Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Polki Przeklęte

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Polki Przeklęte | Autor: Jarosław Molenda

Wybierz opinię:

Korcia

Jeśli spojrzeć na historię, to przeważają w niej dzielni i waleczni mężczyźni. O wielkich kobietach mówi się zazwyczaj niewiele, zwykle pojawiają się wyłącznie w cieniu mężczyzn. Jednak to milczenie nie oznacza, że nie było odważnych kobiet, które ryzykowały wiele dla Polski, niekiedy zapłaciły za to najwyższą cenę. Przykre, że dzisiaj tak mało osób o tym wie. Jarosław Molenda chce nam nakreślić sylwetki kilku kobiet, które mimo swej wielkości spotkał marny los.

 

"Opisywane w tej książce »Polki przeklęte« dzieli bardzo wiele: pochodzenie, status społeczny, także wiek, czasem są to nawet całe dekady, ale jest też coś niezmiernie ważkiego, co oprócz narodowości jednak je łączy. Nazwałem to fatum. Jego efektem była tragiczna śmierć przedstawionych tu kobiet, najczęściej śmierć w młodości. Wyjątek stanowi Wiera Gran, której udało się dożyć sędziwego wieku. Jej historia jednak to niełatwe dzieje wykluczenia, obłędu, oskarżeń o kolaborację z gestapo, które w konsekwencji spowodowały okrutną izolację". - Tak o bohaterkach tej książki mówi autor.

 

Oprócz Wiery Gran przybliża on sylwetki Eugenii Lewickiej, Janiny Lewandowskiej, Zofii Leśniowskiej, Danuty Siedzikówny, Emilii Malessy oraz Marty Rydz-Śmigły. To są główne bohaterki tej książki, ale nieco w tle pojawiają się też inne równie ciekawe postacie.

 

Chociaż "Polki przeklęte" traktują głównie o kobietach, to również o mężczyznach możemy się tu sporo dowiedzieć. Mnie najbardziej zaciekawiła postać marszałka Piłsudskiego. Nie da się ukryć, że był on wielkim politykiem, ale niewielu wie, że był też maminsynkiem i kobieciarzem. Jarosław Molenda pokusił się nawet o stwierdzenie, że "jeśli szukać w naszych niezbyt odległych dziejach przykładu klasycznego macho, traktującego kobiety instrumentalnie, Józef Piłsudski nadawałby się do tego idealnie. Powiedzieć, że Komendant był kochliwy, to z pewnością za mało! On wprost uwielbiał chełpić się swoimi podbojami". Na szczęście wtedy były inne czasy i taka postawa mogła się nawet podobać. Niestety los nie oszczędzał kobiet jego życia... Jedno nie ulega wątpliwości, że Piłsudski bardzo kochał swoje córki. Zapytany o to, czy wolałby mieć syna, zaprzeczył i tak to uargumentował:

"Bo i jakiż byłby los mego syna.... Przecież więcej ode mnie wykonać by nie mógł... Państwo polskie już jest... A być przez całe życie takim »Władysławem Mickiewiczem« - synem Adama, zawsze wyróżnianym i ściągającym na siebie uwagę tylko tym, że się jest »synem wielkiego ojca« - to przecież los nie do pozazdroszczenia".

 

Jest to bardzo ciekawa teoria. Nie będę zdradzała wszystkich szczegółów z życia tego wielkiego człowieka, ani też innych postaci opisanych w tej książce, żebyście z ciekawością mogli zasiąść do tej lektury, bo warto. Jest to bardzo interesująca i mądra książka. Wielokrotnie już pisałam, że o wojnie i ludziach, którzy jej doświadczyli trzeba czytać, trzeba mówić, by ta prawda nigdy nie zatarła się w ludzkiej pamięci. Niestety straszny jest fakt, że wiele dzielnych kobiet przeżyło drugą wojnę światową, by spędzić resztę życia w więzieniach UB. To co tam je spotkało, często nie mieści się w głowie...

 

Lektura ta wywołuje morze emocji. Obok losu tych kobiet nie da się przejść obojętnie, nie da się też o nich z pewnością zapomnieć. Dlatego można tę lekturę uznać za trudną, szczególnie pod względem emocjonalnym, ale nie ma najmniejszych wątpliwości, że warto zmobilizować siły, by poznać te historie, te bardzo ciekawe postacie i ich życiorysy. Pochylić się nad nimi i ich losami. Nie wynagrodzi to im ich cierpienia, nie zmieni historii, ale przynajmniej poznamy prawdę, która przez lata była fałszowana, a kłamstwa te zniszczyły wielu wartościowych ludzi.

 

Gorąco polecam!

A psik

Publikacja ta, jak pisze we wstępie sam autor, jest świadectwem losu Polek żyjących w niezwykle trudnych czasach. Dziś może dziwić łatwowierność tych, którzy wierzyli w obietnice oficerów UB, ale jak to mówią: Polak mądry po szkodzie.

 

Długo zabierałam się za przeczytanie książki Jarosława Molendy. Temat ogromnie mnie ciekawił, ale bałam się, że będzie nieco... nudno i sztampowo. Stąd odwlekałam lekturę. Tymczasem autor pisze z takim polotem, że książkę "Polki przeklęte" dosłownie się "pochłania". Molenda z właściwą sobie lekkością pisze o niezwykle trudnych sprawach. Używając słowa "lekkość" nie mam na myśli tego, że trywializuje bądź umniejsza zasługi opisywanych kobiet. Lekkość ta dotyczy stylu, języka. Prostą, ale piękną polszczyzną można pisać o wydarzeniach ważnych dla historii naszego kraju. Nie tylko o wydarzeniach, również o ich uczestnikach, o których dziś z pełną świadomością możemy mówić: bohaterowie. A raczej: bohaterki...

 

Pierwsza z opisywanych kobiet - Eugenia Lewicka - to partnerka Józefa Piłsudskiego. Co mnie ogromnie zaskoczyło... jedna z wielu partnerek Marszałka. Jakoś na lekcjach historii niespecjalnie mówiono o jego podbojach miłosnych, stąd moje zdziwienie. Niewiele wiemy o tej nieprzeciętnej kobiecie. Wiemy z pewnością, że studiowała medycynę w Charkowie i była lekarką Piłsudskiego. To właśnie ją marszałek zabrał na Maderę, skąd wróciła już sama. Niedługo później zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Zaintrygowała mnie jej historia, więc chciałabym kiedyś w wolnej chwili powrócić do tematu. Chciałabym też poznać bardziej szczegółowo życie Józefa Piłsudskiego. Życie prywatne, bo o Piłsudskim jako postaci historycznej co nieco już wiem.

 

Fascynujące, ale jakże tragiczne były losy Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, najbardziej znanej pilotki w polskich szeregach wojska. I jedynej kobiety, której nazwisko widniało na liście ofiar Katynia. Ciążyło nad nią swoiste fatum, niepozwalające nacieszyć się nawet małżeństwem. Śmierć w Katyniu zbyt szybko ucięła jej skrzydła. Dosłownie i w przenośni.

 

Zofia Leśniowska, córka generała Sikorskiego i działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża również przedwcześnie zakończyła swój żywot. Razem z ojcem zginęła w katastrofie samolotowej 4 lipca 1943 roku na dalekim Gibraltarze. Katastrofie, która do dziś nie została wyjaśniona.

 

Inna z bohaterek, Danuta Siedzikówna, na własnej skórze odczuła najważniejszą zasadę komunizmu: kto nie jest z nami, ten przeciwko nam. "Inka", bo takiego pseudonimu Siedzikówna używała, była młodą dziewczyną, w pełni świadomą faktu, że uczestniczy w antysowieckiej konspiracji zbrojnej. Rozdział poświęcony "Ince" zainteresował mnie chyba najbardziej. No i jeszcze oczywiście ten opisujący dzieje Wiery Gran.

 

Dziwna sprawa z tą książką. Z tytułu wynika, że jest poświęcona kobietom, a w trakcie lektury okazuje się jednak, że nieporównanie więcej miejsca autor przeznacza na opis dziejów mężczyzn. Związanych mniej lub bardziej z tytułowymi "Polkami przeklętymi", ale jednak... mężczyzn. Uwidacznia się to w rozdziale dotyczącym Janiny Lewandowskiej, z którego więcej dowiadujemy się o Piłsudskim aniżeli o samej bohaterce czy w rozdziale o Zofii Leśniowskiej, w którym poznajemy życiorys Sikorskiego. Tym samym uważam tytuł publikacji za nie do końca trafiony. Liczyłam, że losy kobiet będą tu na pierwszym planie, a nie drugim czy nawet trzecim.

 

Uważam, że tego typu książki powinno się znać. Jeżeli chcemy mówić o sobie: świadomy obywatel, powinniśmy znać bohaterów czasów wojny, dzięki którym dzisiaj możemy mówić o wolności.

 

Publikacja ma niezaprzeczalną zaletę: zawiera bibliografię. Można więc zajrzeć do źródeł, pobuszować w tematyce, która nas zainteresowała, a chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej. Do kilku książek, której podaje Molenda, na pewno zajrzę.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial