Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wysadzić Rosję Kulisy Intryg FSB

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wysadzić Rosję Kulisy Intryg FSB | Autor: Jurij FelsztinskiAleksander Litwinienko

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Po książkę Wysadzić Rosję, pióra Aleksandra Litwinienko i Jurija Felsztinski sięgnęłam za namową męża, który to ten tytuł pochłonął w ciągu kilku wieczorów. Wcześniej wspominałam, że coraz częściej sięgam po literaturę historyczną, więc dlaczego nie miałabym się zapoznać z tym dość kontrowersyjnym tytułem?

 

Jak sugeruje napis na okładce, jest to książka zakazana na terenie Rosji, czemu wcale się nie dziwię. Bo kto z wysoko postawionych polityków chciał, aby wywlekano jego brudy, ujawniano decyzje, które nie powinny być nigdy podjęte? Wysadzić Rosję to świetna pozycja dla sympatyzujących z literaturą faktu, choć nie tylko. To pozycja, która nie jest napisana językiem naukowym, dzięki czemu zawarte tu treści łatwo się przyswaja.

 

W 1991 roku, kiedy to rozpad Związku Radzieckiego stawał się faktem, uważano, że terror zniknie zastąpiony demokracją przyjazną społeczeństwu. Rozwiązujący się Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), miał spowodować powstanie przyjaznego państwa. Nikt nie myślał o tym, że przekształcenie struktur KGB, było tylko przykrywką, dla służb specjalnych, które od tej pory zaczęły działać według tylko sobie ustalonych zasad.

 

Aleksander Litwinienko przez 20 lat pracował w tajnych służbach ZSRR i Rosji, zwalczając organizacje terrorystyczne i przestępczość zorganizowaną. Dosłużył się stopnia podpułkownika. W 1998 roku publicznie ujawnił szereg bezprawnych rozkazów, które otrzymał od szefów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Kilkakrotnie aresztowany pod sfingowanymi zarzutami. W 2001 roku uciekł do Wielkiej Brytanii. Zmarł 23 listopada 2006 r. otruty polonem, pewny, że zamordowano go na rozkaz Władimira Putina.

 

Jurij Felsztinski studiował historię w Moskiewskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym. W 1978 roku wyemigrował do USA. Kontynuował studia na Brandeis, a następnie Rutgers University, gdzie się doktoryzował.

 

Autorzy w swojej pozycji dość dobitnie pokazują, w jaki sposób służby bezpieczeństwa traktowały przeciwników, bez mrugnięcia okiem doprowadzając do rozlewu krwi.

 

Wysadzić Rosję to pozycja skierowana przeciw prezydentowi mocarstwa oraz jego służb specjalnych. Autorzy bez żadnego ukrywania osądzają powyższych o dokonanie zamachów terrorystycznych, w których zginęło wielu Rosjan, co potwierdzają wieloma zdobytymi dokumentami.
Felsztynski nie jest ulubionym pisarzem Kremla z powodu wielokrotnie powtarzanych w różnych publikacjach i wywiadach oskarżeń pod adresem prezydenta i służb bezpieczeństwa o przeprowadzenie w 1999 roku serii zamachów w Rosji. W związku z tym wcale się nie dziwię, że ta pozycja została zakazana w Rosji.

 

Dopiero wydanie książki w Polsce pozwoliło na ujawnienie, że współautorem jest Aleksander Litwinienko. Jednak to Felsztynski gra pierwsze skrzypce pisząc o kulisach życia politycznego i gospodarczego, wojnie w Czeczenii czy mafijnych układach. Oskarżając służby bezpieczeństwa o zamachy w 1999 roku, stanęli trochę na celowniku prezydenta, który to ogłosił, że winni wszystkiemu byli terroryści czeczeńscy, a Rosja chciała tylko rewanżu.

 

Wysadzić Rosję to niesamowicie wciągająca pozycja, nawet dla takiego laika w temacie jak ja. Skonstruowana jest w bardzo plastyczny sposób, każda teza jest udokumentowana, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, chociaż nie wszystko udało się odkryć to jednak twarde przesłanki ku temu są. Jest to swoistego rodzaju reportaż, w którym znajdziemy mnóstwo nazwisk, dat i miejsc.

 

Niedobrze się dzieje teraz na wschodzie naszego kraju, nie do końca wiemy jak to się skończy. Czy faktycznie czeka nas wielka mobilizacja nie tylko militarna? Jedno można powiedzieć, prezydent Rosji realizuje swój plan, który zaczątki miał już z końcem XX wieku, pragnie władzy i nie zawaha się na postawienie kolejnego kroku.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial