Okładka wydania

Bratki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bratki | Autor: Eoin Colfer

Wybierz opinię:

Scarlett

Przyznam, że rzadko czytuję powieści dla dzieci, ale tym razem postanowiłam się przełamać. Bynajmniej nie dlatego, że się zdziecinniałam, tylko chciałam się dowiedzieć, jakie wzorce serwuje się aktualnie małym ludziom i jak się teraz je wychowuje. Zadałam sobie typowo badawcze pytanie, jakie wzorce wpaja się aktualnie niewinnym i nieskażonym jeszcze umysłom. Niestety moje badania potwierdziły tylko najgorsze. Książka „Bratki" powiela krzywdzące stereotypy i prezentuje dość niemiły sposób wzajemnego traktowania się.

 

Rzecz ma miejsce w Irlandii, ale tak w sumie to nie ma żadnego znaczenia. Narratorem jest, drugi pod względem starszeństwa w swojej rodzinie, chłopiec - Will. Starszy brat nazywa się Marty, a mniejsze rodzeństwo to najmłodszy MP czyli „małe piwko" (sic!), Donnie oraz Bert. Młodzik opowiada o swojej rodzinie, o tym jak im się układa, co robią, w co się bawią, jak spędzają czas. Oczywiście, jak to w rodzinie z czterema chłopcami, ciągle dochodzi do spięć i kłótni. „Bratki" dzielą się na 3 części. Każda z nich jest osobnym opowiadaniem, podzielonym na podrozdziały. Można je czytać osobno, nie jest konieczna znajomość poprzednich, wręcz jest niewskazana z uwagi na brak zgodności. Coś co zostało powiedziane w poprzedniej legendzie w kolejnej zostaje całkowicie zanegowane. Niemniej historie mają idealną formułę do książki dla dzieci czytanej na dobranoc.

 

Opowiadania, które składają się na tę publikację to „Legenda o Zębach Kapitana Kruka", „Legenda o Matyldzie Bulwie" oraz „Legenda o najgorszym chłopcu na świecie". Trudno mi je ocenić. W teorii każda z nich ma nieść jakieś tam przesłanie. Niestety z małymi dziećmi jest tak, że wychwytują najjaskrawsze elementy, zaś drugie dno odnajdują jedynie rodzice. I co w tych opowiadaniach znajdą dzieci? W pierwszym wyjątkowo silnie zaakcentowany został naganny stosunek chłopców do siebie. Obrażają się, wyzywają, kłócą i straszą. Do tego opowiedziane zostały historie o wypruwaniu flaków oraz siekierach w głowie. Ja sama nie chcę słuchać o takich rzeczach, a co dopiero czytać dzieciom. Co się najbardziej rzuca w oczy w drugim opowiadaniu? Pogardliwe odnoszenie się do szkolnych autorytetów. Prosta droga do myślenia przez maluchy:„Skoro w książce nazwali panią bibliotekarkę Bulwą, to dlaczego my nie możemy?" Ostatnia część zbioru to już apogeum. Generalnie historia mi się podobała. Will co weekend jeździ z rodziną do dziadka, który pracuje w latarni morskiej. Postanawiają sobie opowiadać najsmutniejszą i najgorszą rzecz, jaka zdarzyła się w mijającym tygodniu. Zapowiadało się to naprawdę dobrze, ale chwilę potem autor wystrzela z takim tekstem, przy okazji pisania o tym, że małe dzieci oraz kobiety nie mogą wchodzić do latarni „oczywiście oprócz mojej mamy, która przychodzi, by gotować, zmywać itd". Oczywiście, przecież to jasne jak słońce, że kobietą nie wolno gdzieś wchodzić no chyba że chcą gotować. To godne potępienia spojrzenie na kobietę i jej rolę w życiu rodzinnym. Będziemy mieli taki szacunek do kobiet w społeczeństwie, jaki wpoimy dzieciom za młodu. A jeśli będziemy karmili ich takimi wzorcami, to kogo dostaniemy? Chcemy równości, ale z drugiej strony nie potrafimy uwolnić się od przekonania, że kobieta to tylko sprzątaczka i kucharka.

 

Mimo to, książka jest elegancko wydana. Uzupełniona została zachwycającymi obrazkami, które na pewno urozmaicą tę lekturę. Język jest całkiem przyjemny, pasujący do publikacji dziecięcej. Całość prezentuje się bardzo dobrze, tylko ładna powierzchowność kryje przegniłe wnętrze, pełne stereotypów, złych wzorców wychowawczych (dziadek zwracający się do wnuka per"czarna maso") i schematycznego myślenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial