Snajper W Obronie Leningradu

Autor: Josif Piljuszyn

Okładka wydania

Snajper W Obronie Leningradu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Josif Piljuszyn
 • Tytuł Oryginału: Red Sniper On The Eastern Front. The Memoirs Of Joseph Pilyushin
 • Gatunek: BiografieHistoryczny
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Sławomir Kędzierski
 • Liczba Stron: 382
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-7731-183-7
 • Wydawca: Vesper
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Turquiss

II Wojna Światowa była jednym z najczarniejszych okresów w historii ludzkości. Chyba nie odnotowano nigdy wcześniej dehumanizacji na tak wielką skalę. Jednocześnie bardzo ciężko zachować własne człowieczeństwo w tak trudnych realiach. Szczególnym przypadkiem w trakcie wojny było oblężenie Leningradu. To tam ramię w ramię przeciwko najeźdźcy stanęli żołnierze zawodowi, poborowi i zwykli cywile. Trwające ponad dwa i pół roku oblężenie oraz wydarzenia je poprzedzające w swoim pamiętniku opisał Josif Piljuszyn – radziecki strzelec wyborowy. Pamiętnik spisany został w kilka lat po wojnie przez Siergieja Anisimowa i zgodnie z obowiązującą wówczas retoryką odpowiednio ubarwiony.

 

Sam pamiętnik obejmuje okres od końca lipca 1941 roku aż do początku 1944 roku. Brakuje w nim szczegółowych informacji dotyczących przeszłości autora – nie wiemy prawie nic o jego życiu i wykształceniu (także bojowym). Całość przedstawiona jest z punktu widzenia żołnierza walczącego na pierwszej linii. Brakuje tu szerszego wytłumaczenia podejmowanych działań, sensownego do nich komentarza. Nie znajdziemy tu też wielu opisów codziennego życia cywilów – szczególnie trudnego w okresie braku dostaw pożywienia i prądu zimą 1941/42 roku.

 

Natomiast bardzo razi propaganda zawarta w tej książce. Już pierwszych kilka stron, na których Rosjanie przedstawieni są zawsze jako młodzi, piękni, z dobrym sercem i na dodatek oddani Ojczyźnie, Niemcy natomiast jako mali, szczurowaci, przestraszeni i okrutni. Jedną z sympatyczniejszych postaci jest przedstawiciel partii w okopach, który pomaga nawiązywać kontakty z rodziną i jest bardzo „ludzki" (szczególnie w opozycji do niemieckich dowódców).

 

Piljuszyn ma też bardzo specyficzny styl, chociaż może to być też wina tłumaczenia. Opisy wydarzeń są momentami urywane, pozbawione istotnych szczegółów. Sama historia Piljuszyna, który, jak się wydaje ma dużo ciekawego do opowiedzenia, jest momentami po prostu nudna. Autor walczył praktycznie cały czas w jednym miejscu, stąd jego historia jest bardzo monotonna, statyczna i przewidywalna. Cały czas ma się również wrażenie, że historia jest mocno wystylizowana i przesiąknięta propagandą. Dialogi są bardzo sztuczne, a przytaczane „żarty" zupełnie nie śmieszą.

 

Poza tym brakuje tu rozważań natury moralnej i psychologicznej – cały czas ma się wrażenie, że Piljuszyn jest tego pozbawiony. Pominięto także opisy cierpienia autora wynikające z odniesionych ran - być może wynika to z faktu, że pamiętnik spisywany był dosyć długo po wojnie. Mimo wszystko właśnie takich opisów oczekuje się zazwyczaj po pamiętniku z okresu II Wojny Światowej.

 

Książka jest natomiast doskonale wydana. Wydawnictwo przygotowało świetny wstęp, który nie tylko wprowadza czytelnika w świat bohatera, ale także informuje o zastosowanych zabiegach propagandowych oraz informuje o życiu Piljuszyna. Doskonale zrobione są także przypisy, które uzupełniają braki samego pamiętnika. Całą historią ilustrują ponadto załączone bardzo ciekawe zdjęcia – chyba najciekawszy fragment publikacji. Książka jest wydana bardzo estetycznie, pozbawiona jest literówek, a sam układ jest bardzo czytelny. Bardzo ładna jest także okładka, która przyciąga wzrok i oddaje charakter całego pamiętnika.

 

Książka może zainteresować historyków, których warsztat pozwoli na wybranie treści wartościowych i odarcie całości z propagandy. Może też stanowić przyczynek do badań nad samą indoktrynacją, przyciągnie też uwagę pasjonatów historii II Wojny Światowej. Przeciętnego czytelnika książka raczej nie zainteresuje. Uważam, że na rynku znajduje się znacznie więcej ciekawych pozycji godnych uwagi czytelników.

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego bardzo dziękuję wydawnictwu Vesper.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!