Światła Miasta

Autor: Justyna Martyniuk Pęczek

Okładka wydania

Światła Miasta


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Czymże byłoby współczesne miasto bez jego nocnego, efektownego i zapierającego dech w piersi oświetlenia..Oświetlenia spełniającego rolę nie tylko użytkową i funkcjonalną, ale także i niezwykle reprezentatywną, symbolizującą dostatek i dobrobyt danego miasta. Największe metropolie świata prześcigają się w tym, która z nich prezentuje się bardziej efektownie po zapadnięciu zmroku, podczas okresu świątecznego czy też innych ważnych okazji. Dzisiejsze miasto to także i jego nocne życie, życie w blasku świateł, jasności i niezwyklej atmosfery tego świetlnego spektaklu..O tym jak ważną rolę we współczesnej architekturze i urbanizacji spełnia oświetlenie, opowiada niezwykle interesująca książka autorstwa Justyny Martyniuk - Pęczek, pt. "Światła miasta".

 

Ukazana nakładem Wydawnictwa Marina książka, to niezwykle interesująca, fachowa i wyczerpująca publikacja na temat urbanistycznej funkcji oświetlenia. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na pytania o historię rozwoju i ewolucji stosowania oświetlenia w przestrzeni publicznej, możliwości wykorzystania tegoż oświetlenia w formie komercyjnej i społecznej reklamy, współczesne trendy i kierunku rozwoju oświetleń miejskich oraz wpływ i rolę tego oświetlenia we współczesnej architekturze i projektach urbanistycznych. Jednym słowem, dowiemy się z tej lektury wszystkiego tego, co każdy z Nas o miejskim oświetleniu wiedzieć powinien..:)

 

Książka ta powstała zapewne z myślą o ścisłej grupie odbiorców, związanych z architekturą, urbanizacją, administracją. Niemniej lektura ta może okazać się także niezwykle ciekawą przygodą także i dla kompletnego laika w tych tematach, jakim to jestem także i Ja. Otóż mimo tego iż nie wszystko zrozumiałam, nie wszystkie fachowe i specjalistyczne pojęcia były Mi znane, to nie mogłam oprzeć się urokowi i pięknu strony graficznej tej publikacji. Zdjęcia które tutaj znajdziemy, urzekają swoimi barwami, swoją formą, realnością i wprawiają w autentyczny zachwyt. Trudno bowiem wyobrazić sobie piękniejsze widoki, niż obraz nocnego Paryża, Rzymu, Nowego Jorku, rozświetlonego milionami świateł i najróżniejszych barwach i odcieniach. Dla Mnie było to coś na wzór spojrzenia na świat innymi oczyma - oczyma nocnych świateł:)

 

Oczywiście nie chciałabym wprowadzić tutaj takiego przekonania, iż książka ta jest głównie do oglądania, nie zaś do czytania. Otóż czytać jest tutaj naprawdę co, i to w w jak najlepszym, najciekawszym i najbardziej profesjonalnym wydaniu. Autorzy pokusili się o szereg wyczerpujących informacji o tym, jaką rolę w miejskiej przestrzeni odgrywają owe oświetlenia, jak ta rola i funkcja ewoluowała na przestrzeni lat, jakie trendy są teraz najpopularniejsze oraz jak bardzo te oświetlenia stały się częścią współczesnego świata, życia, rozwoju społeczeństwa. Książka uświadamia doskonale tę oto prawdę, iż sztuczne światło ma za zadanie nie tylko oświetlać okolicę, ale także upiększać, modernizować i tworzyć współczesną kulturę XXI stulecia. Tak, nie sposób bowiem oprzeć się podczas tej lektury wrażeniu, iż światła miast to już pewna dziedzina sztuki nowoczesnej, która rozwija się w niesamowitym tempie..

 

Nocne życie oświetlonego miasta to wielki wysiłek projektantów, architektów, urbanistów i elektryków, dzięki pracy których to możemy podziwiać ten końcowy, wielce spektakularny efekt. Książka ta odkrywa właśnie poszczególne etapy, elementy i przebieg tego procesu, począwszy od projektu, poprzez wykonanie, a na finalnym uruchomieniu skończywszy. Myślę, że dopiero ta lektura uświadamia, jak wielu ludzi bierze udział w tym procesie i jak trudny i skomplikowany jest jego charakter. Otóż oświetlenie miasta to nie tylko kwestia estetyki, funkcjonalności i efektywności, ale także kwestia zachowania charakteru, ducha i historii danej metropolii, tak by oddech technologii nie pozbawił go tych wszystkich cech..Czym innym jest bowiem oświetlenie wielkiego miasta drapaczy chmur i biurowców, a czym innym starej, europejskiej stolicy z mnóstwem zabytków, parków, fontann..

 

Bardzo interesującą częścią tej publikacji jest rozdział poświęcony oświetleniom, jako formie miejskiej reklamy i marketingu. Trudno bowiem wyobrazić sobie współczesne miasto bez wielkich bilbordów, telebimów, świetlnych wystaw sklepowych. Autorka zwraca tutaj uwagę na to, iż mimo współczesnej komercjalizacji świata, nie można zapomnieć o tym, by nie zamieniać go w wielką, świecącą plamę rodem z filmów science - fiction, w której to chyba nie chcielibyśmy nigdy żyć. Bardzo interesujące w tej książce jest właśnie to poszukiwanie tej równowagi i granicy, pomiędzy chęcią zysku, przekonania do siebie konsumentów, a tym by owa forma świetlnej reklamy nie była zbyt nachalna, rażąca, uciążliwa dla zwykłych mieszkańców w ich codziennym życiu. Z tego powodu książka ta może stanowić także doskonałą lekturę dla wszystkich osób zajmujących się handlem i reklamą, którym niewątpliwie, sądząc po ulicach, budynkach i wielkich tablicach świetlnych w Naszym kraju, bardzo by się ona przydała..

 

Lektura tej książki to bardzo ciekawe doświadczenie, które na pewno pozostanie na bardzo długo w Naszej pamięci. Nie trzeba bowiem wielkiej wyobraźni na to by uznać, iż bez tej książki nigdy byśmy nie zastanowili się dłużej nad tym, jak wyglądają nocą Nasze miasta i jak wielką rolę spełniają ich nocne oświetlenia w Naszym życiu. I właśnie po przeczytaniu książki Justyny Martyniuk - Pęczek mogę stwierdzić z całą pewnością, iż od teraz inaczej będę patrzeć na oświetlone budynki, ulice, drzewa, fontanny.., spacerując nocą po moim ukochanym mieście..:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!