Okładka wydania

Złota Smuga Jesieni

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Złota Smuga Jesieni | Autor: Maryla Hempowicz

Wybierz opinię:

Na Widelcu

Miłość cierpliwa jest i niejedno ma imię. „Złota smuga jesieni" to ciepła historia pełna wzruszeń, ujmująco przedstawionej codzienności oraz refleksji nad tym, co w życiu ważne. Bohaterka to przemiła starsza pani w wieku 60+, przechodząca właśnie na emeryturę i próbująca ułożyć sobie życie na nowo. Problemu męża nie mamy (zmarł na rok przed rozpoczęciem się fabuły), napraszającej się rodziny też nie (brak dzieci, a reszta daleko) czyli idealnie można rozwijać akcję, bez zawracania sobie głowy ograniczeniami towarzyskimi. I właśnie ten fragment najbardziej mi się spodobał. Moment kiedy jesteśmy wprowadzani w sytuację życiową bohaterki wydał mi się najciekawszy. Reszta powieści również trzyma poziom, jednak momentami wydaje mi się przelukrowana. Tutaj, na samym początku, wszystko jest szczere aż do bólu, a jednak nie depresyjne, tylko po ludzku prawdziwe.

 

Chylę czoła przed tym, jak fajną bohaterkę udało się zarysować. I jednocześnie mam dylemat. Jej wiek wydaje się już być odpowiedni na określenie „starsza pani", które użyłam wcześniej, jednak zachowanie wskazuje na bardzo młodą duszę. Marry jest otwarta, ciepła, pozytywnie nastawiona do ludzi i życia, sprawia też wrażenie gotowej na każdą sytuację. Szczerze? Mam nadzieję, że to faktycznie tak wygląda. Z jednej strony mamy ograniczony budżet emerytki, z drugiej wyjazdy, prezenty i fundowanie wizyt w kawiarni. Trochę się to kupy nie trzyma, ale nie czepiajmy się szczegółów. Zagłębmy się w akcje czyli miłosne perypetie 60+. Pomysł na umiejscowienie akcji wśród bohaterów w tym wieku szalenie mi się podoba. Po serii lepszych i gorszych historyjek o zdesperowanych trzydziestkach wreszcie mam w rękach coś odbiegającego od schematu. Ale bez obawy, nie ma tu miejsca na nudę czy rubaszne postukiwanie laseczkami. Tutaj seks, miłość, zazdrość i wszystkie inne tradycyjne elementy romansu. A wszystko w lekkim klimacie refleksji, wspomnień i jakby trochę przygaszonych emocji. Ta doza harmonii, czy nawet elegancji to świetna odmiana dla standardowych pozycji pełnych wulgaryzmów czy epatowania seksualnością.

 

To, co może zawieść czytelnika „Złotej smugi jesieni", to położenie akcentu na zupełnie co innego, niż wynikać by mogło z opisu. Ja spodziewałam się historii kręcącej się wokół miłości Marty i Zbyszka. A tu pikuś. Ten drugi się pojawia, a potem znika na większą część książki i tylko dzięki dzielnym wspominkom bohaterki wciąż pamiętamy, że on tam gdzieś się czai. Nawet przez jakiś czas można spokojnie wątpić, że z tego cokolwiek będzie! Czytamy za to o wielu innych związkach, niekoniecznie udanych czy prostych. Tworzy się dziwna sytuacja w której Mary oprowadza nas po swoim świecie, obserwuje, opisuje, a jednocześnie sama nie znajduje się w centrum wydarzeń. Jej pokora i cierpliwość w wyczekiwaniu miłości jest ujmująca. W końcu jednak doczekuje się swoich pięciu minut, które niekoniecznie są zawsze różowe.

 

Tak jak już wspomniałam, „Złota smuga jesieni" to ciepła opowieść, idealna na zimne dni, gdy pragniemy odnaleźć wewnętrzny spokój. Zdecydowanie odradzam tym, którzy szukają silnych emocji, traumatycznych historii czy wybitnie refleksyjnych książek. Tę czyta się przyjemnie i spokojnie, momentami niestety również nudno. Jej lektura skłoni nas do kilku chwil zastanowienia, jednak nie będą to przełomowe odkrycia. Gdy jednak znajdziemy w sobie odrobinę cierpliwości, niczym Marta dobrniemy do zakończenia, które na długo zatrzyma nas w miłym uczuciu spełnienia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial