Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Klątwa Gruzińskiego Tortu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Maciej Jastrzębski
 • Tytuł Oryginału: Klątwa Gruzińskiego Tortu
 • Seria: Editio
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2014
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788324675043
 • Wydawca: Helion / Editio
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Klątwa Gruzińskiego Tortu | Autor: Maciej Jastrzębski

Wybierz opinię:

JoannaKa

Gruzja nie jest jeszcze krajem dobrze przez Polaków odkrytym. Chociaż od wielu lat Polaków uważa się za dobrych kompanów Gruzinów. W nieodległej historii tego państwa wielokrotnie pojawiają się znane ze sceny politycznej i dziennikarskiej twarze. Miłością do niej zapałali Mellerowie. I tę miłość próbowali przekazać innym w swojej książce (Gaumardżos! Opowieści z Gruzji). Ich książka jest mocno chaotyczna przez połączenie dwóch różnych stylów i sposobów patrzenia. Pod tym względem Klątwa gruzińskiego tortu jest bardziej spójna. Ale jednak i tutaj czegoś brakuje.

 

Maciej Jastrzębski zawodowo związany jest z Polskim Radiem. Jako reporter i korespondent kojarzyć go można z Białorusią i przede wszystkim z Rosją. Ale był także specjalnym wysłannikiem radia w Gruzji. I taki był początek tej publikacji.

 

Klątwa gruzińskiego tortu jest swego rodzaju zaproszeniem do Gruzji. To jednak zaledwie pocztówka, w której także temat nie zostaje wyczerpany. O tyle, o ile Mellerowie przedstawiają ten kraj dość pobieżne z kilku najważniejszych stron, Jastrzębski tworzy polityczny obraz próbując do tego dodać szczyptę gruzińskiej duszy.

 

Pomiędzy słowami widać wyraźnie, iż Jastrzębski Gruzją jest oczarowany. Że ten kraj go zaskakuje i fascynuje. Jednak jako całość książka wydaje się być zaledwie pierwszą fascynacją. Nie jest to na pewno wyraz oddania się jednemu miejscu na ziemi. Autor tego reportażu mocno skupia się na konflikcie, który w swoim czasie relacjonowano w mediach. Niemały udział mieli w tym Rosjanie. A jako że autor jest związany głównie z tym regionem, ten punkt wysuwa się na pierwszy plan.

 

Klątwa gruzińskiego tortu nie jest reportażem w najczystszym znaczeniu. Jest tutaj dużo sensacyjnych prób. Wyszedł taki swoisty powieściowo-reporterski miks. Nie jest to tak do końca zły zabieg. Bowiem mimo zawarcia sporej dawki polityki (która nie każdego może interesować), całość czyta się wartko i z zaciekawieniem. Poszczególne wątki autor dość szybko urywa, by zacząć przedstawiać inną stronę. Często w dalszej części powraca do urwanych opowieści. Ale jednak przez to książka wydaje się nieskładna i niepozbawiona chaosu.

 

Klątwa gruzińskiego tortu ma wielu bohaterów. Maciej Jastrzębski próbuje poprzez trudne losy kolejnych postaci próbuje przekazać prawdziwą twarz Gruzina. Nie przedstawia ich od A do Z. Tu doda jedną stronę, tam inną. Zacznie opowiadać o jednej postaci, by zaraz wynaleźć inną historie. I choć ta pozycja zawiera inny aspekt natury Gruzinów niż zawali w swojej książce Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller, nadal w całościowym obrazie czegoś mi brakuje.

 

Całkiem niedawno czytałam niezbyt opasłą książkę zawierającą reportaże z Turcji. Mimo niewielu stron miała w sobie bardzo dużo treści. Klątwa gruzińskiego tortu jest pozycją dużą bardziej obszerną. Czyta się ją ze sporym zaciekawieniem, z kolejnych stron wypływa tzw. urok Gruzji. Jednak treściowo wypada o klasę niżej niż Zabójca z miasta moreli. A może po prostu nie jesteśmy w stanie doskonale poznać Gruzinów i zrozumieć ich natury do ostatniego szczebla? Być może oni zawsze pozostaną odrobinę nieodkryci? I być to może taki jest już urok tego kraju?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial