Okładka wydania

Folwark Zwierzęcy. Reaktywacja

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Folwark Zwierzęcy. Reaktywacja | Autor: Nigel Bryant

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Folwark zwierzęcy Orwella czytałam w liceum i nadal dość dobrze pamiętam, czego dotyczył. Książka Georga Orwella zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, swoją oryginalnością i przede wszystkim wpisaniem się w rzeczywistość. Dlatego też, gdy zobaczyłam tytuł Nigela Bryanta, sięgnęłam po niego z wielką ciekawością jak również z pewną dozą obaw, przed autorem, który chce „dokończyć" dzieło innego pisarza.

 

Nigel Bryant jest brytyjskim i międzynarodowym konsultantem w dziedzinie stosowania metod psychologicznych w zarządzaniu oraz marketingu. Prowadzi tez wykłady w szkołach biznesu dotyczące komunikacji międzykulturowej i różnic kulturowych. Dzieciństwo spędził w Henley-on-Thames, mieście, w którym rozgrywa się akcja powieści Orwella Brak tchu, nazwanym tam Lower Binfield.

 

Nigel Bryant rozpoczyna swoją historię dokładnie w momencie, w którym Georg Orwell skończył swoją. Pomimo wygonienia ludzi z Folwarku, zwierzęta nadal były poziom niżej, gdyż tym razem rządziły nimi świnie i oddane im psy, które zaprowadzały porządek wśród nieposłusznych. Przez Folwark przetacza się ogromna burza trwająca kilka dni bez przerwy. Zwierzęta próbują chronić się w budynkach, niestety te nie wytrzymują nawałnicy i nie raz się rozpadają. Każde wyjście zwierząt na podwórze może się źle dla nich skończyć. Jednak świnie, które zajęły dom ludzi mają się dobrze, nie straszne im pioruny i deszcz. Po burzy zwierzęta doprowadzają, do jako takiego porządku obejście. Natomiast świnie pragną więcej posiadłości i rozpoczynają ekspansję na inne Folwarki.

 

Czy to Wam czegoś nie przypomina? Kto jest u koryta ten ma władzę a przeciwników niszczy się nie zważając na nic. Aby rozpocząć lekturę Folwarku zwierzęcego – reaktywacja, należy znać Folwark zwierzęcy Orwella, gdyż w innym przypadku lektura ta nie ma żadnego sensu. Bryant do swojej powieści wprowadził kilka wydarzeń z historii: awaria reaktora w Czarnobylu czy obalenie Muru Berlińskiego, co dodaje smaczku lekturze i zmusza do poszukiwania innych nawiązań.

 

Książka napisana dość prostym językiem, jednak momentami miałam wrażenie, że czytam bajkę (nie wiem skąd się to wzięło). Fabuła dość wartka, płynna narracja, mnóstwo nowych bohaterów. Jednak pozycja mnie nie porwała, wszystkie działania były przewidywalne. Władzę kolejno przejmowały świnie, by później rządzić razem sąsiadami i współpracownikami. Orwell pozostawił w swojej powieści nutę niedopowiedzenia, która tylko bardziej rozpaliła ciekawość po lekturze. Bryant natomiast zakończył swoją powieść informując dodatkowo, co stanie się ze zwierzętami. Nie do końca wiem, jaki miał on zamysł napisania tej reaktywacji, która według mnie nie jest nawet dobra, jest średnia. Niczym mnie nie zaskoczył i pomimo dość wartkiej akcji książka trzymała stały poziom. Brakuje książce świeżości Orwella, chociaż z drugiej strony nie można porównywać tych dwóch powieści, ale to przychodzi samo z siebie.

 

Należy również wspomnieć o ilustratorce tej pozycji. Monika Stawicka zamieściła swoje ilustracje w Folwarku zwierzęcym – reaktywacja, robiąc to po raz pierwszy. Na co dzień pracuje w firmie IT, rysunek to jej hobby. Ulubione techniki: ołówek, linoryt. Literatura piękna jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Obok literatury taką inspirację stanowią tez teksty piosenek, np. Nicka Cave'a. Gdy nie rysuje i jest akurat w domu, oddaje się drugiemu hobby, jakim jest ogrodnictwo. Lubi zwierzęta, szczególnie ptaki. Ilustracje, jakie zamieściła w każdym rozdziale książki są bardzo realistyczne i estetyczne, a przede wszystkim bardzo dobrze oddają zagadnienie danej historii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial