Okładka wydania

Ajurweda. Jak Dbać O Siebie I Być Zdrowym

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 15 votes
Akcja: 100% - 9 votes
Wątki: 100% - 14 votes
Postacie: 100% - 13 votes
Styl: 100% - 9 votes
Klimat: 100% - 10 votes
Okładka: 100% - 16 votes
Polecam: 100% - 11 votes

Polecam:


Podziel się!

Ajurweda. Jak Dbać O Siebie I Być Zdrowym | Autor: Partap Chauhan

Wybierz opinię:

Agnes Recenzentka

Ajurweda to rodzaj indyjskiej medycyny, która rozwinęła się w starożytności. Sama nazwa łączy w sobie „życie" i „wiedzę", dlatego często nazywa się ją nauką o życiu, czy też przepisem na wieczne życie. Jak wiele współczesnych nauk, ajurweda łączy zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Autorzy książki starali się dokładnie opisać i wyjaśnić każdy z jej elementów.

 

Wiadomo, że człowiek nieodrębnie związany jest ze swoim środowiskiem i otoczeniem. W ajurwedzie każdy czynnik wpływający na ludzi posiada swoją własną nazwę, jednak gdyby je pominąć, okaże się, że niektóre zalecenia stosowane są współcześnie przez każdego człowieka. Nie od dziś wiadomo, że zły stan psychiki wpływa na zdrowie człowieka tak samo źle jak nieprawidłowa dieta. Tutaj, lecz pod innymi nazwami, każdy element został wystawiony na światło dzienne. Książka dzieli się na trzy części – teorię, praktykę i materiały dodatkowe. Na początku autorzy wyjaśnili czym jest ajurweda i jaka jest jej definicja. Następnie przeszli do konkretnych jej koncepcji, czyli żywiołów, smaków, pór roku, rytmu dnia i cyklu całego życia, opisując dokładnie właściwości elementów wszystkich tych kategorii, wskazując przy tym na wpływy ich działania w przypadku zaburzeń i pokazując jak można sobie z nimi poradzić. Część praktyczna jest dużo dokładniejsza pod tym względem – pojawia się tu ogólne pojęcie choroby i jej diagnoza oraz leczenie i profilaktyka, czyli szczegółowy opis odpowiedniej diety, zalecenia, gdzie poświęcono również uwagę ziołom, jodze, wizualizacji, ogólnej relaksacji, masażom oraz medytacji, by w części ostatniej, z dodatkowymi materiałami, przedstawić kwestionariusze do diagnozy własnej, przepisy na niektóre potrawy i konkretne sekwencje asan jogi.

 

Książkę czytało się szybko, aczkolwiek czasami trzeba było się skupić, by nie pomieszać ze sobą żywiołów, czy smaków, zwłaszcza wtedy, gdy czynniki zaczynały się ze sobą przenikać tworząc układy wpływające na życie człowieka. Podobnie było w dwóch kolejnych częściach książki, gdzie rady zostały dostosowane do osób z konkretnymi „zaburzeniami", czyli tych, którzy rzekomo już się zdiagnozowali pod tym względem. Znacznie prościej było w przypadku zaleceń ogólnych, które każdy powinien wykorzystać, by poprawić stan swojego funkcjonowania.

 

Osobiście nie jestem zwolenniczką autodiagnozy tego typu, ponieważ łatwo się w niej pomylić. Plusem jest jedynie to, że zalecenia nie zaszkodzą, nawet jeśli owa diagnoza będzie błędna. Mimo iż książka wydaje się być przydatna, dość trudno mówić o realnym wpływie ajurwedy na zdrowie, ponieważ opisane praktyki należałoby stosować długotrwale i – przede wszystkim – stosować je w ogóle. Choć dieta jest bardzo zbliżona do zdrowego trybu życia, jaki preferowany jest przez WHO, należałoby pamiętać, że każdy człowiek jest inny i niektóre diety mogą działać, inne nie. Dużym ułatwieniem było ukazanie jogi na rysunkach, choć opisy pozycji nie były zbyt szczegółowe. Mimo wszystko trudno jest znaleźć odpowiednie zdjęcia, a zawarte w książce rysunki w mojej opinii były wystarczające, co bardzo mi się spodobało.

 

„Ajurweda w praktyce: jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia" to książka, która według mnie nie przypomina poradnika, lecz swego rodzaju małą, łatwą w odczycie i do tego przydatną encyklopedię. Choć wiedza w niej zawarta jest jak najbardziej potrzebna każdemu człowiekowi, uważam, że są to rzeczy powszechnie znane, jednak zawarte pod innymi nazwami i ukazane w nieco odrębnym połączeniu. Myślę, że tym, którzy będą chcieli praktykować tę starożytną sztukę leczenia, może ona pomóc. Nie można tu mówić o placebo, ponieważ trudno mówić o działaniu placebo przy nauce zdrowego odżywiania. Jest to po prostu nauka o tym, jak prowadzić zdrowy styl życia. Dlatego tę książkę polecam zwłaszcza tym, którzy interesują się starożytnymi naukami, lub uważają swoją wiedzę za niewystarczającą. Wyboru jednak każdy czytelnik powinien dokonać sam.

Joasia J

Na fali popularności idei propagującej zdrowy tryb życia, czymś naturalnym zdaje się być więc sięganie do źródeł natury, którą od lat praktykuje medycyna naturalna. W nieustannym, niemal szaleńczym biegu współczesnego społeczeństwa, w którym stres, przepracowanie i wielogodzinne siedzenie w klimatyzowanym biurze stało się już powszechne, ludzie coraz częściej szukają drogi ucieczki, gwarantującej spokój i chwilową harmonię z przyrodą. Uprawianie jogi czy przestrzeganie zasad wegetariańskiej diety w wielu rodzinach to już codzienność, którą z roku na rok szerzymy w coraz dalszych kręgach. Nic więc dziwnego, że trend zdrowego stylu życia objął również rynek wydawniczy, w którym coraz częściej pojawiają się tytuły poszerzające wiedzę zainteresowanego.

 

„Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym" to publikacja autorstwa doktora Partapa Chauhana – lekarza ajurwedyjskiego, która jest nie tylko wartościowym źródłem wiedzy dla tych, którzy są znawcami tematu i chcą zrozumieć istniejące zasady, wykorzystując je w codziennym życiu, ale także dla wszystkich początkujących czytelników. A czym właściwie jest ajurweda? W znaczeniu dosłownym jest wiedzą o życiu. „Jest filozofią życia prowadzącą do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem, zmysłami a duszą". Książka doktora Partapa Chauhana, na tle innych publikacji, poruszających podobną tematykę, wyróżnia się przede wszystkim skrupulatnym i wyczerpującym przedstawieniem zadanego problemu. Książka wyjaśnia podstawowe koncepcje ajurwedy i zasady ajurwedyjskiego stylu życia. Prezentuje wiedzę, na przestrzeni setek lat wykorzystywaną przez dawne społeczności, uaktualnioną pod kątem potrzeb współczesnych czasów, obecnego stylu życia oraz sposobu odżywiania.

 

Publikacja nie tylko krok po kroku wyjaśnia i przybliża budowę i fizjologię człowieka z uwzględnieniem związku z otaczającą go przyrodą, ale przede wszystkim jest pomocna w zdobyciu wiedzy, prowadzącej do utrzymania równowagi między ciałem, umysłem i duszą. Ajurweda bowiem krzewi ideę wewnętrznej harmonii, która jest źródłem nie tylko poczucia szczęścia, ale zapewnia również zdrowie i formę, zapobiegając wszelkim chorobom. Warto zwrócić uwagę, że sam profil autora publikacji, potwierdza jego wiedzę i umiejętności. Doktor Partap Chauhan, wykładowca i założyciel Instytutu Jiva Ayurveda w Indiach, jest znany przede wszystkim na całym świecie z leczenia chorób z pozoru nieuleczalnych. Autor sprawował też wiele znaczących funkcji w publicznym sektorze zdrowia oraz prywatnych instytucjach ajurwedyjskich.

 

„Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym" została napisana zrozumiałym i jasnym językiem, w którym nieobca jest również terminologia fachowa. Wydawnictwo, w trosce o wszystkich początkujących czytelników, zawarło na końcu książki słownik terminów sanskryckich, w którym wyjaśnione są wszelkie nieznane pojęcia. Jak na fachową publikację przystało, w recenzowanym tytule występuje również obszerna bibliografia, która odsyła wszystkich zainteresowanych tematem do odpowiednich źródeł. Warto zwrócić również uwagę na solidne wydanie książki. Twarda, słoneczna okładka oraz gruby, porządny papier jest idealnym uzupełnieniem każdej domowej biblioteczki.

 

„Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym" to obszerna publikacja, która z niezwykłą wręcz pasją, przekazuje wiedzę na temat przedstawianego systemu medycznego. Autor, przez lata zbierając materiały do książki, nie tylko pragnie przekazać mądrości płynące z ajurwedy, ale przede wszystkim chce udowodnić, że stopniowe odkrywanie tej filozofii sprawia niesamowitą radość i satysfakcję.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto