Morskie Oko – Przyroda I Człowiek

Autor: Praca Zbiorowa

Okładka wydania

Morskie Oko – Przyroda I Człowiek


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ursa

„Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły"
Adam Asnyk

 

Jak powstało Morskie Oko? Skąd pochodzi jego nazwa? Co jest przyczyną jego niezwykłej przejrzystości wód? Jak formowały się pierwsze szlaki w tym regionie? - odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w najnowszej publikacji Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego - „Morskie Oko - przyroda i człowiek" pod redakcją Adama Choińskiego i Joanny Pociask-Kartrczki.

 

Według „The Wall Street Journal" Morskie Oko to jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Ten największy tatrzański zbiornik wodny położony jest w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395,4 m n.p.m. Jego stara nazwa to Rybi Staw od żyjącego w jego wodach pstrąga. Wody Morskiego Oka ze wszystkich stron otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich, które swą krasą przyciągają rokrocznie kilka milionów turystów, nie tylko z Polski. Rejon ten za względu na swoje piękno i wyjątkowość cieszy się od wieków niesłabnącą popularnością zarówno wśród naukowców, badających jego genezę i właściwości, jak również wśród historyków, kulturoznawców i literaturoznawców. Jak napisał kiedyś Walery Eljasz: „Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. Zyskało ono bowiem tak rozgłośną sławę, że wielu turystów udaje się do Tatr jedynie dla zobaczenia Morskiego Oka". Myślę, że każdy, kto choć raz był w tym rejonie bez wahania przyzna słuszność temu stwierdzeniu.

 

Książka „Morskie Oko - przyroda i człowiek", a w zasadzie encyklopedia, bo tak chyba należy nazwać tę ponad 500-stronicową publikację, to rzeczowe źródło informacji ukazujące współczesny stan wiedzy przyrodniczej i humanistycznej na temat najbardziej znanego jeziorze w całej Polsce, czyli Morskiego Oka. Autorzy zadedykowali ją Józefowi Nyki, najwybitniejszemu znawcy Tatr, a także Pienin i Gorców, z okazji jubileuszu jego dziewięćdziesiątych urodzin. Józef Nyka jest autorem znanej i cenionej monografii: „Dolina Rybiego Potoku (Morskiego Oko)" ukazującej wielorakie aspekty wiedzy o tym jeziorze i jego okolicach. Jak do tej pory żaden inny rejon Tatr nie doczekał się opracowania na podobną skalę.

 

Publikacja podzielona jest na trzy główne działy: „Morskie Oko", „Otoczenie Morskiego Oka - przyroda" oraz „Morskie Oko i człowiek". Każdy rozdział został napisany przez innego autora, a jego zwieńczeniem jest bogata bibliografia podpowiadająca, do czego jeszcze warto zajrzeć. Dwa pierwsze działy ukazują rejon Morskiego Oka z czysto geograficznego i przyrodniczego punktu widzenia. Znajdziemy w nich wiele cennych informacji, m.in. na temat budowy jeziora, struktury termicznej, biooptycznych i chemicznych właściwości, warunków bioklimatycznych, procesów zachodzących w jego rejonie oraz poznamy z bliska świat tutejszej flory i fauny. Natomiast trzecia część to przekrój przez historię, jaką wspólnie stworzyli zarówno ludzie związani z Morskim Okiem, jak również sami turyści. Przeczytamy m.in. o tym, jak na przestrzeni wieków przebiegało poznawanie tego najsławniejszego rejonu Tatr, jak rozwijało się taternictwo, jak formowała się siatka szlaków. Poznamy także historię schroniska, turystyki oraz wypadków, jakie miały tu miejsce. Ponad to dowiemy się jakie piętno odcisnęło jezioro na XIX i XX-wiecznych malarzach i poetach. Mnie osobiście, z racji mojego wykształcenia, najbardziej zainteresował rozdział poświęcony budowie geologicznej tego rejonu, dzięki któremu dowiedziałam się dużo nowych i interesujących dla mnie rzeczy. Ucieszyło mnie również bardzo, iż w bibliografii mogłam się doszukać nazwisk moich byłych wykładowców.

 

Pisząc o tej książce warto także wspomnieć o jej przepięknym wydaniu. Duży format, gruba okładka, kredowy papier, mnóstwo zapierających dech w piersiach zdjęć oraz liczne tabele, wykresy, diagramy sprawiają, że publikacja zachwyca już od pierwszych stron i trudno się od niej oderwać.

 

Reasumując „Morskie Oko - przyroda i człowiek" to rzetelne i kompletne kompendium wiedzy na temat najpiękniejszego zakątka polskich Tatr, jakim jest dolina Rybiego Potoku. Jest tu dosłownie wszystko, o czym chciałby dowiedzieć się odbiorca zainteresowany tym rejonem. Publikacja została opracowana z dbałością o największe szczegóły i jestem przekonana, iż będzie wstanie zadowolić nawet najwybredniejszego czytelnika. Polecam ją wszystkim miłośnikom gór, a już każdy pasjonat Tatr powonień ją obowiązkowo posiadać w swojej biblioteczce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!