Okładka wydania

Oszukać Matrix

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Christian Merkury
 • Tytuł Oryginału: Oszukać Matrix
 • Seria: Szpunt Od Antałka
 • Gatunek: KryminałPowieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 300
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121 x 194 mm
 • ISBN: 9788364307447
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Oszukać Matrix | Autor: Christian Merkury

Wybierz opinię:

Czytelnik7

Czasy, w których przyszło nam żyć, z pewnością nie są idealne. Potrzebę bliskości, kontaktu z naturą, samorealizacji, budowania relacji międzyludzkich zastąpiliśmy gonitwą za pieniędzmi, tytułami oraz zatraceniem się w konsumpcjonizmie. Dla tych, którzy odrzucają fundamenty ówczesnego życia, powracając do, mam wrażenie, zamierzchłych wartości, los nie okazuje się łaskawy, bowiem trudno wyzwolić się z narzuconego przez rzeczywistość trybu życia. Jednak, są osoby, które postanawiają mimo to iść pod prąd, odrzucając zasady funkcjonowania szerszych społeczności. W podobny sposób postępuje bohater powieści Christiana Merkurego "Oszukać matrix" , Christian Perth.

 

Opowieść przedstawiona przez autora jest wytworem Jego wyobraźni, a przeniesienie Jej na kartki powieści wynika z silnej, jak sam określił, potrzeby wyrzucenia jej z siebie. Mniemam również, na podstawie opisu książki, że napisanie recenzowanej pozycji mogło okazać się swoistą terapią, mającą na celu samodoskonalenie i utwierdzenie się, co do słuszności pewnych wartości.

 

Główny bohater powieści, Christian Perth, posiada wszystko to, co powinno, według wielu osób, tytułować go szczęśliwym - jest udziałowcem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, posiada rodzinę, otoczony jest gronem wiernych przyjaciół, stać go na realizowanie i spełnianie własnych pragnień i marzeń, w tym licznych podróży. Jednak, nie zawsze tak było, bowiem przez pewien okres bohater borykał się z problemami finansowymi, od których szukał ucieczki w alkoholu. Tym większe jest zdziwienie współpracowników, znajomych i rodziny, gdy właśnie teraz, gdy wszystko jest w jak najlepszym porządku, Christian niespodziewanie znika, zostawiając testament. Współwłaściciele poczynają rozprzedawać i dzielić majątek firmy, według zaleceń samego Pertha, a Jego partnerka, Dziub, z którą relacje w ostatnim czasie uległy pogorszeniu, rozpoczyna poszukiwania, mające miejsce na biegunie północnym.

 

"Oszukać matrix" to powieść, która została osadzona na sprawdzonych, pewnych fundamentach, na jakich wielu pisarzy zbudowało wykreowane przez siebie historie. Główny bohater, charakteryzujący się odmiennym spojrzeniem na rzeczywistość, różniący się mentalnie od ogłupiałego, zmaterializowanego społeczeństwa, pragnący żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami i naturą, udaje się w samotną podróż, mającą znaczny wpływ na Jego osobowość i sposób patrzenia na świat. Znacie to? Zapewne. Jednak, rozwinięcie tego wątku, przynajmniej dla mnie, okazuje się osobliwe. Niebywała wyprawa, odbywana wyremontowanym, unowocześnionym radzieckim pojazdem gąsienicowym, nie odmienia przede wszystkim światopoglądu czy osobowości głównego bohatera, ale Jego najbliższych. Życiowa partnerka Christiana, matka Jego syna, po odnalezieniu męża, znajdującego się na skraju wyczerpania, zmienia swoje zachowanie i przyzwyczajenia, dostosowując się do potrzeb swojego przyszłego męża. Również samo zakończenie utworu jest zaskakujące, bowiem książka nie kończy się happy endem, gdyż autor uśmierca kilku bohaterów oraz przedstawia zatrważającą wizję przyszłości.

 

Debiutancka powieść Christiana Merkurego to przede wszystkim książka o poszukiwaniu samego siebie, człowieka zagubionego w zgiełku codzienności. Cała akcja utworu, będąca warkoczem przeplatających się dwóch gatunków powieści: obyczajowej i sensacyjnej, jak i bohaterowie oraz fabuła, przede wszystkim skłaniają czytelnika do refleksji, prowadząc z nim inteligentną grę. Chęć uczestniczenia w niej została osiągnięta między innymi za sprawą wątków sensacyjnych, związanych na przykład z poszukiwaniami głównego bohatera czy działalnością mafijną. Wykreowana rzeczywistość nie jest rzeczywistością wyraźną, pozostającą na długo w pamięci czytelnika, ale pozostającą z tyłu, w tle, pozwalającą w pełni wybrzmieć losom bohatera, będącymi rzetelnymi drogowskazem dla odbiorcy.

 

Recenzowana pozycja, wydana pod skrzydłami wydawnictwa Oficynka, jest z pewnością powieścią wartą lektury, bowiem niesie ze sobą ponadczasowe wartości, gwarantując przy tym godziwą rozrywkę. Jednak, jak to zwykle bywa, nie obyło się bez drobnych potknięć, a raczej, mam nadzieję, chochlików drukarskich. A dokładniej mówiąc - jednego. W powieści pojawia się wyrażenie w każdym bądź razie, które jest niepoprawną konstrukcją wyrażenia w każdym razie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial