Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Paweł VI

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Marta Wielek
 • Tytuł Oryginału: Paweł VI
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 136
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 202 mm
 • ISBN: 9788375958898
 • Wydawca: M
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Paweł VI | Autor: Marta Wielek

Wybierz opinię:

Lolek90

Jednym z ważniejszych wydarzeń w 2014, przynajmniej dla katolików w Polsce, była kanonizacja papieża Jana Pawła II. Przyćmiła ona wzniesienie na ołtarze innych osób, w tym jego poprzedników. Nie każdy z nas bowiem wie, że 19 października 2014 roku do grona osób beatyfikowanych dołączył też inny papież – Paweł VI. Ci, którzy znają biografię Jana Pawła II zapewne kojarzą tą postać, ponieważ to Paweł VI podniósł swojego wielkiego następcę, chociaż nie bezpośredniego, do godności kardynalskiej. Możemy nawet postawić hipotezę, że gdyby nie on, nie byłoby papieża – Polaka.

 

Zapewne mało jest osób, które mogłyby powiedzieć coś o postaci Giovanni'ego Battista Montini, bo tak brzmiało świeckie imię i nazwisko papieża Pawła VI. Może kilku z nas zerknęło przed beatyfikacją do Internetu w celu zwerbowania informacji o nim. Ale nie łudźmy się, także zasoby na temat papieża Pawła VI na polskim rynku, są bardzo niewielkie. Osobiście z jego biografią spotkałam się tylko w „Poczcie papieży". Dlatego z niecodziennym entuzjazmem przyjęłam wiadomość, że pojawiła się biografia w całości poświęcona tej niezwykłej osobliwości. Nienabycie jej uważałam za osobisty grzech.

 

Otrzymałam więc w miarę cienką książeczkę ze zdjęciem uśmiechniętego Pawła VI na okładce. Dzięki temu można zobaczyć jak on wyglądał bez potrzeby zaglądania do Internetu, czy też innych źródeł. Wybrano takie zdjęcie papieża, w którym jego wzrok jest utkwiony przed siebie – sprawia to wrażenie czytelnika, że dostojnik Kościoła Katolickiego patrzy właśnie na niego, co wzbudza jeszcze większą sympatię do błogosławionego.
Treść książki otwiera opis wizualny postaci Pawła VI, który został niegdyś nakreślony przez francuskiego filozofa Jeana Guittona, który był jednym ze świeckich uczestników II Soboru Watykańskiego. Jak dla mnie jest to doskonały pomysł na rozpoczęcie książki biograficznej. Dlaczego? Ponieważ pozwala zobaczyć jak postrzegany był Giovanni Battista Montini przez osoby mu ówczesne.

 

Duże zaskoczenie wywarła na mnie opowieść zamieszczona zaraz po wstępie, która przedstawiała historię niejakiego Edgarda Leviego Mortary, syna włoskich Żydów, którego w chwili zagrożenia życia ochrzciła nieświadoma swojego czynu służąca rodziców, kilkunastoletnia Anna. Kiedy dowiedział się o tym miejscowy kapłan, postanowił odebrać chłopca rodzicom. Ich protesty na nic się stało, za to Edgard z czasem trafił pod opiekę samego papieża Piusa IX. Miało się to przyczynić do upadku Państwa Watykańskiego i późniejszej polityki papieża Pawła VI, jednak osobiście nie zauważyłam związku pomiędzy tymi dwoma sprawami. A może nie czytałam ze zrozumieniem?

 

Podoba mi się to, że autorka nie skupiła się tylko na biografii Pawła VI, tylko w opracowaniu sięga do jego przodków. Pozwala to zrozumieć w jakim domu wychowywał się mały Giovanni i jego rodzeństwo. Samego przyszłego błogosławionego poznajemy jako chorowitego chłopca, którego rodzice oddali pod wychowanie mamki w jednej z włoskich wiosek. Chłopiec jednak nigdy nie był w pełni zdrowy i co rusz zapadał na jakieś infekcje. W pewnym momencie musiał nawet przejść na nauczanie indywidualne, ponieważ stan zdrowia nie pozwalał mi na uczęszczanie do szkoły prowadzonej przez jezuitów. Pomimo ograniczeń dostał się jednak do seminarium, a dzięki przychylności przełożonego, mógł studiować w domu. Szybko okazał się zdolnym kapłanem, a w swojej karierze przez rok pełnił funkcję sekretarza Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Zresztą nasza ojczyzna była mu tak bliska, że chciał przyjechać do niej, już jako Paweł VI, na obchody 1000 lecia jej chrztu. Niestety, władze komunistyczne mu to uniemożliwiły.

 

Książka w bardzo przystępny sposób przybliża biografię błogosławionego. Bardziej skupia się na jego dorobku zanim został papieżem, niż na tym, kiedy zasiadł na Tronie Piotrowym. Ale to dobrze, bo chociaż papieżem był przez 15 lat, to jednak jego życie przed tą nominacją było równie interesujące. Plusem publikacji jest duża czcionka ułatwiająca czytanie. Brakowało mi natomiast w tym wszystkim jakich zdjęć papieża, bo jedno na okładce to zdecydowanie za mało(i tylko dlatego książka otrzymuje 5 punktów na 6 możliwych).

 

„Paweł VI" to doskonała biografia papieża. Jej autorka, Marta Wielek, w interesujący sposób przedstawiła jego życiorys. To dobra pozycja nie tylko dla studentów teologii, ale też wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać tą postać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial