Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Awensis

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Awensis | Autor: Wioletta Formela

Wybierz opinię:

PaniKa

Wielu z nas wielokrotnie analizowało temat Obcych. Zastanawialiśmy się nad istnieniem cywilizacji pozaziemskich, a nasze wyobrażenia były i są różne. Niektórzy z nas nie wierzą w nich wcale, inni zaś uważają że istnieją. Ale jak wyglądają? Czy kiedykolwiek uda nam się ich poznać? A jeśli tak, to jacy będą i jakie będą mieli zamiary względem nas - Ziemian? Tego nikt z nas nie wie, jedyne co mamy to nasze wyobrażenia i domysły. Możemy zatem puścić wodze naszej fantazji i stworzyć to co chcemy. Tylko czy zawsze będzie to miało sens i logiczne wytłumaczenie? Niekoniecznie.

 

Malina i Andrzej nie mogą mieć dzieci, choć oboje pragną tego z całego serca. Któregoś dnia Andrzej decyduje się na niebezpieczny krok. Z kliniki ginekologicznej w której pracuje, wykrada nasienie obcych, dzięki czemu jego żona w końcu zachodzi w ciąże. Oczywiście oboje nie są świadomi że w ciele Maliny rozwija się Obcy, tyle że ciąża kobiety od samego początku nie rozwija się prawidłowo. Po trzech miesiącach na świat przychodzi dziewczynka. Przerażona para zostawia dziecko w szpitalu, skąd trafia ono do rodziny adopcyjnej.

 

Sami od początku wyróżniała się wśród dzieci. Rozwijała się i rosła dużo szybciej niż jej rówieśnicy. Szybko skończyła studia i rozpoczęła pracę, gdzie poznała Adama z którym wzięła ślub. Przybrana matka zirytowana zbyt spokojną naturą córki pewnego dnia porównała ją do odwiedzających Ziemię, Obcych. Zafascynowana Sami postanawia na własne oczy zobaczyć te niezwykłe istoty i przekonać się czy faktycznie jest coś co ją z nimi łączy. A jeśli tak, to co?

 

Trzeba przyznać że fabuła nie prezentuje się jakoś powalająco. Liczyłam na dobre science fiction, a dostałam całkiem przeciętną historyjkę o kosmitach. Nie wiem jaki był zamysł autorki, ale wydaje mi się że coś poszło nie tak. Postacie są mało wyraziste i właściwie ciężko powiedzieć o nich cokolwiek, może poza wyjątkiem Obcych, których autorka przedstawia jako doskonałych, inteligentnych, niezwykle pięknych, wysoce zaawansowanych technologicznie, a do tego nie uznających przemocy. Przylatują na Ziemię w swoich wspaniałych statkach, a ludzie traktują ich jak bogów. Można się tego było spodziewać. No bo czemu miałoby być inaczej? Zwłaszcza jeśli dzielą się z nami swoją technologią, która jest o całe lata świetlne lepsza od naszej. Mało tego, każdy z nich po przylocie na Ziemie dostaje swoją własną kartę płatniczą, z której może korzystać do woli. Najdroższe restauracje, najekskluzywniejsze hotele, markowe sklepy i najbardziej szpanerskie samochody. No bo czemu nie? W końcu mają do tego prawo, przecież przylecieli do nas w gości, więc powinni być traktowani po królewsku.

 

Awensis to rasa idealna, właściwie nie posiadająca żadnych defektów i wad, no może poza jedną dość istotną. Jako że zdecydowali się na życie wieczne, nie mogą się rozmnażać. Na szczęście pojawia się Sami - hybryda, pół człowiek, pół Awensis. Razem z Obcymi opuszcza Ziemię by udać się na ich planetę i być może pozostać tam na zawsze. Opuszcza męża i bez zastanowienia wsiada na statek kosmiczny. Jak się później okazuje, kobieta jest w ciąży. Obcy wiążą z jej dzieckiem ogromne nadzieje, licząc na to że będzie ratunkiem dla ich upadającej cywilizacji. Warto jeszcze wspomnieć, że poza Awensis, pojawia się tutaj również inna wroga rasa, która oczywiście ma niecne zamiary i względem samych Awensis i oczywiście Ziemian. Również ten wątek nie został odpowiednio dopracowany. Zabrakło mi tutaj szybkiej i pełnej napięcia akcji. Wszystko zostało zduszone w zarodku i odłożone na później. A muszę zaznaczyć że owe później nigdy nie nadeszło, bo książka dobiegła końca.

 

Właściwie wszystko to brzmi dosyć absurdalnie i niestety takie jest. Ciężko dopatrywać się tutaj jakiejś logiki i przesłanek. Liczyłam na książkę która mnie zaskoczy i zabierze w niesamowitą podróż na inną planetę by odkrywać nową cywilizacje. Niestety nie odkryłam nic nowego. Choć dotarłam na sam skraj kosmosu, to wróciłam z niczym. Pomimo że wiele wątków nie zostało rozwiniętych, wiele rzeczy wyjaśnionych, ja już wiem na pewno że po następną część nie sięgnę, bo zakończenie ewidentnie sugeruje że takowa ma się pojawić. Wystarczy mi wrażeń jak na jeden raz. No cóż, może ktoś z was znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial