Król Pozwów

Autor: John Grisham

Okładka wydania

Król Pozwów


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Clay Carter to jeden z 80 pracowników Biura Obrońców z Urzędu. Mimo że skończył dobre studia prawnicze, a dużym doświadczeniem podzielił się z nim ojciec adwokat, nie ma widoków na lepszą pracę, ani możliwości zatrudnienia w jednej z prywatnych kancelarii. Carter utrzymuje się z minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość skutecznie zniechęciłaby większość osób do tak ciężkiej pracy. Dużym problemem mężczyzny jest także perspektywa wejścia do znanej i bogatej rodziny swojej narzeczonej oraz wieczne utarczki z przyszłym teściem, który traktuje go, jak kogoś niższej kategorii.

 

Mówi się, że zawsze może być gorzej, a określenie to idealnie pasuje do naszego adwokata. Zupełnie niespodziewanie zostaje mu przydzielona beznadziejna sprawa morderstwa ciemnoskórego przechodnia. Sprawa nie należy do łatwych i zachęcających, zresztą Carter ma świadomość, że nawet gdyby się postarał, prawdopodobnie nie poprawi to jego zawodowej sytuacji. Może w takim wypadku nie warto się wysilać?

 

W tym miejscu Grisham zaczyna wprowadzać nas w niesamowitą historię, której główny bohater szybko pokonuje drogę od pucybuta do milionera. Kiedy Carter przyjmuje ofertę tajemniczego nieznajomego, dostaje możliwość spełnienia swojego amerykańskiego snu. Ciężko więc się dziwić, że wbrew wątpliwościom i zdrowemu rozsądkowi zgadza się przejść na drugą stronę balustrady, w końcu na jego koncie szybko pojawiają się pierwsze duże pieniądze, a przed nim możliwość zdobycia okrągłej sumy 15 mln dolarów.

 

Autor porusza w tej powieści kwestie kilku niezwykle istotnych spraw. Przede wszystkim skupia się zaś na tym, jak łatwo zatracamy się w bogactwie i jak szybko zapominamy o innych wartościach. Pokazuje czytelnikowi, jak bardzo zmieniło się życie Cartera i jego punkt widzenia, jak zachłanny stał się na każdy grosz. łatwo pozbył się wszelkich skrupułów, zasady moralne spychając na dalszy plan. Grisham stara się odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście było warto podjąć taką, a nie inną decyzję.

 

Clay poddał się typowej żądzy pieniądza, stając się kimś, kim nigdy nie chciał być. I nie chodzi tu bynajmniej o bycie bogatym. Z dnia na dzień pożegnał się ze zdrowym rozsądkiem, a zachłysnął sławą, która niestety szybko przerodziła się w złą sławę.

 

Komu próbował coś udowodnić? Sobie, narzeczonej, czy jej rodzicom? A może po prostu zwyczajnie wykorzystał okazję?

 

Powieść przedstawia szereg spraw, którymi kolejno zajmował się Carter- nowy specjalista od powództwa grupowego i najbogatszy prawnik Waszyngtonu. Przyglądamy się kolejnym skokom na coraz głębszą wodę i podliczamy każdy wydany przez niego grosz (a raczej milion), przekonując się, że szybko można wzbić się na szczyt, ale jeszcze szybciej z niego spaść.

 

Książkę napisano bardzo sprawnie, nie skupiając się na niepotrzebnych wątkach. Kwestie przygotowywania pozwów i zdobywania kolejnych klientów nie są nużące i nie ciągną się w nieskończoność. Mimo że nie jest to książka sensacyjna, nie zdarzają się tu zaskakujące intrygi i morderstwa, bardzo dobrze ją oceniam.

 

Przede wszystkim zaś zależało mi na poznaniu zakończenia. Zastanawiałam się bowiem, czy bohater dostanie szansę na rehabilitację, czy jego marzenia zostaną pogrzebane razem z nim.

 

Z Grishamem spotkałam się po raz pierwszy, jednak chętnie sięgnę po którąś z jego pozostałych powieści przy kolejnej okazji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!