Okładka wydania

Z Szuflady Poety Tom VIII Z Perspektywy Płomienia...

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Robert Baranowski
 • Tytuł Oryginału: Z Perspektywy Płomienia...
 • Seria: Z Szuflady Poety Tom VIII
 • Gatunek: Poezja i Aforyzmy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 108
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150 x 210 mm
 • ISBN: 9788393964796
 • Wydawca: rafalbrzezinski.info
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Brodziszów
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Z Szuflady Poety Tom VIII Z Perspektywy Płomienia... | Autor: Robert Baranowski

Wybierz opinię:

Ryszard Mierzejewski

Kolejny, VIII tom w coraz bardziej znanej na rynku księgarskim serii „Z szuflady poety", której wydawcą jest prywatna oficyna rafalbrzezinski.info w Brodziszowie. Tym razem autorem jest warszawski poeta średniego pokolenia Robert Baranowski (ur. 1969) - aktywny w świecie literackim od z górą 10 lat, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP), mający w swoim dorobku m. in. tomiku wierszy: „Fragment poezji" (2002), „Fragment poezji II" ( 2008) i „www.kobieta.pl" (2012). Tomik „Z perspektywy płomienia..." zawiera nowe wiersze, pokazujące ciekawą ewolucję zainteresowań twórczych Autora. W wierszach tych podejmuje On pogłębioną intelektualnie, poetycko-filozoficzną refleksję na fundamentalnymi kwestiami egzystencjalnymi człowieka, osadzając ją mocno w tradycji chrześcijańskiej:

„Bóg powiedział mi
Dziś, że mnie kocha
Co z tym uczynię?!
Zlekceważę, odrzucę
Uniosę się pychą?
A może odpłacę Panu
Bogu bezwarunkową
Miłością bliźniego...
Kochać i być kochanym -
- nawet Stwórca
Pragnie wzajemności...

(„Boga za człowiekiem ... tęsknienie", s. 10)

 

Wiara, Nadzieja i Miłość – to trzy podstawowe wartości, jakimi kierują się w życiu Chrześcijanie od blisko 2000 lat. Wskazane w „Pierwszym Liście do Koryntian" Nowego Testamentu przez św. Pawła jako trzy męczennice boskie i czczone zarówno w liturgii prawosławnej, jak i katolickiej, jako uosobienie trzech cnót teologalnych (boskich). Do tych tych też cnót, czy wartości, nawiązuje w swoich wierszach Robert Baranowski, według nich układa odwieczny porządek egzystencjalny człowieka, dodając jeszcze jako czwarte kryterium Naturę. Tytuł tomiku wskazuje natomiast na płomień czyli ogień – jeden z czterech podstawowych, wymienianych już przez filozofów helleńskich pierwiastków, z jakich zbudowany jest Wszechświat, będący także jednym z czterech głównych żywiołów, jaki nawiedza życie na Ziemi. Zarówno trzy cnoty teologalne, jak i płomień oraz natura utrwaliły się w tradycji kultury śródziemnomorskiej jako literackie, czy szerzej artystyczne, archetypy.

 

Warto o tym pamiętać przy lekturze i próbie zrozumienia symbolicznej materii wierszy Roberta Baranowskiego. Są one niekończącym się monologiem, zadawaniem pytań o sprawy podstawowe: sens istnienia, poznawania świata, stosunek do Boga i utrwalonej tradycji wiary, sens bycia z inną osobą, wspólne doświadczanie z nią życia, którego ukoronowaniem jest miłość. I tak jak w liturgii chrześcijańskiej, Miłość jest najważniejszą z cnót, wywodzi się od Boga, rozciąga na miłość bliźniego i ostatecznie do Boga powraca, również autor tomiku „Z perspektywy płomienia..." zdaje się miłości przypisywać rolę centralną w życiu. Nie jest tu ona sprowadzana ani do fizjologicznego aspektu prokreacji, ani do kulturowych stereotypów relacji między kobietą a mężczyzną, Poeta nadaje jej głębszy egzystencjalny sens i opisuje w sposób niezwykle subtelny:

„Jest tyle pięknych słów, którymi
Chciałbym Ci powiedzieć KOCHAM

A nie umiem

Jest tyle czułych gestów, którymi
Mógłbym Cię otulić

Nie rozumiem...

Jest we mnie żar i płomień
Choć uśpiony...

Jest smutek, żal
Choć... utopiony

I każda myśl
Co tobie jest bliska
Krąży, nie mogąc stanąć
Szukając swego przytuliska

(Nie wiem... Nie rozumiem..., s. 63)

 

Pomimo, że większość wierszy sytuuje się blisko granicy z dyskursem o charakterze ogólnym i filozoficznym, poecie nieobce są też współczesne kwestie społeczne i obyczajowe (np. w wierszu „Rejtan"), czego szczególną egzemplifikacją są utwory, w których pobrzmiewają echa katastrofy smoleńskiej („Śmiercią uskrzydleni...") czy obchodów rocznicy powstania warszawskiego („Rendez-vous z historią..."). To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z ciekawą i oryginalną poezją, skłaniającą zarówno do głębszych refleksji, jak i dostarczającą wiele powodów do autentycznych i niebanalnych wzruszeń.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial