Okładka wydania

W Kraju Patataju

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

W Kraju Patataju | Autor: Wanda Chotomska

Wybierz opinię:

Jezyna22

Nie jestem ogromną miłośniczką wierszy dla dzieci, choć uważam je za świetną pierwszą lekturą. N a pewno rytmiczność wielu z nich, powoduje łatwość z jaką można zaciekawić młodego czytelnika. Krótka zwięzła forma nieraz może bardziej przykuć uwagę dziecka i pozwoli na lepsze zapamiętanie tekstu. Wanda Chotomska to na pewno mistrzyni tej formy. Od wielu lat jej twórczość cieszy, i jest doceniana zarówno przez rodziców, jak i najmłodszych czytelników. „W kraju Patataju" to dość specyficzny tom. Wszystkie wiersze poświęcone są głównie wszelakim konikom, począwszy od tych zabawkowych, na biegunach, poprzez koniki morskie, a na prawdziwych koniach kończąc. Autorka stara się ukazać nam ich marzenia, tęsknoty jak i małe i duże radości. Świat Patataju jest bardzo różnorodny, ciekawi swoimi zasadami czy też obyczajowością. Autorka z ogromną lekkością ukazuje nam emocje jakie towarzyszą głównym bohaterom. Jesteśmy świadkami ich smutków czy też radości. Ciężko wskazać wiersze lepsze od innych, jest to bardzo indywidualna sprawa. Moją uwagę zdecydowanie przykuł ten o źrebaku, który brykał na łące i cieszył się z tego, że jego mamą jest klacz a nie oślica. Ma on niesamowicie przewrotną, radosną treść, a jego rytm powoduje, że sama noga ma ochotę potupać.

 

„Cieszę się, że jest lato,
że koń jest moim tatą,
że klacz jest moją mamą,
co dzień się cieszę tak samo"

 

Myślę, że właśnie my dorośli nie doceniamy takich codziennych radości, i nie potrafimy cieszyć się czymś tak, jak właśnie ten źrebak. Warto nauczyć tego dzieci, bo przecież najciężej cieszyć się tego co się ma, z czegoś tak jakby nam zwyczajnego. Ogromnie zabawny jest też wiersz „Kuce" gdzie autorka zastanawia się skąd w ogóle kuce się biorą. Pomysły jej do głowy przychodzą różnorodne co jeden, to zabawniejszy. Trzeba podkreślić, że teksty te zdecydowanie uczą pewnej wrażliwości jak i innego troszkę spojrzenia na dotychczasowy świat i na to co nas otacza. Są mądre,ogromnie ciepłe i wspaniale czyta się je również w większym gronie. Autorka nauczyła już czytelnika, że nic co się wydaje proste takim nie jest, a skomplikowane rzeczy niejednokrotnie okażą się nie takie trudne, jak na początku nam się wydaje.

 

Największy problem miałam z ilustracjami wykonanymi przez Monikę i Adama Świerżewskich. Na początku nie byłam nimi zachwycona choć zapraszają ogromną feerią barw i ogromną różnorodnością. Szybko jednak przekonałam się do nich ba, pokochałam je z całego serca. Bohaterowie przedstawieni są w sposób ogromnie indywidualny, w cudnych ubrankach i bajkowym otoczeniu ,a ich przygody stają się prawie namacalne. Dla niejednego odbiorcy mogą być za bardzo kolorowe, uważam jednak, że razem z tekstem stanowią całkowicie nierozerwalną całość, która kusi swoją intensywnością, lecz i zarazem łagodną linią.

 

Książeczka jest sporego formatu, bardzo ładnie, wydana w twardej oprawie. Stanowić może fantastyczny prezent dla ciekawskiego młodego czytelnika, choć muszę przyznać, że i ja poznając jej treść bawiłam się znakomicie. Lekkość przekazu, i ta fantastyczna zdolność autorki do przyciągnięcia uwagi zawładnęła mną całkowicie. Zdecydowanie miło było poddać się rytmowi wierszy i pobyć w świecie, gdzie pewne wartości stale mają swój priorytet. Bo w tym zbiorze na pewno nie liczy się ilość a jakość, a ta jest na najwyższym poziomie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial