne i oparte na wielu kategoriach. Znajdziemy więc zarówno informacje o piłkarzach medialnych, znanych na salonach, jak i tych, którzy zabłysnęli sumienną pracą i wynikami na murawie. Ale właśnie dzięki temu całość jest taka ciekawa i pomysłowa. Oczywiście muszę sprostować pewne uogólnienie. Wspominam o piłkarzach, ponieważ to im w większej części poświęcona została książka, jednak swoje miejsce znaleźli też trenerzy tacy jak np. Smuda.

 

Autorami książki są dziennikarze i niejednokrotnie czytając ją ma się wrażenie, że trzymamy w rękach artykuł prasowy. Ma to swoje mocne, ale też słabe strony. Do tych pierwszych należy lekkość stylu i brak zagłębiania się w zbędne szczegóły. Historie są przedstawione treściwie i wciągają niczym beletrystyka. Z drugiej jednak strony, są dość krótkie. Dowiemy się kilku ciekawostek, ale nie będzie to gruntowana wiedza na temat danej osoby. Co więcej, jeśli spodoba nam się dana postać, tekst nagle się urywa i autorzy przeskakują do kolejnego zawodnika. Trochę szkoda, chociaż może być to zachęta, do wydania kolejnej, rozszerzonej wersji.

 

Podsumowując, „Gwiazdy ligi polskiej" to ciekawa propozycja piłki nożnej. Krótkie i przyjemne w odbiorze teksty powinny przypaść do gustu nawet tym, którzy nie są szczególnymi miłośnikami czytania. Skupienie się na ciekawostkach sprawia, że jest to świetny pomysł na prezent dla miłośnika tej dyscypliny. Co więcej, zaryzykuje stwierdzenie, że nawet osoby, które nie pasjonują się piłką nożną z przyjemnością przeczytają te historie.

 

Dziękuję wydawnictwu RM za przekazanie egzemplarza do recenzji.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial